Peyssies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pejshias
Komunë
Kisha në Pejshias
Kisha në Pejshias
Stema Pejshias
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Daniel Grycza[1]
Sipërfaqja
1
6,37 km2 (246 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
619
 • Dendësia097/km2 (25/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31416 /31390
Lartësia208–229 m (682–751 ft)
(avg. 225 m or 738 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Peyssies ( shqiptimi frëngjisht: [pesi] ; Ocitanisht: Peishias ; Shqip: Pejshiasi) është një komunëdepartamentin Garonë e EpërmeFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Louge në Peyssies.

Lumi Louge formon pjesën më të madhe të kufirit perëndimor të komunës. Kufiri midis komunës Bois-de-la-Pierre dhe Peyssies formohet nga lumi Louge.

Komuna kufizohet me pesë komuna të tjera: Bois-de-la-Pierre përtej lumit Louge në veriperëndim, Longages në veri, Carbonne në lindje, Lafitte-Vigordane në jug dhe në fund nga Gratens në perëndim.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962181—    
1968219+21.0%
1975207−5.5%
1982261+26.1%
1990333+27.6%
1999364+9.3%
2008462+26.9%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.