Longages

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Longagjes
Komunë
Bashkia
Bashkia
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Michel Dallard[1]
Sipërfaqja
1
21.420 km2 (8.270 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.213
 • Dendësia150/km2 (390/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31303 /31410
Lartësia190–220 m (620–720 ft)
(avg. 194 m or 636 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Longages ( shqiptimi frëngjisht: [lɔ̃ɡaʒ] ; Ocitanisht: Longatges ; Shqip: Longagjesi) është një fshat dhe komunë e madhe në departamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Njihet më së shumti për kështjellën e cila dominon fshatin.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968921—    
19751.101+19.5%
19821.332+21.0%
19901.691+27.0%
19991.899+12.3%
20072.468+30.0%
20122.811+13.9%
20173.082+9.6%

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me 7 komuna të tjera: Lavernose-Lacasse në veri, Noé në lindje, Capens në juglindje, Carbonne në jug, Peyssies në jugperëndim, Bois-de-la-Pierre në perëndim, dhe në fund nga Bérat në veriperëndim.

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Château Sainte-Marie është një kështjellë në pronësi private që daton nga gjysma e dytë e shekullit të 16-të, e modifikuar dhe ndryshuar gjatë shekullit të 19-të. Është renditur si një vend historik nga Ministria Franceze e Kulturës në 1984.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni Longages-Noé ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Paun dhe Tarbën.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.