Jump to content

Bérat, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berati
Berat (Ocitanisht)
Bérat (Frëngjisht)
Komunë
A view within Bérat
A view within Bérat
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniCazères
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Paul-Marie Blanc[1]
Sipërfaqja
1
24.460 km2 (9.444 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.063
 • Dendësia130/km2 (320/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31065 /31370
Lartësia202–265 m (663–869 ft)
(avg. 248 m or 814 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bérat (Shqip: Berat) është një fshat dhe komunëdepartamentin Haute-Garonne, rajoni i OcitanisëFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna përshkohet nga lumi Touch .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968804—    
1975823+2.4%
1982980+19.1%
19901.153+17.7%
19991.407+22.0%
20072.369+68.4%
20122.806+18.4%
20173.016+7.5%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.