Jump to content

Lafitte-Vigordane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lafitë-Vigordanë
Komunë
Lumi Durdujë në Lafitë-Vigordanë
Lumi Durdujë në Lafitë-Vigordanë
VendiFranca
Sipërfaqja
1
11.380 km2 (4.394 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.201
 • Dendësia110/km2 (270/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lafitte-Vigordane ( shqiptimi frëngjisht: [lafit viɡɔʁdan] ; Ocitanisht: La Hita Bigordana ; Shqip: Lafita-Vigordana) është një komunëdepartamentin Garonë e EpërmeFrancën jugperëndimore.

Lafita-Vigordana kufizohet nga 6 komuna të tjera: Peyssies në veri, Gratens përtej lumit Louge në veriperëndim, Marignac-Lasclares përtej lumit Louge në perëndim, Saint-Élix-le-Château në jugperëndim, Salles-sur-Garonne. në jug, dhe në fund nga Carbonne në lindje.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962390—    
1968426+9.2%
1975470+10.3%
1982456−3.0%
1990529+16.0%
1999654+23.6%
20061.026+56.9%
20081.077+5.0%
20111.050−2.5%
20151.140+8.6%
20161.171+2.7%
20181.209+3.2%

Komunat e departamentit Haute-Garonne