Jump to content

Marignac-Lasclares

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marinë-Laklarë
Komunë
Bashkia dhe kisha e Marinë-Laklarës
Bashkia dhe kisha e Marinë-Laklarës
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniCazères
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Anicet Agboton[1]
Sipërfaqja
1
10.010 km2 (3.865 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
465
 • Dendësia46/km2 (120/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31317 /31430
Lartësia231–310 m (758–1,017 ft)
(avg. 300 m or 980 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marignac-Lasclares ( shqiptimi frëngjisht: [maʁiɲak lasklaʁ] ; Ocitanisht: Marinhac e las Claras ; Shqip: Marina-LaKlara) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Marina-LaKlara kufizohet me katër komuna të tjera: Gratens në veri, Le Fousseret në perëndim dhe jugperëndim, Lafitte-Vigordane përtej lumit Louge në lindje, dhe në fund nga Saint-Élix-le-Château përtej lumit Louge në juglindje. .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962201—    
1968235+16.9%
1975209−11.1%
1982240+14.8%
1990265+10.4%
1999295+11.3%
2008359+21.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.