Carmen (1984 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Carmen është film francez-italian i vitit 1984 i drejtuar nga Francesco Rosi . Është version filmik i operës Carmen të Bizet . [1] Julia Migenes luan në rolin kryesor, Plácido Domingo si Don José, Ruggero Raimondi si Escamillo dhe Faith Esham si Micaela. Lorin Maazel drejton Orchester National de France .

Filmi u shfaq premierë në Francë në 14 Mars 1984 dhe në SHBA në 20 Shtator të atij viti. Në vitin 1985, filmi u nominua për Çmimin Golden Globe për Filmin më të Mirë të Huaj .

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Julia Migenes-Johnson si Carmen
 • Plácido Domingo si Don José
 • Ruggero Raimondi si Escamillo
 • Besimi Esham si Micaëla
 • François le Roux si Moralès
 • John-Paul Bogart si Zuñiga
 • Susan Daniel si Mercédès
 • Lillian Watson si Frasquita
 • Jean-Philippe Lafont si Dancaïre
 • Gérard Garino si Remendado
 • Julien Guiomar në rolin e Lillas Pastia
 • Accursio Di Leo si Udhëzues
 • Maria Campano në rolin e Manuelita
 • Cristina Hoyos si valltare
 • Juan Antonio Jiménez si balerin

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rosi zgjodhi 1875 për periudhën dhe filmoi tërësisht në vendet në Andaluzi, duke përdorur Rondën dhe Carmona dhe vetë Seviljën për të simuluar Seviljen e asaj epoke. [2] Ai punoi me bashkëpunëtorin e tij të vjetër, kinematografin Pasqualino De Santis dhe me Enrico Job duke mbikëqyrur skenat dhe kostumet. Rosi pranoi ilustrimet e Gustave Dore për Baron Charles Davillier si burim kryesor për dizajn vizual.  Ai besoi se Bizet, i cili nuk e vizitoi kurrë Spanjën, u udhëhoq nga këto gravura dhe shkrepi skena në disa nga vendet e sakta që Doré vizatoi. 

Bullring në Ronda, një nga vendet e xhirimeve për Carmen

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pauline Kael rishikon filmin në mënyrë të favorshme në koleksionin e saj të rishikimeve të filmave, State of the Art :

Gamina me fre, Julia Migenes-Johnson, Carmen është lavdia kryesore e prodhimit. Strukturat e saj, flokët e saj të errët, të çrregullt dhe - disponueshmëria e saj seksuale - tërheqin Don José dhe e çmendin atë. Carmen, e cila është besnike ndaj instinkteve të saj, përfaqëson gjithçka që ai përpiqet të shtypë. Por pasi ai ka braktisur Ushtrinë dhe ka humbur respektimin që do të thoshte gjithçka për të, ai mendon se ajo i detyrohet përkushtimit të tij gjatë gjithë jetës. Gabimi i Carmen ishte në të menduarit se ajo mund ta merrte atë si një të dashur me kushtet e saj. [3]

Media shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 2011 filmi u publikua në të dy DVD-të e rregullta, të përmirësuara në mënyrë anamorfike të Rajonit 1, dhe në Blu-ray.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Carmen". Carmen (1984) Movie Review – MRQE (në anglisht). Marrë më 2017-09-13.
 2. ^ Canby, Vincent (1984-09-20). "BIZET'S 'CARMEN' FROM FRANCESCO ROSI". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-09-13.
 3. ^ "Pauline Kael". www.geocities.ws (në anglisht). Marrë më 2017-09-13.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)