Carmen Vela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carmen Vela
Editatón Mujeres en la Ciencia 2015 - Residencia de Estudiantes - 04.jpg
Carmen Vela në vitin 2015
Lindi më (1955-03-25) 25 Mars, 1955 (65 vjeç)
Vendlindja Sigüenza
Nënshtetësia Spanjolle
Arsimimi Universiteti Complutense i Madridit
Profesioni sipërmarrëse, studiuese, sekretare shtetërore

Carmen Vela Olmo (e lindur më 25 Mars 1955) është një sipërmarrëse spanjolle, studiuese dhe aktualisht Sekretare e Shtetit për Hulumtimit, Zhvillimit dhe Inovacion.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur më 25 mars të vitit 1955 në Sigüenza, Spanjë, ajo ka diplomuar në Fakultetin e Shkencave Kimike Universitetit Complutense të Madridit dhe ka specializuar në Biokimi.[3] Ajo qëndroi pesë vjet në Departamentin e Imunologjisë të Fondacionit Jiménez Díaz, ku ajo studioj alergji.

Në janar të vitit 2012, ajo u bë Sekretare e Shtetit për Hulumtim, Zhvillim dhe Inovacion, me Kryeministrin Mariano Rajoy dhe Luis de Guindos si ministër i Ekonomisë dhe Konkurrencës.

Ajo është e martuar dhe ka dy fëmijë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Referencia del Consejo de Ministros Arkivuar korrik 3, 2014, tek Wayback Machine en lamoncloa.gob.es.
  2. ^ Una empresaria con experiencia en crisis dirigirá el I+D, in Publico.es.
  3. ^ Carmen Vela Arkivuar 11 gusht 2013 tek Wayback Machine, in Academia de Doctoras.