Jump to content

Cedi Osman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cedi Osman
Osman me Cleveland Cavaliers më 2019
No. 16 – Cleveland Cavaliers
PozitaSmall forward
LigaNBA
Personal information
Lindi mě8 prill 1995
Ohër, Maqedonia
KombësiaTurk / Maqedonas
Lartësia6 ft 7 in (2.01 m)
Pesha230 lb (104 kg)
Career information
NBA draft2015 / Round: 2 / Pick: 31-ë overall
Selected by the Minnesota Timberwolves
Karriera e lojës2011–present
Historia e karrierës
2011–2017Anadolu Efes
2011–2013Pertevniyal
2017–presentCleveland Cavaliers
2017Canton Charge
Career highlights and awards
Stats Edit this at Wikidata at NBA.com
Stats at Basketball-Reference.com

Cedi Osman (lindi më 8 prill 1995) është një basketbollist profesionist turk i cili luan për Cleveland CavaliersNational Basketball Association (NBA).[1] Ai luan pocizionin small forward.[1]

Osmani lindi në Ohër, Maqedoni, nga një baba turk dhe një nënë boshnjake (nga Novi Pazari, Serbi).[2][3]] Ai ka një vëlla më të madh, Caner, i cili është gjithashtu një basketbollist.[4] Ai filloi të luante basketboll me ekipet e të rinjve të KK Bosna në vitin 2001. Për shkak të prejardhjes së tij turke nga babai, ai u bë shtetas turk, sipas ligjeve të Turqisë për të drejtën e kthimit. Që atëherë, ai ka përfaqësuar edhe kombëtaren turke të basketbollit për meshkuj.

Karriera profesionale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anadolu Efes (2011–2017)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Osman me Efes më 2014

Në vitin 2007, Osman nënshkroi një kontratë për ekipin e të rinjve me Anadolu Efes pas paraqitjes së tij të jashtëzakonshme në KK Bosna. Ai luajti për ekipet e të rinjve, yjeve dhe të rinjve të Anadolu Efes. Ai u huazua për sezonin 2011–12 në PertevniyalLigës së Parë të Basketbollit Turk, i cili në atë kohë ishte ekipi i fermës së Anadolu Efes. Në verën e vitit 2012, Osmani nënshkroi një kontratë profesionale me ekipin senior të Anadolu Efes.

Cleveland Cavaliers (2017–present)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 qershor 2015, Osman u zgjodh me zgjedhjen e 31-të të përgjithshme në draftin e NBA 2015, nga Minnesota Timberwolves. Të drejtat e tij në draft, së bashku me ato të Rakeem Christmas dhe një përzgjedhje të ardhshme të draftit, u tregtuan më pas te Cleveland Cavaliers, në këmbim të draft të drejtave për Tyus Jones po atë natë.[5]

Më 18 korrik 2017, Osman nënshkroi me Cleveland Cavaliers.[6] Më 9 shkurt 2018, Osman luajti 38 minuta në fitoren 123-107 të Cavaliers ndaj Atlanta Hawks. Ai kontribuoi me 16 pikë në gjuajtjet 6 nga 9 ndërsa shënoi 6 kërcime, 5 asistime dhe 3 vjedhje. Cavaliers arritën në finalet e NBA 2018, por humbën 4-0 nga Golden State Warriors.

Më 25 janar 2019, në një humbje 100–94 ndaj Miami Heat, Osman shënoi 29 pikë në karrierë. Katër ditë më vonë, Osmani u emërua pjesëmarrës në Rising Stars Challenge 2019 si anëtar i Ekipit Botëror.[7]

Më 26 tetor 2019, Osmani nënshkroi një vazhdim të kontratës me Cavaliers.[8]

Më 22 mars 2022, Osmani regjistroi 500-tën 3 pikë si anëtar i Cavaliers. Kjo e bëri atë vetëm lojtarin e 9-të të Cavaliers që i bashkohet klubit me 500+ 3 pikë.

Osmani u fejua me aktoren turke Ebru Şahin në shtator 2021.[9] Ata u martuan në korrik 2022.[10]

  1. ^ a b "Letters to the Editor". The Polish Review (në anglisht). 59 (1): 121. 2014. doi:10.5406/polishreview.59.1.0121. ISSN 0032-2970.
  2. ^ ""Zašto ne pričamo na srpskom?!"". mondo.rs (në serbisht). 9 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2017. Marrë më 7 shtator 2017.
  3. ^ "Čedi Osman: Duda Ivković? Velika sreća za mene, kakvu u celom životu možda više neću imati". mozzartsport.com (në serbisht). 4 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2017. Marrë më 7 shtator 2017.
  4. ^ Özcan, Dilay (29 shtator 2014). "Cedi Osman Nam-ı Diğer "Jedi Knight" !" (në turqisht). gazetebilkent.com. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2019. Marrë më 26 qershor 2015.
  5. ^ "Cavaliers Acquire Draft Rights to Cedi Osman and Rakeem Christmas from Minnesota". NBA.com (në anglisht). 25 qershor 2015. Marrë më 26 qershor 2015.
  6. ^ "Cavaliers Sign Cedi Osman". NBA (në anglisht). 18 korrik 2017. Marrë më 18 korrik 2017.
  7. ^ "Doncic, Simmons headline Mtn Dew Ice Rising Stars rosters". NBA.com (në anglisht). 29 janar 2019. Marrë më 22 prill 2021.
  8. ^ "Cavaliers and Cedi Osman Sign Multi-Year Contract Extension". NBA.com (në anglisht). 26 tetor 2019. Marrë më 31 tetor 2021.
  9. ^ SABAH, DAILY (2021-09-15). "Cedi Osman proposes to girlfriend Ebru Şahin in scenic Cappadocia". Daily Sabah (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2021. Marrë më 2021-12-07.
  10. ^ "Cedi Osman ile Ebru Şahin dünyaevine girdi!". Hürriyet (në turqisht). 1 korrik 2022. Marrë më 2 korrik 2022.