Huazim (sport)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në sport, huazimi përfshin që një lojtar i caktuar të jetë në gjendje të luajë përkohësisht për një klub tjetër nga ai me të cilin janë kontraktuar aktualisht. Marrëveshjet e huazimit mund të zgjasin nga disa javë në një sezon të plotë, ndonjëherë duke vazhduar për disa sezone në të njëjtën kohë. Një tarifë huazimi mund të organizohet nga klubi mëmë, si dhe ata që kërkojnë të paguajnë një përqindje të pagës së tyre.

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët mund të huazohen në klube të tjera për disa arsye. Më së shpeshti, të rinjtë e mundshëm do t'i huazohen një klubi në një ligë më të ulët për të fituar përvojë të paçmuar në ekipin e parë. Në këtë rast, klubi mëmë mund të vazhdojë të paguajë pagat e lojtarit plotësisht ose pjesërisht. Disa klube vendosin një marrëveshje formale me një klub furnizues për këtë qëllim, si Manchester United dhe Royal Antwerp,[1] Arsenal dhe Beveren,[2] ose Chelsea dhe Vitesse.[3][4][5] Në liga të tjera si në Serie A të Italisë, disa klube më të vogla kanë një reputacion si një "klub ferme" dhe rregullisht marrin lojtarë, veçanërisht lojtarë më të rinj, në huazim nga klube më të mëdha.

Një klub mund të marrë një lojtar në huazim nëse nuk ka fonde transferimi, por ende mund të paguajë pagat, ose si mbulim i përkohshëm për dëmtimet ose pezullimet. Klubi mëmë mund të kërkojë një tarifë ose që klubi huazues të paguajë disa ose të gjitha pagat e lojtarit gjatë periudhës së huazimit.[6] Një klub mund të kërkojë të huazojë një lojtar të skuadrës për të bërë një kursim në pagat e tij, ose një lojtar të ekipit të parë për të rifituar aftësinë në ndeshje pas një dëmtimi.

Mund të merret një hua për të shmangur një dritare transferimi. Një hua e tillë mund të përfshijë një tarifë të rënë dakord për një transferim të përhershëm kur të hapet dritarja e ardhshme e transferimit.

Disa lojtarë janë huazuar sepse janë të pakënaqur ose në mosmarrëveshje me klubin e tyre aktual dhe asnjë klub tjetër nuk dëshiron t'i blejë ata përgjithmonë.

Premier League, lojtarët në huazim nuk lejohen të luajnë kundër skuadrës që mban regjistrimin e tyre (seksioni 7.2 i rregullit M.6). Megjithatë, të huazuarit u lejohet të luajnë kundër klubeve të tyre 'pronarë' në garat e kupave, përveç rasteve kur ata janë të lidhur me kupa (d.m.th. kanë luajtur për klubin e tyre në atë kupë gjatë atij sezoni).

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mitten, Andy (9 mars 2012). "Antwerp connection is a Belgium delight for Manchester United". thenational.ae (në anglisht). The National. Marrë më 22 dhjetor 2014.
  2. ^ Jones, Meirion (27 qershor 2006). "Arsenal face Fifa investigation" (në anglisht). BBC News. Marrë më 10 qershor 2008.
  3. ^ Cohen, Jake (13 nëntor 2013). "Fortifying an Empire: The Chelsea-Vitesse Partnership". weaintgotnohistory.com (në anglisht). SB Nation. Marrë më 22 dhjetor 2014.
  4. ^ Born, Elko (10 janar 2014). "How Vitesse became Chelsea's finishing school". fourfourtwo.com (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 22 dhjetor 2014.
  5. ^ Fifield, Dominic (1 prill 2014). "Chelsea and Vitesse Arnhem' links investigated by the Dutch FA". The Guardian (në anglisht). Marrë më 22 dhjetor 2014.
  6. ^ Marsh, Jaymes (7 qershor 2007). "Football Transfers Explained" (në anglisht). Tottenham Hotspur Blog News. Marrë më 10 qershor 2008.