Centi-

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Centi)

Centi- (simboli c) është një parashtesë njësi në sistemin metrik që tregon një faktor prej një të qindtën. Propozuar në 1793[1] dhe miratuar në 1795, parashtesa vjen nga latinishtja centum, që do të thotë "njëqind" (krh. shekull, cent, përqind, njëqindvjetor). Që nga viti 1960, prefiksi është pjesë e Sistemit Ndërkombëtar të Njësive (SI). Përdoret kryesisht në kombinim me njehsorin për të formuar centimetrin, një njësi e zakonshme gjatësie.

Shembull:

Një bletë mjalti është rreth 1.3 centimetra e gjatë.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Commission temporaire de Poids & Mesures rêpublicaines, En exécution des Décrets de la Convention Nationale (1793). Instruction abrégée sur les mesures déduites de la grandeur de la Terre; uniformes pour toute la Rêpublique, et sur les Calculs relatifs à leur division décimale (në frëngjisht) (bot. Edition originale). Paris, France: De l´imprimerie nationale exécutive du Louvre. Marrë më 2015-10-09.
  2. ^ "Universcale: From the nanoworld to the universe — The worlds we measure using our infinite yardstick". Nikon. 2013. Arkivuar nga origjinali më 2017-02-08. Marrë më 2017-02-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)