Bleta e mjaltit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bletë mjalti e afrikanizuar (majtas) dhe një bletë mjalti evropiane në një huall mjalti.

Një bletë mjalti është një insekt fluturues eusocial brenda gjinisë Apis të klasit të bletëve, të gjitha vendase në Afro-Evrazinë kontinentale. Pasi bletët u përhapën natyrshëm në të gjithë Afrikën dhe Euroazinë, njerëzit u bënë përgjegjës për shpërndarjen kozmopolite të bletëve të mjaltit, duke futur nënspecie të shumta në Amerikën e Jugut (fillimi i shekullit të 16-të), Amerikën e Veriut (fillimi i shekullit të 17-të) dhe Australi (fillimi i shekullit të 19-të).[1]

Bletët e mjaltit janë të njohura për ndërtimin e foleve koloniale shumëvjeçare nga dylli, përmasat e mëdha të kolonive të tyre dhe prodhimin dhe ruajtjen e tepërt të mjaltit, duke i dalluar kosheret e tyre si një objektiv i çmuar i ushqimit të shumë kafshëve, duke përfshirë baldosët e mjaltit, arinjtë dhe gjahtarë-mbledhësit e njerëzve. Njihen vetëm 8 lloje të bletëve të mbijetuara, me gjithsej 43 nënspecie, megjithëse historikisht njihen 7 deri në 11 lloje. Bletët e mjaltit përfaqësojnë vetëm një pjesë të vogël të rreth 20.000 llojeve të njohura të bletëve.

Bleta më e njohur e mjaltit është bleta perëndimore e mjaltit, (Apis mellifera), e cila u zbut për prodhimin e mjaltit dhe pjalmimin e të korrave. E vetmja bletë tjetër e zbutur është bleta lindore e mjaltit (Apis cerana), e cila gjendet në Azinë Jugore, Juglindore dhe Lindore. Vetëm anëtarët e gjinisë Apis janë bletë të vërteta të mjaltit, por disa lloje të tjera bletësh prodhojnë dhe ruajnë mjaltë dhe janë mbajtur nga njerëzit për këtë qëllim, duke përfshirë bletët pa thumb që i përkasin gjinisë Melipona dhe bletën indiane pa thumbim ose dammar Tetragonula iridipennis. Njerëzit modernë përdorin gjithashtu dyllin e bletës për të bërë qirinj, sapun, balsam buzësh dhe produkte të ndryshme kozmetike, si lubrifikant dhe në prodhimin e mykut duke përdorur procesin e dyllit të humbur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Whitfield, Charles W.; Behura, Susanta K.; Berlocher, Stewart H.; etj. (27 tetor 2006). "Thrice Out of Africa: Ancient and Recent Expansions of the Honey Bee, Apis mellifera". Science. 314 (5799): 642–645. Bibcode:2006Sci...314..642W. doi:10.1126/science.1132772. PMID 17068261. S2CID 15967796. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)