Kozmetika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kozmetika është një term që nënkupton tërësinë e aktiviteteve ndaj bukurisë trupore të njeriut. Për këto qëllime përdoren përzierje të disa përbërjeve kimike që rrjedhin ose nga burime natyrore, ose nga ato të krijuara në mënyrë sintetike. [1] Shkenca që merret me studimin e kozmetikës quhet kozmetologji.

Aktivitetet të cilat janë të dizajnuara dhe përdoren për kujdesin personal dhe kujdesin ndaj lëkurës mund të përdoren edhe për të pastruar ose mbrojtur trupin ose lëkurën. Kozmetika e krijuar për të përmirësuar ose ndryshuar pamjen e dikujt (makijazhi) mund të përdoret për të fshehur njollat, për të përmirësuar tiparet natyrore të dikujt (si vetullat dhe qerpikët ), për t'i shtuar ngjyrë fytyrës së një personi ose për të ndryshuar pamjen e fytyrës tërësisht për t'i ngjasuar një fytyre tjetër. person, krijesë ose objekt. Për shkak të përbërësve të ashpër në produktet e kozmetikës, individët me lëkurë të prirur ndaj akneve kanë më shumë gjasa të vuajnë nga shpërthimet. [2] Kozmetika gjithashtu mund të dizajnohet për të shtuar aromë në trup.

Përkufizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala kozmetikë rrjedh nga greqishtja κοσμητικὴ τέχνη ( kosmetikē tekhnē ), që do të thotë "teknika e veshjes dhe stolisjes", nga κοσμητικός ( kosmētikos ), "i aftë në renditje ose rregullim" dhe atë nga κόσμος ( kosmos ), që do të thotë "rend" dhe "stoli". Kozmetikët përbëhen nga një përzierje e përbërjeve kimike që rrjedhin ose nga burime natyrore, ose nga ato të krijuara në mënyrë sintetike. [1]

Megjithëse përkufizimi ligjor i kozmetikës në shumicën e vendeve është më i gjerë, në disa vende perëndimore, kozmetika zakonisht merret se nënkupton vetëm produkte kozmetikë, të tilla si buzëkuq, bojë për vetulla, rimel, fondatinë, skuqje, theksues, bronzues dhe disa lloje të tjera produktesh.

Në Shtetet e Bashkuara, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), e cila rregullon kozmetikën, [3] përkufizon kozmetikën si produkte "të destinuara për t'u aplikuar në trupin e njeriut për pastrimin, zbukurimin, promovimin e atraktivitetit ose ndryshimin e pamjes pa ndikuar në trupin e njeriut. struktura apo funksionet”. Ky përkufizim i gjerë përfshin çdo material të destinuar për t'u përdorur si një përbërës i një produkti kozmetik, me FDA duke përjashtuar në mënyrë specifike sapunin e pastër nga kjo kategori. [4]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kozmetika e dizajnuar për kujdesin e lëkurës mund të përdoret për të pastruar, eksfoluar dhe mbrojtur lëkurën, si dhe për ta rimbushur atë, duke përdorur pastrues, toner, serum, hidratues, krem për sytë dhe balsam. Kozmetikët e krijuar për kujdesin personal më të përgjithshëm, si shampo, sapun dhe larje trupi, mund të përdoren për të pastruar trupin.

Kozmetika e krijuar për të përmirësuar pamjen e dikujt (makijazhi) mund të përdoret për të fshehur njollat, për të përmirësuar tiparet natyrore (si vetullat dhe qerpikët ), për t'i shtuar ngjyrë fytyrës së një personi dhe - në rastin e formave më ekstreme të grimit që përdoren për performanca, Shfaqjet e modës dhe njerëzit me kostum - mund të përdoren për të ndryshuar pamjen e fytyrës tërësisht për t'i ngjasuar një personi, krijese ose objekti tjetër. Teknikat për ndryshimin e pamjes përfshijnë konturimin, i cili synon t'i japë formë një zone të fytyrës.

Kozmetika gjithashtu mund të dizajnohet për të shtuar aromën në trup.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Winter, Ruth (2005) [2005]. A Consumer's Dictionary of Cosmetic Ingredients: Complete Information About the Harmful and Desirable Ingredients in Cosmetics (Paperback). USA: Three Rivers Press. ISBN 978-1-4000-5233-2. {{cite book}}: |ref=harv i pavlefshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Begoun, Paula (2003) [2003]. Don't Go to the Cosmetics Counter Without Me(Paperback). USA: Beginning Press. ISBN 978-1-877988-30-1. {{cite book}}: |ref=harv i pavlefshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Carrasco, Francisco (2009) [2009]. Diccionario de Ingredientes Cosmeticos(Paperback). Spain: www.imagenpersonal.net. ISBN 9788461349791. {{cite book}}: |ref=harv i pavlefshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Pallingston, J (1998). Lipstick: A Celebration of the World's Favorite Cosmetic. St. Martin's Press. ISBN 978-0-312-19914-2. {{cite book}}: |ref=harv i pavlefshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Angeloglou, Maggie (1970). The History of Make-up. London, UK: Macmillan. OCLC 615683528. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Peiss, Kathy Lee (1998). Hope in a Jar: The Making of America's Beauty Culture. Metropolitan Books. ISBN 978-0-8050-5550-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Schneider, Günther; Gohla, Sven; Schreiber, Jörg; Kaden, Waltraud; Schönrock, Uwe; Schmidt-Lewerkühne, Hartmut; Kuschel, Annegret; Petsitis, Xenia; Pape, Wolfgang (2001). Skin Cosmetics (në anglisht). John Wiley & Sons, Ltd. doi:10.1002/14356007.a24_219. ISBN 978-3-527-30673-2. OCLC 910197915. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2022. Marrë më 2022-02-21. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  2. ^ "I have acne! Is it okay to wear makeup?". www.aad.org (në anglisht). Marrë më 2023-05-02.
  3. ^ "Cosmetics and Your Health – FAQs". Womenshealth.gov. nëntor 2004. Arkivuar nga origjinali më 2013-03-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  4. ^ "Cosmetics Overview". U.S. Food & Drug Administration. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 30 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)