Jump to content

Kozmetologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kozmetologjia (nga greqishtja κοσμητικός, kosmētikos, "zbukurues"; [1] dhe -λογία, -logia ) është studimi dhe aplikimi i trajtimit të bukurisë . Degët e specialitetit përfshijnë stilimin e flokëve, kujdesin për lëkurën, kozmetikën, manikyr / pedikyr, heqjen e qimeve jo të përhershme si depilimi dhe sheqerosja, dhe proceset e përhershme të heqjes së qimeve si elektrologjia dhe drita intensive pulsuese (IPL).

Në Shtetet e Bashkuara që nga viti 2018, kërkohet një licencë profesionale në të gjitha shtetet për të qenë një kozmetolog, me koston mesatare të një certifikate nga një shkollë fitimprurëse që është 17,000 dollarë dhe 1,500 orët e kërkuara, (dhjetëfishi i orëve të kërkuara për një EMT ), me kozmetologët që bëjnë një pagë mesatare prej 25,000 dollarë. [2]

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kozmetologët janë të trajnuar dhe të licencuar për të kryer trajtime kozmetike për flokët, lëkurën dhe thonjtë. [2] Kjo mund të zgjerohet në pjesë të shumta duke përfshirë prerjen dhe trajtimin kimik të flokëve, heqjen kimike të qimeve, tendencat e modës, paruke, thonjtë dhe kujdesin e lëkurës, analizën e lëkurës dhe flokëve; teknikat e relaksimit duke përfshirë masazhin bazë të kokës, qafës, skalpit, duarve dhe këmbëve dhe terapitë aromatike; plus aftësinë për të aplikuar me profesionalizëm aplikime grimi për të mbuluar njollat e errëta ose për të promovuar dhe mund të zgjerohet në specialitete të mëtejshme si refleksologjia; aplikacione teatrale; kozmetike dhe të tjera të listuara më poshtë.

Një specialist i ngjyrës së flokëve, ose ngjyruesi i flokëve, është i specializuar në modifikimin e ngjyrës natyrale të flokëve duke përdorur metoda të ndryshme aplikimi ndërsa përdor një produkt ngjyrues nga një kompani profesionale. Në SHBA, disa ngjyrues kualifikohen përmes Bordit Amerikan të Ngjyrosësve të Çertifikuar të Flokëve. Ky emërtim përdoret për të njohur koloristët që kanë një nivel më të madh të kompetencës në industri përmes një provimi me shkrim dhe një provimi praktik. Detyrat e një specialisti të ngjyrave të flokëve mund të përfshijnë, por nuk kufizohen vetëm në, aplikime bazë të ngjyrave, si mbulimi i grisë dhe ndriçimi ose errësimi i ngjyrës natyrale të flokëve. Një specialist i ngjyrave është gjithashtu në gjendje të kryejë aplikime korrigjuese të ngjyrave dhe të krijojë efekte speciale duke përdorur teknikat e lyerjes ose çdo metodë tjetër të avancuar të aplikimit të ngjyrave. </link>

Një teknik shampo shampon dhe rregullon flokët e një klienti në përgatitje për stilistin e flokëve. Ky është përgjithësisht një pozicion praktik dhe një hap i parë për shumë njerëz që sapo kanë dalë nga shkolla e kozmetologjisë. </link>

Estetikët janë profesionistë të licencuar të cilët janë ekspertë në mirëmbajtjen dhe përmirësimin e lëkurës. [3] Qëllimi i përgjithshëm i praktikës së një estetisti është i kufizuar në epidermë (shtresa e jashtme e lëkurës). Estetikët punojnë në shumë ambiente të ndryshme si sallone, medi-spas, banja ditore, klinika për kujdesin e lëkurës dhe praktika private. Estetikët gjithashtu mund të specializohen në trajtime të tilla si mikrodermabrazioni, mikrorryma (e njohur edhe si "lifting fytyre" jo-kirurgjikale), trajtimet elektroterapike kozmetike ( rryma galvanike, frekuencë e lartë), trajtimet LED ( diodë që lëshojnë dritë ), trajtime me ultratinguj / ultratinguj (nivel i ulët). ), dhe masazh mekanik (vakum dhe vibrues i muskujve G8).

Një estetist mund t'i nënshtrohet trajnimeve speciale për trajtime të tilla si heqja e qimeve me lazer, aplikimi i përhershëm i grimit, peeling të lehta kimike, zgjatime të qerpikëve, mikroblading dhe elektroologji . Në SHBA, estetistët duhet të jenë të licencuar në shtetin në të cilin punojnë dhe drejtohen nga kërkesat e bordit të kozmetologjisë të atij shteti. Estetikët duhet të kryejnë një minimum 260-1500 orë trajnimi dhe të kalojnë një provim me shkrim dhe praktik në mënyrë që të licencohen në një shtet të caktuar. Utah, Virxhinia dhe Uashingtoni janë shtetet e vetme në këtë kohë që miratojnë Licencën Master Esthetician. Nganjëherë kërkohet trajnim shtesë pasuniversitar kur specializoheni në fusha të tilla si estetika mjekësore (duke punuar në zyrën e mjekut). Estetikët punojnë nën mbikëqyrjen e një dermatologu vetëm kur janë të punësuar në ordinancën e dermatologut. Estetikët trajtojnë një sërë çështjesh të lëkurës që kanë natyrë kozmetike, të tilla si puçrrat e lehta, hiperpigmentimi dhe plakja e lëkurës; prandaj, klientët me sëmundje dhe çrregullime të lëkurës i referohen një dermatologu ose një profesionisti tjetër mjekësor. Estetikët quhen edhe estetistë brenda Amerikës së Veriut. [4]

Shumë kimikate në produktet e salloneve paraqesin rreziqe të mundshme për shëndetin. Shembuj të kimikateve të rrezikshme që gjenden në trajtimet e zakonshme (p.sh. ngjyrosja e flokëve, drejtimi, perms, relaksuesit, trajtimet me keratin, braziliane fryrje dhe trajtimet e thonjve) përfshijnë dibutil ftalat, formaldehid, lyerje (hidroksid natriumi), amoniak dhe katranin e qymyrit. Alergjitë dhe dermatiti kanë detyruar afërsisht 20% të parukierëve të ndalojnë së ushtruari profesionin e tyre. [5]

Në industrinë e bukurisë dhe kozmetologjisë, disa nga produktet e përdorura në ngjyrat e flokëve dhe aplikimet e thonjve përmbajnë kimikate që janë treguar të kenë efekte të dëmshme shëndetësore për kozmetologët. [6] Një kombinim kimik i njohur si treshja toksike është shpesh pjesë e listës së përbërësve në manikyrin e thonjve, bojërat e flokëve dhe heqësit e manikyrit. Treshja toksike përbëhet nga formaldehidi, tolueni dhe dibutil ftalati (DBP). [7] DBP zakonisht gjendet në manikyrin e thonjve dhe përdoret si lidhës për të rritur sasinë e kohës që manikyri qëndron në thonjtë. Tolueni është një tretës industrial dhe zakonisht gjendet në heqësit e manikyrit. Formaldehidi mund të gjendet në një sërë produktesh bukurie, por në përgjithësi gjendet në produktet për rregullimin e flokëve dhe bojërat e flokëve, si dhe në disa manikyra thonjve. Çdo anëtar kimik i treshes toksike është gjetur në mënyrë të pavarur të ketë efekte të pafavorshme riprodhuese te njerëzit, kështu që ekziston shqetësimi se prania e të tre kimikateve në furnizimet e kozmetologëve mund të përbëjë një rrezik të dëmshëm për shëndetin për kozmetologët.

Kozmetologë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cosmetic". Merriam-webster.com. Marrë më 30 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Definition of COSMETOLOGIST". Merriam-webster.com (në anglisht). Marrë më 2018-04-27.
  3. ^ Schmaling, Susanne (2011). Miladys huluadrt Series: Aging Skin. Clifton Park NY: Cengage Publishing. fq. 4. ISBN 978-1-4354-9614-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "aesthetician - Definition of aesthetician in US English by Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries - English. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2017. Marrë më 8 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-09-29. Marrë më 2011-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ Kopelovich, Luda; Perez, Angela L; Jacobs, Neva; Mendelsohn, Emma; Keenan, James J (2015). "Screening-level human health risk assessment of toluene and dibutyl phthalate in nail lacquers". Food and Chemical Toxicology. 81: 46–53. doi:10.1016/j.fct.2015.04.011. PMID 25865937. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Breskey, John D. (2013). "California again leading the way: cosmetics safety and worker health" (PDF). Californian Journal of Health Promotion. 11 (1): vi–viii. doi:10.32398/cjhp.v11i1.1512. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)