Chauny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shaun
Chauny
Bashkia e Shaunit
Bashkia e Shaunit
Stema Shaun
VendiFranca
Sipërfaqja
1
13.280 km2 (5.127 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
11.438
 • Dendësia860/km2 (2,200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Chauny (Shqip: Shauni) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Aisnerajonit Hauts-de-France.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka patur një vendbanim në sajt që prej kohës së Karolingëve. Shauni në vitet 407 dhe 451 respektivisht shërbeu si strehë për ata që arratiseshin prej pushtimeve Vandale dhe Hune.

Qyteti pësoi dëme të shumta pasi ishte në vijat e frontit të Luftës së Parë Botërore dhe pothuajse u rrënua në kundërsulmin e Aleatëve në 1917.

Komuniteti u rindërtua pas luftës sipas stilit tradicional francez "châteaux", në veçanti me godinat komunale të ndërtuara me tulla të kuqe dhe punë guri.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
196813.920—    
197514.405+0.49%
198213.435−0.99%
199012.926−0.48%
199912.523−0.35%
200712.518−0.00%
201211.832−1.12%
201711.878+0.08%
Source: INSEE[1]

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni i Shaunit

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Chauny – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale