Jump to content

Chelsea Manning

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chelsea Manning
Manning në Maj 2017
U lind në17/12/1987
Emrat e tjerëBradley Edward Manning
ShtetësiaAmerikane
Njohur përClassified document disclosures to WikiLeaks
Akuza/t kriminaleViolating the Espionage Act, stealing government property, violation of the Computer Fraud and Abuse Act, multiple counts of disobeying orders[1]
Dënimi35 years in prison (sentence commuted to 7 years total confinement), reduction in rank to private (E-1 or PVT), forfeiture of all pay and allowances, dishonorable discharge[2]
Prind/ër
 • Brian Manning
 • Susan Fox
Military career
Në aleancë meShtetet e Bashkuara
Shërbimi/degaForcat tokësore të SHBA
Vite shërbimiDetyrë aktive: 2007–2010, 2017–present
Burg: 2010–2017
Njësia2nd BCT, 10th Mountain Division (former)
ÇmimetNational Defense Service Medal
Global War on Terrorism Service Medal
Army Service Ribbon
Overseas Service Ribbon
Iraq Campaign Medal
Nënshkrimi

Chelsea Elizabeth Manning[3] (u lind si Bradley Edward Manning, 17 dhjetor 1987) është një ushtare e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, e cila u dënua nga gjykata marciale në korrik 2013, për shkelje të ligjit të krimeve dhe shkeljeve të tjera, pasi zbuloi në WikiLeaks gati 750,000 Dokumente të klasifikuara ose të paklasifikuara por të ndjeshme, ushtarake dhe diplomatike.[4] Nga jeta e hershme dhe gjatë gjithë karrierës së saj të ushtrisë, Manning u njoh si Bradley. Ajo u diagnostikua me dysphoria gjinore në vitin 2013.[5] E caktuar në vitin 2009 në një njësi të ushtrisë në Irak si një analiste e inteligjencës, Manning kishte akses në bazat e të dhënave të klasifikuara. Në fillim të vitit 2010, ajo zbuloi informacione të klasifikuara në WikiLeaks dhe ia besoi këtë Adrian Lamo, një njohjeje online.

Manning u dënua në gusht 2013 [6] dhe në bazë të një komutimi nga Presidenti Obama, u lirua më 17 maj 2017. [7] Manning është një grua trans, e cila në një deklaratë një ditë pas dënimit tha se ajo kishte një identitet gjinor femëror që nga fëmijëria, donte të njihej si Chelsea dhe donte të fillonte terapinë e zëvendësimit të hormoneve. [8][9][10][11][12]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur Bradley Edward Manning në 1987, në Oklahoma City, Oklahoma,[13] ajo ishte fëmija e dytë e Susan Fox, fillimisht nga Uellsi dhe Brian Manning, një amerikan. Brian u bashkua me Marinën e Shteteve të Bashkuara në 1974, në moshën 19 vjeçare dhe shërbeu për pesë vjet si një analist i inteligjencës. Motra e Manning, Casey, i tha gjykatës-ushtarake se të dy prindërit e tyre ishin alkoolistë dhe se nëna e tyre kishte pirë vazhdimisht ndërsa ishte shtatzënë me Chelsean. Kapiteni David Moulton, një psikiatër i Marinës, i tha gjykatës se tiparet e fytyrës së Manning treguan shenja të sindromës së alkoolit fetal. [40] Casey u bë kujdestar kryesor i Manning-it, duke u zgjuar natën për të bërë shishen për foshnjën. Gjykata dëgjoi se Manning ishte ushqyer vetëm qumësht dhe ushqim për fëmijë deri në moshën dy vjeçare. Si një i rritur ajo arriti 5 ft 2 në (1.57 m) dhe peshonte rreth £ 105 (48 kg).[14][15]

Publikimi i materialeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikileaks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

photograph
Julian Assange dhe Daniel Domscheit-BergChaos Communication Congress, Berlin, dhjetor 2009

WikiLeaks u krijua në fund të vitit 2006 si një portal për zbulimin, fillimisht duke përdorur modelin e Wikipedia-s, ku vullnetarët do të shkruanin materiale të kufizuara ose të kërcënuara me ligj, të paraqitura nga informatorët. Ishte Julian Assange, një aktivist dhe gazetar në internet dhe redaktor de facto i WikiLeaks, i cili kishte idenë e krijimit të asaj që Ben Laurie e quajti një "agjenci inteligjence të burimit të hapur". Aspekti i modifikimit të hapur u braktis shpejt, por faqja mbetet e hapur për parashtrime anonime. Sipas Daniel Domscheit-Berg, një ish-zëdhënës i WikiLeaks, pjesë e konceptit të sigurisë WikiLeaks ishte se ata nuk dinin se kush ishin burimet e tyre. New York Times shkroi në dhjetor të vitit 2010 se qeveria e SHBA ishte duke u përpjekur të zbulonte nëse Assange kishte qenë një marrës pasiv i materialit nga Manning, ose kishte inkurajuar ose ndihmuar atë të nxjerrë dosjet; Nëse kjo e fundit ishte e vërtetë, Assange mund të akuzohej për komplot.

Reykjavik13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 shkurt 2010, WikiLeaks postuan materialin e parë nga Manning, kabllo diplomatike nga Ambasada e SHBA në Reykjavík, një dokument i njohur tani si Reykjavik13. [114] [136] [137] Më 15 mars, WikiLeaks publikoi një raport prej 32 faqesh të shkruar në vitin 2008 nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së në lidhje me vetë WikiLeaks-in dhe më 29 mars ai paraqiti profilet e Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të politikanëve në Islandë.[16][17][18] On March 15, WikiLeaks posted a 32-page report written in 2008 by the U.S. Department of Defense about WikiLeaks itself, and on March 29 it posted U.S. State Department profiles of politicians in Iceland.[19][20][21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura verdict
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Tate21Aug2013
 3. ^ Londoño, Ernesto. "Convicted leaker Bradley Manning changes legal name to Chelsea Elizabeth Manning". The Washington Post. Marrë më 27 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Manning, Chelsea E. (27 maj 2015). "The years since I was jailed for releasing the 'war diaries' have been a rollercoaster". The Guardian. Marrë më 28 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Clark, Meredith (22 gusht 2013). "'I am Chelsea Manning'". MSNBC. Marrë më 28 tetor 2013. Dr. David Moulton, the forensic psychologist assigned to review Manning's case, said that Manning was suffering from gender identity disorder, a diagnosis supported by a military sanity board. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Sledge, Matt (21 gusht 2013). "Bradley Manning Sentenced To 35 Years In Prison For WikiLeaks Disclosures". The Huffington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Chelsea Manning freed from prison decades early". BBC News. Marrë më 17 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Manning, Chelsea E. (22 gusht 2013). "The Next Stage of My Life". Press release. As I transition into this next phase of my life, I want everyone to know the real me. I am Chelsea Manning. I am a female. Given the way that I feel, and have felt since childhood, I want to begin hormone therapy as soon as possible. ... I also request that, starting today, you refer to me by my new name and use the feminine pronoun (except in official mail to the confinement facility). ... Thank you, Chelsea E. Manning {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Stamp, Scott (22 gusht 2013). "Bradley Manning: I want to live as a woman". Today. NBC. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Aaron Blake; Julie Tate (22 gusht 2013). "Bradley Manning comes out as transgender: 'I am a female'". The Washington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Coombs, David (26 gusht 2013). "Additional Clarification on PVT Manning's Request". The Law Offices of David E. Coombs. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2013. Marrë më 2 korrik 2017. ... PVT Manning, who has experienced gender dysphoria and gone through a process of gender questioning and exploration for years, announced that she would like to begin to be known publicly by the name of Chelsea Elizabeth Manning ... {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Farrell, Henry; Finnemore, Martha (nëntor–dhjetor 2013). "The End of Hypocrisy: American Foreign Policy in the Age of Leaks". Foreign Affairs. Marrë më 26 tetor 2013. Chelsea Manning, an army private then known as Bradley Manning, turned over hundreds of thousands of classified cables to the anti-secrecy group WikiLeaks {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Order Changing Name" (PDF). ChelseaManning.org. prill 2014. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 maj 2014. Marrë më 2 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Lewis, Paul (21 gusht 2013). "Bradley Manning trial revealed a lonely soldier with a troubled past". The Guardian. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kirkland, Michael (13 mars 2011). "Under the U.S. Supreme Court: Bradley Manning, WikiLeaks martyr?". United Press International. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Myers, Steven Lee (6 korrik 2010). "Charges for Soldier Accused of Leak". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ For Manning calling Reykjavik13 a "test document", see Hansen, July 13, 2011
 18. ^ Nicks, September 23, 2010.
 19. ^ For the publishing sequence, see Leigh and Harding 2011, p. 70.
 20. ^ For the leak of the Defense Dept report on WikiLeaks, see Kravets, David. "Secret Document Calls Wikileaks ‘Threat’ to U.S. Army", Wired, March 15, 2010.
 21. ^ For the Defense Dept report itself, see Assange, Julian. "U.S. intelligence planned to destroy WikiLeaks", WikiLeaks release on March 15, 2010, of Horvath, Michael D. "Wikileaks.org – An Online Reference to Foreign Intelligence Services, Insurgents, or Terrorist Groups?", United States Army Counterintelligence Center, Department of Defense Counterintelligence Analysis Program, March 18, 2008.