Chester Orloff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Chester Lloyd "Chet" Orloff (lindi më 22 shkurt 1949) është historianë, shkrimtarë dhe profesorë në Portland, Oregon. Ai është quajtur si "një nga mësueset të mirë (të Oregonit) të historisë" nga The Oregonian.[1]

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Chester lindi në Bellingham, Washington dhe u rrit në Uashington dhe Portland, Oregon. Vëllai i tij është fizikantë. Ai shkoi në shkollën e lartë Lincoln në Portland[2] dhe shkoi në Universitetin e Bostonit në shkollën e ligjit,[3] dhe pastaj u transferua në Universitetin e Oregonit. Chester studioi antropologjinë në Universitetin e Oregonit[4] dhe diplomoi në vitin 1972 me gradë në arkeologji.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Oregon's history teacher (editorial)". The Oregonian. November 13, 2000. 
  2. ^ "The Director, Chet Orloff". The Oregonian. December 3, 1995. f. L10. 
  3. ^ Rubenstein, Sura (December 3, 1995). "The Future of the Past". The Oregonian. f. L1. 
  4. ^ Wyant, Dan (November 1, 1970). "Eugene's ecology-aware school kids keep Jaycee's anti-litter beast well fed". The Register-Guard. f. 13. Marrë më May 14, 2013.