Jump to content

Chikamatsu Monzaemon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chikamatsu Monzaemon

Chikamatsu Monzaemon (近松 門左衛門, emri i vërtetë Sugimori Nobumori, 杉森 信盛, 1653 – 6 janar 1725) ishte një dramaturg japonez nga jōruri, forma e teatrit të kukullave që më vonë u bë i njohur si bunraku dhe drama live-aktor, kabuki. Encyclopædia Britannica ka shkruar se ai "konsiderohet gjerësisht si dramaturg më i madh japonez".[1] Luftimet e tij më të famshme merren me vetëvrasjet e dyfishta të dashuruarve të nderit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chikamatsu ka lindur Sugimori Nobumori[2] në një familje samurai. Ka mosmarrëveshje rreth vendlindjes së tij. Teoria më e popullarizuarref name="mori">Mori, Shū, Chikamatsu Monzaemon, fq. 12–15 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)</ref> sugjeron se ai ka lindur në Provincën Echizen, por ka vende të tjera të besueshme, duke përfshirë Hagi, Provincën Nagato. Babai i tij, Sugimori Nobuyoshi, i shërbeu daimyō Matsudaira në Echizen si mjek. Vëllai i vogël i Chikamatsu u bë mjek dhe vetë Chikamatsu shkroi një libër për kujdesin shëndetësor.


Varri i Chikamatsu Monzaemon në tempullin Kousai-ji

Në ato ditë, mjekët që shërbyen daimyōs mbanin statusi samurai. Por babai i Chikamatsu humbi zyrën e tij dhe u bë një rōnin, një samurai pa mjeshtër. Në një moment të adoleshencës së tij, midis vitit 1664 dhe 1670, Chikamatsu u shpërngul në Kyoto me babain e tij,[3] ku shërbeu për disa vjet si një faqe e errët për një familje fisnike, por përveç kësaj, pak dihet për këtë periudhë të jetës së Chikamatsu. Ai botoi veprën e tij të parë të njohur letrare në këtë periudhë, një haiku që u shfaq në vitin 1671.[3] Pasi shërbeu si një faqe, ai më pas shfaqet në shënimet e tempullit Gonshō-ji (近 松 寺) (e gjatë sugjeroi origjinën e emrit të tij të stilolapsit " Chikamatsu ", e cila është lexim kun 近 松) në Provincën Ōmi, në Prefekturën e sotme Shiga.

Me prodhimin në vitin 1683 të shfaqjes së kukullës së tij në Kyoto për vëllezërit Soga (Soga Successors ose "The Soga Heir"; Yotsugi Soga), Chikamatsu u bë i njohur si dramaturg. Suksesit e Sogës mendohet të kenë qenë shfaqja e parë e Chikamatsu, edhe pse ndonjëherë 15 shfaqje të mëparshme anonime janë pretenduar të kenë qenë edhe nga Chikamatsu. Chikamatsu gjithashtu shkroi drama për teatrin Kabuki midis viteve 1684 dhe 1695, shumica e të cilave synonin të kryheshin nga një aktor i famshëm i ditës, Sakata Tōjūro (1647-1709).[2] Pas vitit 1695, dhe deri në vitin 1705, Chikamatsu shkroi pothuajse ekskluzivisht kabuki luan dhe pastaj ai braktisi pothuajse tërësisht atë zhanër. Arsyeja e saktë është e panjohur, megjithëse spekulimet janë të shumta: ndoshta kukulla ishin më të kërkuara dhe të kontrollueshme sesa aktorët ambicioz kabuki, ose ndoshta Chikamatsu nuk e ndjeu kabuki me vlerë për të shkruar pasi Tōjūro ishte gati të tërhiqej ose ndoshta popullariteti në rritje i marionetit teatri ishte ekonomikisht i parezistueshëm.

Në vitin 1705, Chikamatsu u bë një "Staff Playwright" siç njoftohet nga edicionet e hershme të Pasqyra e Mjeshtrit të Perandorit Yōmei. Në vitin 1705 ose 1706,[4] Chikamatsu u largua nga Kyoto për në Osaka, ku teatri i kukullave ishte edhe më popullor.[5] Popullariteti i Chikamatsu arriti kulmin me luajtjet e tij të brendshme të dashurisë-vetëvrasjet, dhe me suksesin e suksesshëm të "Betejat e Coxinga" në vitin 1715, por pas kësaj shijet e klientëve u kthyen në festime më të bujshme të gjahut dhe në të kundërtën më shumë të papërpunuara; Shfaqjet e Chikamatsu do të bien në përdorim, kështu që edhe muzika aktuale do të humbiste për shumë shfaqje. Ai vdiq 6 janar 1725, ose në AmagasakiHyōgo,[1] ose në Osaka.

Chikamatsu ishte dramaturgu i parë japonez i njohur, i cili nuk veproi në copat që ai shkroi. Aktualisht, 130 luan janë verifikuar që kanë qenë të autorizuar nga Chikamatsu, me një tjetër 15 luajtje (kryesisht veprat e hershme kabuki) që dyshohet se janë shkruar gjithashtu prej tij.

Kompozitori japonez Mayako Kubo shkroi një vepër të bazuar në lojën e Chikamatsu Osan: Sekreti i Dashurisë. Ai u shfaq në Teatrin e Ri Kombëtar të Tokios në vitin 2005.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Një ninxha me emrin Chikamatsu (personazhi që u bazua në Chikamatsu të jetës reale) ishte zbuluesi i artit të kukullave në botën e Narutos.
 • Në botën dixhitale të Digimon, Mozaemon është një digimon kukull.
 • Në filmin e vitit 1969, Shinjū: Ten no Amijima, Masahiro Shinoda përdor teknika kinematike të bazuara në konventat e bunraku dhe merr bazat e një luajtje të Chikamatsu.

Punimet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Chikamatsu Monzaemon në Amagasaki, Hyogo

Jōruri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Soga Successors or "The Soga Heir" (Yotsugi Soga 世継曾我) (1683)
 • Kagekiyo Victorious (Shusse kagekiyo 出世景清) (1685)
 • The Love Suicides at Sonezaki (Sonezaki shinjū 曾根崎心中) (1703)
 • The Night Song of Yosaku from Tamba (Tamba Yosaku machiyo no komurobushi 丹波与作待夜のこむろぶし)
 • The Courier for Hell (Meido no hikyaku 冥途の飛脚) (1711)
 • The Battles of Coxinga (Kokusen'ya kassen 国姓爺合戦) (1715)
 • The Uprooted Pine (Nebiki no Kadomatsu 寿の門松) (1718)
 • The Love Suicides at Amijima (Shinjū Ten no Amijima 心中天網島) (1720)
 • The Woman-Killer and the Hell of Oil (Onnagoroshi abura no jigoku 女殺油地獄) (1721)

Kabuki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Courtesan on Buddha Plain[1] (Keisei hotoke no hara けいせい仏の原) (1699)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Chikamatsu Monzaemon". 2006. Encyclopædia Britannica Online. 12 nëntor 2006.
 2. ^ a b "Introduction", Four Major Plays of Chikamatsu, fq. 4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Introduction", Katër Luajtjet Kryesore të Chikamatsu, fq. 3 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ The Encyclopædia Britannica thotë se "ai u zhvendos më 1705 nga Kyoto në Osaka që të jetë më afër teatrit të kukullave së Gidayu. Chikamatsu u bë një dramaturg i stafit për këtë teatër deri në vdekjen e tij." edhe pse Keene thotë se ai u zhvendos më 1706.
 5. ^ "Introduction", Katër Luajtjet Kryesore të Chikamatsu, fq. 4–6 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).