Jump to content

Chris Benoit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kris Benua në shkurt 2006

  Christopher Michael Benoit ( shqip: Kristofer Majkëll Benua ; 21 maj 1967 - 24 qershor 2007) ishte një mundës (restllër) profesionist kanadez. Ai punoi për promovime të ndryshme pro-mundjes gjatë karrierës së tij 22-vjeçare, duke përfshirë më së shumti Federatën Botërore të Mundjes/World Wrestling Entertainment (WWF/WWE), World Championship Wrestling (WCW) dhe Extreme Championship Wrestling (ECW) në Shtetet e Bashkuara, New Japan Pro-Wrestling (NJPW) në Japoni dhe Stampede Wrestling në Kanada.

Duke mbajtur pseudonimet Uloku Kanadez së bashku me The Rabid Wolverine gjatë gjithë karrierës së tij, Benoit mbajti 30 tituj kampioni midis WWF/WWE, WCW, NJPW, ECW dhe Stampede. Ai ishte dy herë kampion bote, Benoit kishte mbretëruar si një herë kampion botëror i peshave të rënda WCW dhe një herë kampion botëror në peshën e rëndë në WWE; [1] [2] ai pritej të fitonte një kampionat të tretë botëror në një ngjarje të WWE në natën e vdekjes së tij . [3] Benoit ishte kampioni i 12të i WWE Triple Crown dhe kampioni i shtatë i WCW Triple Crown, dhe i dyti nga katër burrat në histori që arritën të dy kampionatet WWE dhe WCW Triple Crown. Ai ishte gjithashtu fituesi i Royal Rumble në 2004, duke iu bashkuar Shawn Michaels dhe pararendur Edge si një nga tre burrat që fituan një Royal Rumble si pjesëmarrësi numër një. [4] Benoit kryesoi shumë herë paguaj-për të shikuar për WWE duke përfshirë një fitore në ndeshjen kryesore të kampionatit botëror të peshave të rënda të WrestleMania XX në mars 2004. [5]

Në një vetëvrasje dhe vrasje të dyfishtë tre-ditore, Benoit vrau gruan e tij në rezidencën e tyre më 22 qershor 2007, vrau djalin e tij 7-vjeçar më 23 qershor dhe kreu vetëvrasje më 24 qershor. [6] [7] Hulumtimi i mëvonshëm i ndërmarrë nga Instituti i Trashëgimisë Sportive (tani Fondacioni i Trashëgimisë së Tronditjes ) sugjeroi se depresioni dhe encefalopatia traumatike kronike (CTE), një gjendje e dëmtimit të trurit, nga tronditjet e shumta që Benoit kishte pësuar gjatë karrierës së tij profesionale në mundje ishin të dy faktorë të mundshëm kontribues tek krimet. [8]


Për shkak të vrasjeve të tij, trashëgimia e Benuasë në industrinë e mundjes profesionale ka mbetur e diskutueshme dhe shumë e debatuar. [9] [10] Benua ka qenë i njohur nga shumë njerëz për aftësinë e tij të jashtëzakonshme teknike në mundje . Gazetari i shquar i sporteve luftarake Dave Meltzer e konsideron Benoit "një nga 10 më të mirët, ndoshta edhe [në] pesëshen e më të mëdhenjve, të të gjitha kohërave" në historinë e mundjes. [11] Benoit u fut në Sallën e Famës së Mundjes së Stampede në 1995 dhe në Sallën e Famës të Buletinit të Wrestling Observer në 2003. [12] Induksioni i tij WON u vendos në një rivotim të stilit të referendumit për lexuesit e WON në 2008 për të përcaktuar nëse Benoit duhet të mbetet anëtar i Sallës së Famës WON. Në fund të fundit, përqindja e pragut të votave të kërkuara për të hequr Benoit nuk u plotësua dhe ai mbetet ende në atë Hall of Fame. [13]

 1. ^ "Inside WWE > Title History > WCW World Championship". WWE. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Inside WWE > Title History > World Heavyweight Championship". WWE. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "U.S. House of Representatives Committee on Government Oversight and Reform – Interview of: Stephanie McMahon Levesque (p. 81)" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 dhjetor 2009. Marrë më 3 dhjetor 2009. Ironically, Mr. Benoit was supposed to become ECW champion that night, and he didn't show up at the [Vengeance: Night of Champions] pay‐per‐view because he was dead. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "TV Shows > Royal Rumble > History > 2004 > Rumble Match". WWE. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2010. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Full WrestleMania XX Results". WWE. Marrë më 15 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Wrestler Chris Benoit Double murder–suicide: Was It 'Roid Rage'? – Health News | Current Health News | Medical News". FOXNews.com. 27 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2010. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Benoit's Dad, Doctors: Multiple Concussions Could Be Connected to murder–suicide – ABC News". Abcnews.go.com. 5 shtator 2007. Marrë më 9 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Chris Benoit murder-suicide full documentary, no commercials (në anglisht), marrë më 2021-05-01
 9. ^ Williams, Ian (8 maj 2020). "The Horrific Crime That Changed WWE Forever". Vice. Marrë më 7 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Your e-mails: Reaction to Chris Benoit deaths". CNN. 26 qershor 2007. Marrë më 7 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Benoit's Public Image Hid Monster". Calgary Herald. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2012. Marrë më 1 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 12. ^ "Stampede Wrestling Hall Of Fame". Wrestling-Titles.com. Marrë më 16 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame, 2003". Profightdb.com. Marrë më 16 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)