Christina Anna Skytte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Christina Anna Skytte af Dudenhof (1643-1677) ishte baroneshë dhe pirate suedeze. Ajo ishte pjesëmarrëse në pirateri së bashku me vëllaun e saj Gustaf Adolf Skytte dhe burrinë e saj Gustaf Drake.

Ajo ishte vajza e baronit Jakob Skytte dhe Anna Bielkenstjerna, dhe mbesa e politikanit Johan Skytte dhe e bija e vëllaut të poetes Vendela Skytte dhe kushërira e baroneshës Maria Skytte.

Pirateria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1657 e tutje, vëllai i saj, baroni Gustav Skytte, me fshehtësi menaxhoi një anije pirate, me të cilën ai sulmoi dhe plaçkiti anije në detin Baltik. Christina Anna dhe i fejuari i saj, baron Gustaf Drake (1634-1684), gjithashtu u iniciuan në këtë aktivitet dhe u bënë partnerë të tij. Ajo u martua me Drake më 18 janar 1662. Ajo dhe Drake thuhet se kishin vrarë një nga partnerët e tyre, me gjasë për shkak se ai kishte dashur të tërhiqej nga biznesi.

Christina Anna nuk ishte partnere pasiv për vëllain dhe bashkëshortin e saj. Ajo thuhet se ishte vetë e pranishme në vitin 1662, kur ata sulmuan një anije tregtare holandeze, duke vrarë ekuipazhin dhe e zhytën anijen diku midis Öland dhe Bornholm. Ky sulm i ekspozoi ata, për shkak se aksidenti i anijes u zhyt në plazhin e Ölandit në gusht të të njëjtit vit. Kjo tërhoqi vëmendjen, dhe kishte zëra që qarkullonin në kryeqytet duke i treguar si përgjegjës. I dërguari holandez në Stokholm kërkoi veprime nga autoritetet suedeze.

Christina Anna dhe Gustaf Drake arritën të iknin në Danimarkë për të shmangur arrestimin. Vëllai i saj nuk arriti të ikë; Ai u arrestua, u akuzua dhe u ekzekutua në prill 1663. Duke qenë një grua e martuar dhe për këtë arsye një i mitur në ligjin bashkëkohor, Christina Anna nuk ishte ndjekur personalisht, por bashkëshorti i saj Gustaf Drake u akuzua në mungesë të tij dhe i dënuar me konfiskimin e pronës së tij. Në vitin 1668, ata u kthyen në Suedi. Gustaf Drake është gjykuar në Göteborg. Megjithatë, ai u fal. Ai dhe Christina Anna më pas u vendosën në një çiflig jashtë Nyköpingut.