Cirili i Jeruzalemit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shën Cirili i Jerusalemit

"Doktor i kishës"
Lindi 315Jerusalem, Izrael
Vdiq 18 mars, 386Jerusalem, Izrael
Nderohet nga Kisha katolike romake,
Kisha ortodokse dhe
Kisha e Lindjes.
Doktor i kishës 1883 nga Papa Leoni XIII.
Festa 18 mars, Kisha katolike,
Kisha ortodokse;
20 mars nga Kisha e Lindjes

Shën Cirili i Jerusalemit (313/315, Jerusalem - 18 mars 386) ishte një teolog dhe peshkop i Jerusalemit.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Si kisha katolike dhe ajo ortodokse e nderojnë atë si shenjtor dhe at të kishës, dhe e kremtojnë ditën e tij përkujtimore me 18 mars ndërsa Kisha e Lindjes me 20 mars. Papa Leoni XIII në vitin 1883 i dha atij titullin "Doktor i kishës".

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]