Jump to content

Cisco Systems

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cisco Systems, Inc.
LlojiPublike (NASDAQ: CSCO)
IndustriaComputer networking
Themeluar nëSan Francisco, California, SHBA (1984)
Zyrat qendroreShtetet e Bashkuara të Amerikës San Jose, CA
Njerëzit kyç
John T. Chambers, Chairman dhe CEO
Fitimet US$39.540 billion (2008)
US$9.442 billion (2008)
US$8.052 billion (2008)
Total assets104.900.000.000 Dollari amerikan (2015) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
66,050 (2008)
Faqja e internetithttp://www.cisco.com

Cisco Systems, Inc. (NASDAQ: CSCO, SEHK: 4333) është një nga udhëheqësit më të fuqishëm në mbarë botën, në lidhjet me rrjetet kompjuterike. Zgjidhjet e rrjetit te bazuara ne protokollet e internetit Cisco, jane themelet e internetit, te bashkepunimit, edukimit dhe te rrjeteve qeveritare ne te gjithe boten. Cisco siguron nje rrjet te gjere zgjidhjesh dhe alternativash per transmetimin e informacioneve, te te dhenave me ze dhe te pamjeve, brenda per brenda kompanish te ndryshme, permes godinave akatemike qe ndodhen ne nje largesi te konsiderueshme si dhe ne te mbare boten.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1984–1995: Vitet e para te themelimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amit Poonia dhe Sandy Lerner , një çift i martuar të cilët punonin si antarë të zhvillimit te kompjuterëve në Universitetin Stanford, më vonë të ndihmuar edhe nga Erik Drafal(Erich Drafahl), themeluan kompaninë Cisco Systems ne vitin 1984. Emri "Cisco" ishte nxjerrë nga emri i qytetit San Francisco ,si dhe në logon e kompanisë gjendet ura e njohur e qytetit San Francisco. Drejtori i parë i kompanisë ishte Bill Grejvs(Bill Graves) i cili mbajti këtë pozitë nga viti 1987 deri 1988.Ai u pasua nga Xhon Morgrixh(John Morgridge).

Certifikimet nga Cisco[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cisco Systems gjithashtu sponsorizojnë një linjë të çertifikimeve në fushën e IT për produktet e kompanisë. Gjithsej janë 5 nivele: Entry(CCENT) apo niveli hyrës ,Associate (CCNA / CCDA), Professional (CCNP / CCDP)), Expert (CCIE / CCDE),si dhe në kohën e fundit ka filluar me nivelin Arkitekt(Architect),i cili ndahet ne 8 nëndegë : Routing & Switching , Dizajnë , Siguri të rrjetave, Ofrues të shërbimeve, Zhvillues për ofrimim e shërbimeve , Akumulimin e Rrjetave, Zërin dhe Rrjetin pa tela(Wireless).

Gjithashtu, egzistojnë edhe çertifikime për teknik specialist, në seksionin e shitjes dhe certifikime për udhëqjen e qendrave të të dhënave. Cisco po ashtu ofron trajnime për këto certifikime nëpërmjet një portali të quajtur Akademia e Rrjetave Cisco(Cisco Networking Academy).Organizata të ndryshe mund të bëhen anëtare të Akademisë dhe pastaj të ofrojnë kurse për nivelet si CCNA ose edhe nivele të tjera.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Company Profile for Cisco Systems Inc (CSCO)". Marrë më 2008-09-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]