Corinne Maier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Corinne Maier

Corinne Maier (e lindur më 7 dhjetor 1963) është një psikoanaliste, ekonomiste dhe shkrimtare franceze, e lindur në Zvicër. Ajo është e njohur si autorja e librit Bonjour paresse, një kritikë cinike e kulturës së korporatave franceze. Në vitin 2016, Maier u emërua si një nga gratë e listës së BBC 100 Women.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maier ka lindur më 7 dhjetor 1963 në Gjenevë, Zvicër. Ajo studioj në Fondacionin Kombëtar të Shkencave Politike, duke studiuar ekonominë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, më vonë duke fituar doktoraturë në psikoanalizë. Autore  Bonjour paresse [Përshëndetje përtacisë], Maier është një satiriste e cila është krahasuar me Scott Adams.[1] Ajo u punësua nga Électricité de France si një ekonomiste rreth vitit 1992.[2] Në vitin 2004, ajo shkruante Bonjour paresse, e cila arriti numrin e parë në listën bestseller të Amazon në frëngjisht. Në vitin 2016, ajo u zgjodh si një nga 100 gratë e BBC-së.[3]

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2001, Le général de Gaulle à la lumière de Jacques Lacan
 • 2002, Casanova, ou, La loi du désir
 • 2002, Lacan sans peine
 • 2003, De Gaulle et le gaullisme : une mythologie d'aujourd'hui
 • 2004, Bonjour paresse : de l'art et de la nécessité d'en faire le moins possible en entreprise (Hello laziness! : why hard work doesn't pay)
 • 2004, Buenos días, pereza : estrategias para sobrevivir en el trabajo
 • 2004, L'Allemagne nazie : la haine au pouvoir
 • 2004, Saint Pasteur : marginal & révolutionnaire
 • 2004, Bon dia, mandra : estratègies per sobreviure a la feina
 • 2004, L'obscène : la mort à l'oeuvre
 • 2005, Le divan, c'est amusant : Lacan sans peine

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Johnson, Jo (16 gusht 2004). "The slacker's new bible". NBC (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite news}}: Nuk lejohet formatim teksti në: |work= (Ndihmë!)
 2. ^ Smith, Craig S. (14 gusht 2004). "A French Employee's Work Celebrates the Sloth Ethic". The New York Times. Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "BBC 100 Women 2016: Who is on the list?" (në anglisht). BBC. 21 nëntor 2016. Marrë më 7 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]