D. F. Malan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daniël François Malan
Kryeministri i 4-ët i Afrikës së Jugut
Në detyrë
4 June 1948 – 30 November 1954
MonarkuGeorge VI
Elizabeth II
Governor-GeneralGideon Brand van Zyl
Ernest George Jansen
Paraprirë ngaJan Smuts
Pasuar ngaJohannes Gerhardus Strijdom
Ministër i Brendshëm, i Edukimit dhe i Shëndetit Publik
Në detyrë
30 June 1924 – 20 May 1933
KryeministriJ. B. M. Hertzog
Paraprirë ngaSir Patrick Duncan
Pasuar ngaJan Hofmeyr
Të dhëna vetjake
U lind më(1874-05-22)22 maj 1874
Riebeek-West, Cape Colony
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Stellenbosch, Provinca e Kepit, Unioni i Afrikës së Jugut
Partia politikeKombëtare (1914–1935) (1948–59)
Kombëtare e Pastruar (1935–1939)
Herenigde Nasionale (1940–1948)
Bashkëshortja/et
Martha van Tonder
(m. 1926; died 1930)

Maria Louw
(m. 1937)
Fëmijët2 djem
1 vajzë (adopted)
ShkollimiUniversiteti i Stellenboschit
Universiteti i Utrehtit
PunësimiKlerik, politikan

Daniël François Malan PC ( shqiptimi Afrikaans: [ˈdɑːni.əl franˈswɑ mɑ'lan ] ; 22 maj 1874 - 7 shkurt 1959) ishte një politikan afrikano-jugor që shërbeu si kryeministri i katërt i Afrikës së Jugut nga 1948 deri në 1954. Partia Kombëtare zbatoi sistemin e aparteidit, i cili zbatoi ligjet e ndarjes racore, gjatë mandatit të tij si Kryeministër.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreshti i parë : Koos Malan. Rreshti i dytë : Cinie, Daniel François dhe Fanie Malan. Rreshti i tretë (mbrapa) : Mimie Malan.

Daniël François Malan lindi më 22 maj 1874 në Riebeek-West në Koloninë e Kepit . Babai i tij, i cili mbante të njëjtin emër, ishte një fermer dhe klerik i pasur. Nëna e tij quhej Ana Magdalena du Toit. Ai ishte fëmija i pestë nga nëntë, katër prej të cilëve nuk i mbijetuan fëmijërisë.

I pari Malan në rajonin e Afrikës së Jugut ishte një refugjat francez Hygenot i quajtur Jacques Malan nga Provence (Mérindol), Francë, i cili mbërriti në Kepin e Shpresës së Mirë para vitit 1689. Mbiemri Malan është një nga një numër mbiemrash afrikanaans me origjinë franceze që kanë ruajtur drejtshkrimin e tyre origjinal. Motra më e madhe e Malan, Cinie, më vonë u bë misionare dhe gjuhëtare. [1]

Malan rreth vitit 1910

Malan u diplomua me një BA në Muzikë dhe Shkencë nga Kolegji Victoria, Stellenbosch, më pas ai hyri në seminarin Stellenbosch në mënyrë që të trajnohej si ministër në Kishën e Reformuar Hollandeze . Së bashku me studimet e tij në teologji, ai mori një MA në Filozofi nga Kolegji Victoria, më vonë në Universitetin Stellenbosch . [2] Malan u largua nga Afrika e Jugut në vitin 1900 për të studiuar drejt një Doktorature në Hyjnore në Universitetin e Utrehtit, të cilën e mori në 1905.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministër i Kishës së Reformuar Hollandeze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

D. F. Malan

Malan u kthye në Afrikën e Jugut, ku u shugurua si ministër i Kishës së Reformuar Hollandeze dhe shërbeu për gjashtë muaj si ndihmës-ministër në Heidelberg, Transvaal . Ai ishte një luftëtar i flaktë në përpjekjet për pranimin e Afrikaans, e cila ishte një gjuhë në zhvillim që luftonte kundër holandishtes dhe anglishtes, dhe ishte një anëtar themelues i Afrikaanse Taal-en Kultuurvereniging (ATKV, 'Shoqëria Afrikane e Gjuhës dhe Kulturës'), e cila u themelua në vitin 1930. Ai u vendos në Montagu nga 1906 deri në 1912 dhe më pas në Graaff-Reinet deri në 1915. Ai gjithashtu ndërmori një udhëtim në statusin e tij si ministër i Kishës së Reformuar Hollandeze, duke vizituar afrikanerë fetarë që jetonin në Kongon Belge, Rodezinë Veriore dhe Rodezinë Jugore . [3]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malan me JBM Hertzog

Përfshirja e Malanit në politikën e PK-së filloi menjëherë pas formimit të saj në 1914. Në ato vite, partitë politike kishin gazeta të lidhura që shërbenin si zëdhënëse e tyre. Sidoqoftë, afrikanerët me mendje nacionaliste në Kep nuk kishin një medium të tillë dhe për këtë arsye, në 1915, vendosën të themelonin De Burger, i cili më vonë u bë i njohur si Die Burger . Ata e bindën Malanin të bëhej redaktor i gazetës së re dhe ai e përdori atë si trampolinë për të hyrë në parlament. [4] Ndërsa ishte i shqetësuar për pozicionin politik të afrikanerëve pas rebelimit të vitit 1914, ai hoqi dorë nga pozicioni i tij si ministër në Kishën e Reformuar Hollandeze për të pranuar postin. Dega e Kepit të Partisë Kombëtare u themelua në vitin 1915 dhe Malan u zgjodh si udhëheqës provincial i saj. Në vitin 1918, ai u zgjodh në Parlament për herë të parë si deputet për selinë e Calvinia në Dhomën e Asamblesë . Ai e mbajti atë pozicion deri në vitin 1938 kur u bë deputet i Piketbergut .

Kur Partia Kombëtare erdhi në pushtet për herë të parë në 1924 nën kryeministrin J. B. M Hertzog, Malanit iu dha posti i Ministrit të Brendshëm, Arsimit dhe Shëndetit Publik, të cilin e mbajti deri në vitin 1933. Në vitin 1925, ai ishte ndër kryesuesit e fushatës për të zëvendësuar holandishten me gjuhën afrikane në kushtetutë dhe për t'i dhënë Afrikës së Jugut një flamur të ri kombëtar .

Pas zgjedhjeve të vitit 1933, Partia e Bashkuar u formua nga shkrirja e Partisë Kombëtare të Hertzogut dhe Partisë së Afrikës së Jugut të Jan Smuts . Malan e kundërshtoi fuqimisht këtë bashkim dhe, në vitin 1934, ai dhe 19 deputetë të tjerë dezertuan për të formuar Partinë Kombëtare të Pastruar, të cilën ai e drejtoi për 14 vitet e ardhshme në opozitë.

Malan kundërshtoi fuqimisht pjesëmarrjen e Afrikës së Jugut në Luftën e Dytë Botërore . Pjesëmarrja e Afrikës së Jugut në konflikt ishte e papëlqyeshme/ jopopullore në mesin e popullatës afrikaner, dhe në vitin 1939 kjo çoi në një ndarje në Partinë e Bashkuar qeverisëse. Të larguarit u bashkuan me Partinë Kombëtare, duke forcuar në mënyrë dramatike pozicionin politik të Malan, dhe si pasojë ai mundi Smuts dhe Partinë e Bashkuar në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1948 .

Kabineti i parë Malan në 1948. Nga e majta në të djathtë, rreshti i parë : JG Strijdom, Nicolaas Havenga, DF Malan, EG Jansen, Charles Swart . Rreshti i dytë : AJ Stals, Paul Sauer, Eric Louw, SP Le Roux, Eben Dönges, Frans Erasmus dhe Ben Schoeman .
JG Strijdom, Kryeministri DF Malan dhe Paul Sauer në Pretoria pas fitores së zgjedhjeve të përgjithshme në Afrikën e Jugut të vitit 1953 .

Themelet e aparteidit u hodhën fort gjatë gjashtë viteve e gjysmë të Malanit si kryeministër. Më 24 shkurt 1953, Malanit iu dhanë fuqi diktatoriale për të kundërshtuar lëvizjet anti-aparteid të zezakëve dhe indianëve. [5] Malan dha dorëheqjen në vitin 1954 në moshën 80-vjeçare me shpresën se Nicolaas Havenga do të emërohej si kryeministër. Sidoqoftë, Havenga u mund nga JG Strijdom . [6]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malan vdiq më 7 shkurt 1959 në Môrewag, shtëpinë e tij në Stellenbosch, në moshën 84 vjeçare [7] Libri i tij, Afrikaner Volkseenheid en my ervaringe op die pad daarheen (" Nacionalizmi afrikan dhe përvojat e mia në rrugën drejt tij"), u botua në të njëjtin vit nga Nasionale Boekhandel . Një koleksion i shkrimeve dhe dokumenteve të tij është vendosur në Qendrën e Dokumenteve në Bibliotekën JS Gericke të Universitetit të Stellenbosch. Ai është i pozicionuar në vendin e 81-të në listën e Afrikanojugorëve më të mëdhenj të SABC3 .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lindie Korf. "Behind Every Man: D.F. Malan and the Women in his Life, 1874-1959". Marrë më 4 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Korf, Lindie (2008). "Behind Every Man: D.F. Malan and the Women in his Life, 1874–1959". South African Historical Journal. 60 (3): 397–421. doi:10.1080/02582470802417474. ISSN 0258-2473. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ sahoboss (17 shkurt 2011). "Daniel Francois Malan". South African History Online. Marrë më 24 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Daniel Francois Malan". South African History Online. 17 shkurt 2011. Marrë më 7 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Ross, Albion (28 janar 1953). "Malan Seeks Dictatorial Powers in South Africa 'Emergency'". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Daniel F. Malan". Britannica. Marrë më 5 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "D. F. Malan, S. African Racist, Dies". Hartford Courant. 8 shkurt 1959. fq. 5. Marrë më 18 shkurt 2018 – nëpërmjet Newspapers.com. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)