Daily Chronicle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

The Daily Chronicle ishte një kompani e gazetave në Britanin e Madhe e themeluar më 1872. Më vonë publikimet e saja i ka bashkuar me Daily News për tu thirrur News-Chronicle. Kompania pastaj futi në gjirin e vetë The Star me atë rast merr karakterin e gazetës publikuese të ngjarjeve. Së fundi News-Chronicle hynë nën zotërimin e Daily Mail-it.

Kjo gazetë pos tjerash ndër shqiptarët është e njohur për botimin e numrit më 12 nëntor 1912, ku publikoi edhe raportin: se ishte e vërtet që mijëra Arnautë (Shqiptarë) janë masakruar nga serbët. 2000 Arnautë myslimanë janë therrë në afërsi të Shkupit dhe më shumë se 5000 afër Prizrenit. Një pjesë e madhe e fshatrave i u është vënë zjarri dhe banorët e tyre janë therrë. Kryefamiljarët e shtëpive shqiptare vriteshin thjesht gjatë kërkimit të armëve shtëpi për shtëpi, edhe pse asnjë armë zjarri nuk është gjetur. Serbet shpejtë deklarojnë hapur se shqiptarët mysliman duhet të zhdukeshin nga faqja e dheut, sepse kjo ishte e vetmja mënyrë e krijimit të paqës në vend.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The roots of ethnic cleansing in Kosovo. Early twentieth-century documents" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 shkurt 2008. Marrë më 29 prill 2007. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 Commons: Daily Chronicle – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale