Daniel Defoe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Infobox shkrimtar

Daniel Defoe (1660-1731) [1]St. Giles Cripplegate, Londër, ishte shkrimtar, gazetar, i cili njihet me veprën e tij Robinson Kruzo. Ishte bir i nje qiribërës londinez Xhejms Fo, mbiemër të cilin meqë tingëllonte bukur Danieli e ndryshoi Defo. Ai mësoi në një shkollë fetare dhe më pas filloi tregëtinë. Duke shitur e blerë mallra të ndryshme. Në këtë mënyrë ai bëri shumë udhëtime nëpër Evropë.

Daniel Defo në fillim luftoi kundër mbretit Xheims II. Kurse më vonë u fut në ushtrinë e Uilliam III. Asaj kohe u burgos dy here, pasi kishte shkruar disa tekste kundër kishës dhe qeverisë.

Ai punoi shumë në fillimet me gazetën e tij, ku botoi më shumë se 500 shkrime me emrin e vet - më shumë se çdo shkrimtar tjetër në gjuhën angleze. Ndërkohë , duhet përmendur se ai pati një jetë shumë aktive. Vdiq në vitin 1731, në Londër.

Diçka e veçantë dhe e çuditshme ka ndodhur me këtë shkrimtar. Daniel Defo filloi të shkruante novela kur mbushi gjashtëmbëdhjetë vjeç dhe nxori nga dora gjëra të mrekullueshme të cilat u bën të njohura në gjithë botën.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Koloneli Jack
  • Kapiten Singellton
  • Moll Flanders
  • Roksana
  • Kujtimet e nje Kavalieri
  • Robinson Kruzo

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ According to Paul Duguid in "Limits of self organization" Arkivuar 15 qershor 2011 tek Wayback Machine, First Monday (11 September 2006): "Most reliable sources hold that the date Defoe's his birth was uncertain and may have fallen in 1659 or 1661. The day of his death is also uncertain."

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]