Daniele Obono

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Danièle Obono
Obono në paradën e krenarisë së 2017
Anëtare e Asamblesë Kombëtare
për zonën 17 të Parisit
Titullar
Në detyrë
21 Qershor 2017
Paraprirë ngaDaniel Vaillant
Të dhëna vetjake
U lind mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Libreville, Gabon
NënshtetësiaGaboneze, Franceze
Partia politikeLa France Insoumise
Lidhjet e tjera
politike
Front de Gauche
ShkollimiUniversiteti Panthéon-Sorbonne

Danièle Obono ( shqiptimi frëngjisht: [danjɛl ɔbɔno] ; i lindur më 12 korrik 1980) [1] është një politikane gabonezo-franceze e cila përfaqëson zonën e 17-të elektorale të Parisit në Asamblenë Kombëtare që nga viti 2017 . Anëtare e Francës së Panënshtruar (FI), ajo u rizgjodh në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare të vitit 2022 . [2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas sulmit të <i id="mwPw">Charlie Hebdo</i> në 2015, Obono ishte në qendër të një polemike pasi ajo deklaroi se "nuk do të qante", duke i konsideruar karikaturat e gazetës javore "raciste". [3]

Anëtare e Francës së Panënshtruar, Obono u zgjodh në Asamblenë Kombëtare për zonën e 17-të elektorale të Parisit në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 . [4] [5] Ajo ishte një zëdhënëse e La France Insoumise nën udhëheqjen e Jean-Luc Mélenchon, së bashku me Alexis Corbière . [6]

Në legjislaturë, Obono ka shërbyer në Komisionin për Çështjet Ligjore, Komisionin për Çështjet Evropiane dhe Komisionin për Punët e Jashtme. [7] [8] [9]

Në nëntor 2017, ajo u përfshi në një tjetër polemikë pasi mbrojti mbledhjet e sindikatave në Seine-Saint-Denis që ishin të paaksesueshme për të bardhët. Pasi qeveria njoftoi se do të padiste organizatorët, Obono pati një grindje me Mélenchon në Asamblenë Kombëtare, pas mbështetjes së tij dhënë ndaj qeverisë lidhur me këtë çështje. [10]

Në gusht 2020, revista franceze e krahut të djathtë Valeurs actuelles botoi një histori fantazie me shtatë faqe dhe ilustrime të Obono-s si një skllave me zinxhirë përballë perëndimit të diellit, e prangosur pranë një zjarri, nën titullin "histori fantastike verore", duke shkaktuar një protestë nga politikanë të partive të ndryshme. [11]

 1. ^ "Mme Danièle Obono" (në frëngjisht). French National Assembly. Marrë më 1 shtator 2020.
 2. ^ "Législatives à Paris : Danièle Obono élue dès le premier tour dans la 17ème circonscription". actu.fr (në frëngjisht). 12 qershor 2022. Marrë më 2022-06-13.
 3. ^ (in frëngjisht) Danièle Obono avait-elle "les yeux secs" devant les morts de Charlie Hebdo, comme le dit Richard Malka ?, Radio France, 2 September 2020.
 4. ^ "Paris - 17e circonscription, resultats élections législatives 2017". France Info. Marrë më 2017-06-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Mme Danièle Obono". National Assembly. Marrë më 24 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lemke, Coralie (18 qershor 2017). "Résultat législatives 2017: Danièle Obono, une militante altermondialiste à l'Assemblée". 20 Minutes (në frëngjisht). Marrë më 1 shtator 2020.
 7. ^ "Composition de la commission des lois" (në frëngjisht). French National Assembly. 2 shtator 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 8. ^ "Composition de la commission des affaires européennes" (në frëngjisht). French National Assembly. 2 shtator 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 9. ^ "Composition de la délégation aux outre-mer" (në frëngjisht). French National Assembly. 2 shtator 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 10. ^ Hausalter, Louis, Stage pour "racisés" : prise de bec entre Jean-Luc Mélenchon et Danièle Obono à l’Assemblée, Marianne, 29 November 2017.
 11. ^ Associated Press (2020-08-29). "French magazine says sorry for portraying black MP as a slave". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 2020-08-29.