Jump to content

Jean-Luc Mélenchon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Luc Mélenchon
Mélenchon in 2022
Të dhëna vetjake
U lind më
Jean-Luc Antoine Pierre Mélenchon

(1951-08-19) 19 gusht 1951 (72 vjeç)
Tangjer, Zona Ndërkombëtare e Tangjerit
Partia politikeLa France Insoumise
Lidhjet e tjera
politike
 • Organizata Komuniste Ndërkombëtare (1972–1976)
 • Partia Socialiste(1976–2008)
 • Fronti i Majtë (2008–2016)
 • Partia e Majtë (prej 2009)
ShkollimiUniversiteti i Franche-Comté
Faqja në rrjetOfficial website
European Party website

Jean-Luc Antoine Pierre Mélenchon ( shqiptimi frëngjisht[ʒɑ̃ lyk ɑ̃twan pjɛʁ melɑ̃ʃɔ̃]  ( dëgjoni) shqiptimi i përafërt: Zhan Lyk Melonsho ; i lindur më 19 gusht 1951) është një politikan francez i cili ishte anëtar i Asamblesë Kombëtare për zonën e 4-të elektorale të Bouches-du-Rhône nga 2017 deri në 2022. Ai drejtoi grupin <i id="mwEw">La France Insoumise</i> në Asamblenë Kombëtare nga 2017 deri në 2021. Mélenchon ka kandiduar tre herë në zgjedhjet për president të Francës ; në 2012 dhe 2017, dhe në zgjedhjet e 2022, ku ai për pak humbi mundësinë për të vazhduar në raundin e dytë në sistemin e votimit me dy raunde të Francës.

Pozicionet politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mélenchon është një republikan socialist dhe materialist historik, i frymëzuar kryesisht nga Jean Jaurès (themeluesi i socializmit republikan francez). Ai është një ithtar i mbrojtjes dhe zgjerimit së të drejtave të punës dhe zgjerimit të programeve franceze të mirëqenies . [1] Mélenchon ka bërë gjithashtu thirrje për rishpërndarjen masive të pasurisë për të korrigjuar pabarazitë ekzistuese socio-ekonomike . [1] Politikat e brendshme të propozuara nga Mélenchon përfshijnë një taksë mbi të ardhurat 100% për të ardhurat mbi 360,000 euro në vit, rimbursim të plotë shtetëror për kostot e kujdesit shëndetësor, një reduktim të pushtetit presidencial në favor të legjislaturës dhe lehtësimin e ligjeve të imigracionit. [2] Mélenchon mbështet martesën mes të njëjtit seks dhe të drejtën e grave për abort. Ai gjithashtu mbështet legalizimin e kanabisit .

Mélenchon kundërshton Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), të cilën ai e percepton si një fyerje ndaj sovranitetit kombëtar të Francës. [3] Ai ka kërkuar vazhdimisht që Franca të tërhiqet nga NATO. [3]

Rajonalizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mélenchon nuk ka një qëndrim real për rajonalizmin, por ka deklaruar se ai mbështet mësimin e gjuhëve rajonale, veçanërisht ë asaj bretone . [4] Ai mbështet financimin e shtetit për mësimin e gjuhës bretone. [5] Ai ka dalë kundër autonomisë për Bretanjën, madje duke kritikuar socialistët nga rajoni për promovimin e "autonomisë". [6]

Në vitin 2018, Mélenchonit iu drejtua një pyetje në lidhje me një hetim kundër korrupsionit nga një gazetare nga Tuluza, Véronique Gaurel. Ai u përgjigj duke u tallur me theksin e saj, duke e akuzuar se "flet marrëzi" dhe më pas e pyeti "a ka dikush një pyetje në frëngjisht pak a shumë të kuptueshme?" . Videoja e debatit u shpërnda gjerësisht në mediat sociale dhe ndezi një debat nëse diskriminimi i bazuar në thekse rajonale duhet të bëhet i paligjshëm. [7] Mélenchon kërkoi falje për komentin e tij, duke pretenduar se mendonte se gazetari po tallej me të. [8]

 1. ^ a b Pr'ncipe, Catarina; Sunkara, Bhaskar (korrik 2016). Europe in Revolt: Mapping the New European Left. Chicago: Haymarket Books. fq. 91–92. ISBN 978-1-60846-593-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Fenby, Jonathan (nëntor 2016). France: A Modern History from the Revolution to the War with Terror. New York: St. Martin's Press. fq. 448–449. ISBN 978-1-250-09683-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "French left rally behind anti-NATO Mélenchon". France Médias Monde (France 24). Issy-les-Moulineaux, Paris. 6 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2015. Marrë më 13 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Séance du 29 janvier 2008 (compte rendu intégral des débats)". www.senat.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2009. Marrë më 2 maj 2017.
 5. ^ "Le point de vue de Krusti Effort Flora Tristan". Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2008. Marrë më 2 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Langues régionales. Tension entre élus socialistes". Le Telegramme (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2017. Marrë më 2 maj 2017.
 7. ^ "French lawmaker proposes bill to outlaw mockery of accents". Reuters. 19 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2018. Marrë më 2 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Mélenchon présente ses excuses à la journaliste dont il a imité l'accent". Reuters. 19 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2019. Marrë më 10 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)