Daruvar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daruvar
—  Qytet  —
Pamje nga Daruvar

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Bjelovar-Bilogora
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.59°0′0″V 17.23°0′0″L / 45.59000°V 17.23000°L / 45.59000; 17.23000 (Daruvar)Koordinatat: 45.59°0′0″V 17.23°0′0″L / 45.59000°V 17.23000°L / 45.59000; 17.23000 (Daruvar)
Popullsia 8.387 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Daruvar is located in Kroacia
Daruvar
Daruvar

Daruvar (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Bjelovar-BilogoraKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 8387 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 8507 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 9815 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.41%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Daruvar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Bjelovar-Bilogora