Jump to content

Zhupania e Bjellovarit dhe Billogorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bjelovar-Bilogora)
Zhupania e Bjellovarit dhe Billogorit
Popullsia
 • Gjithsej133,084

Zhupania e Bjellovarit dhe Billogorit (Kroatisht: Bjelovarsko-bilogorska županija) gjindet në veriperëndim të Kroacisë me një sipërfaqje prej 2,652 km². ISO 3166-2-Code është HR-07. Qendra e Zhupania e Bjellovarit dhe Billogorit dhe Qyteti më i madh në këtë zonë ndodhet në qytetin e Bjelovarit. Zhupania e Koprivnicës dhe Krizhevcit ka një popullsi prej 133,084 (2001) banorë, 82,6 % Kroatë, 7,1 % Serbë, 5,3 Çekë dhe 0,9 % Hungarezë. Zhupania e Bjellovarit dhe Billogorit kufizohet në veri me Zhupaninë e Koprivnicës dhe Krizhevcit, në lindje me Zhupaninë e Viroviticës dhe Podravkës, në juglindje me Požeško-slavonska, në jugperëndim me Zhupaninë e Sisakut dhe Mosllovaçës dhe në perëndim me Zhupaninë e Zagrebit.

Zhupania e Bjellovarit dhe Billogorit i përfshin Qytetet Bjelovar, Čazma, Daruvar, Garešnica dhe Grubišno Polje, gjithashtu Komunat Berek, Dežanovac, Đulovac, Hercegovac, Ivanska, Končanica, Kapela, Nova Rača, Rovišće, Severin, Sirač, Šandrovac, Štefanje, Velika Pisanica, Veliki Grđevac, Veliko Trojstvo, Velika Trnovitica dhe Zrinski Topolovac.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]