David Belle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Belle NewYorker
David Belle

David Belle (i lindur më 29 prill 1973) është një aktor francez, koreograf filmash dhe koordinator. Ai konsiderohet themeluesi apo pionieri kryesor i disiplinës fizike Parkur, të bazuar në trajnimin e tij dhe mësimet nga babai i tij Raymond Belle. Ky art është përhapur në të gjithë botën dhe tani ka përkrahës në shumë vende.

Jeta filmike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belle erdhi në famë nëpërmjet videot e tij të përhapura në internet dhe gjithashtu me anë të punës së tij të filmit, duke përfshirë filmat e tij më të njohur, District 13 dhe District 13: Ultimatum, të shkruara dhe të prodhuara nga Luc Besson. Belle ka punuar edhe në Babylon A.D. me Vin Diesel, te Princi i Persisë me Jake Gyllenhaal, Colombiana me Zoe Saldana, dhe The Family me Robert De Niro

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. https://www.youtube.com/watch?v=l3TiIW6F3vg