David Charvet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Charvet (lindur si David Franck Guez me 15 maj 1972) është një aktor dhe këngëtar francez.

Skeda:David-charvet-in-his-baywatch-days.jpg

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charvet ka lindur në Lyon, Francë. Babai i Charvet është biznesmeni Pali Guez cifut nga Tunizia. Nëna e tij, Christiane Charvet është franceze. Ai, vëllai dhe motra e tij u rritën duke fol frëngjisht. Ai fitoi një kartë-jeshile për SHBA nga lotaria e bër në fillim të viteve '90.

Deri kohët e fundit ai ka jetuar në Francë e tij amtare. Tek ne njihet me rolin e Matt Brody në serialin Baywatch nga viti 1992 për tre sezone deri me 1995. Ai u largua në vitin 1999 për t'u përqendruar në karrierën e tij muzikore.

Në vitin 2006, ai u kthye për të vepruar në një film i drejtuar nga Roger Christian i quajtur Prisoners of the Sun, i cili duhet për të dalë në 2009.

David u fejua me Brooke Burke në 2006. Ata kanë dy fëmijë së bashku : një vajzë, Heaven Rain, lindur 8 janar 2007, dhe kanë një djalë, Shaya Bravo lindur 5 mars 2008. Ata aktualisht jetojnë në California.

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka realizuar tre albume për dhjet vjet dhe po punon për te katrin.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • David Charvet (1997)
  • Leap of Faith (2002)
  • Se laisser quelque chose (2004)

Single[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Should I Leave" (1997)
  • "Regarde-toi" (1997)
  • "Jusqu'au bout" (Leap of faith) (2002)
  • "Apprendre à aimer" (Teach me how to love) (2002)
  • "Take you there" (2003)
  • "Je te dédie" (2004)
  • "Sometimes it rains" (2006)