Deirdre McCloskey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Deirdre N. McCloskey (lindur Donald McCloskey, në 11 shtator 1942 në Ann Arbor, Michigan)[1] është një profesore amerikane që është Profesor i Dalluar (Distinguished Professor) i Ekonomisë, Historisë, Anglishtes, dhe Komunikimit në Universitetin e Illinois në Chicago (UIC). Gjithashtu, ajo ka qenë për pesë vite profesore e ftuar tek Erasmus University, Rotterdam. Që prej shtatorit të vitit 2007 ajo ka marrë gjashtë doktorate honorare.[2] 

Në vitin 2013 ajo mori Çmimin Memorial Julian L. Simon nga Competitive Enterprise Institute për punën e saj që egzaminon aktorët në histori që çuan në avancime të arritjes njerëzore dhe në prosperitet.[3] Interesat e saj kërkimore kyesore përfshijnë origjinën e botës moderne, keqpëdorimin e domethënies statistikore në ekonomi dhe në shkenca të tjera, si dhe studimi i kapitalizmit, ndër të tjera.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bourgeois Dignity: Why Economics Can't Explain the Modern World (November 2010), University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-55665-9
 • The Cult of Statistical Significance: How the Standard Error Costs Us Jobs, Justice, and Lives (January 2008), University of Michigan Press (with Stephen T. Ziliak). ISBN 978-0-472-05007-9
 • The Bourgeois Virtues : Ethics for an Age of Commerce (June 2006), University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-55663-5
 • The Economic Conversation (2008) (with Arjo Klamer and Stephen Ziliak)
 • The Secret Sins of Economics (August 2002), University of Chicago Press. ISBN 978-0-9717575-3-0
 • Crossing: A Memoir (September 1999). New edition University of Chicago Press, 2000, ISBN 978-0-226-55669-7
 • Measurement and Meaning in Economics: The Essential Deirdre McCloskey (1999) (edited by Stephen Ziliak)
 • The Vices of Economists, the Virtues of the Bourgeoisie (1996)
 • Knowledge and Persuasion in Economics (1994), Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-43603-8
 • Second Thoughts: Myths and Morals of U.S. Economic History (1993)
 • A Bibliography of Historical Economics to 1980 (1990)
 • If You're So Smart: The Narrative of Economic Expertise (1990)
 • The Consequences of Economic Rhetoric (1988)
 • The Writing of Economics (1987) reprinted as Economical Writing (2000)
 • Econometric History (1987)
 • The Rhetoric of the Human Sciences: Language and Argument in Scholarship and Public Affairs (1987)
 • The Rhetoric of Economics (1985 & 1998)
 • The Applied Theory of Price (1982 & 1985)
 • Enterprise and Trade in Victorian Britain: Essays in Historical Economics (1981)
 • Economic Maturity and Entrepreneurial Decline: British Iron & Steel, 1870–1913 (1973)
 • Essays on a Mature Economy: Britain after 1840 (1971)

Artikuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kritika McCloskey  

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "CV" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 janar 2014. Marrë më 24 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ McCloskey, Deirdre (11 maj 2011). "Curriculum Vitae of Professor Deirdre Nansen McCloskey". Deirdre McLoskey.com. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Julian L. Simon Memorial Award". Competitive Enterprise Institute. 2014. Marrë më prill 7, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]