Delfini i Guajanës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Delfini i Guajanës
Delfin en el parque Nacional Mochima.jpg
Tucuxi size.svg
Madhësia e delfinit të Guajanës krahasuar me madhësinë e një njeriu mesatar
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Cetacea
Nënrendi: Odontoceti
Familja: Delphinidae
Gjinia: Sotalia
Speciet: S. guianensis
Emri binomial
Sotalia guianensis
Cetacea range map Tucuxi.png
Shpërndarja e delfinit të Guajanës

Delfini i Guajanës (Sotalia guianensis), i njohur edhe si kostero, është një lloj delfini që jeton në ujërat bregdetare të pjesës veriore dhe lindore të Amerikës së Jugut, dhe pjesët lindore të Amerikës Qendrore. Është i klasifikuar në familjen e delfinëve oqeanikë (Delphinidae).

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]