Devid Rokfeler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Rockefeller

David Rockefeller (12 qershor 1915 - 20 mars 2017).[1] ishte një bankier amerikan që shërbeu si kryetar dhe kryeshef ekzekutiv i Chase Manhattan Corporation. Ai ishte anëtari më i vjetër i gjallë i gjeneratës së tretë të familjes Rockefeller dhe patriark i familjes nga gushti 2004 deri në vdekjen e tij në mars 2017. Rockefeller ishte fëmija më i vogël i John D. Rockefeller Jr. dhe Abby Aldrich Rockefeller, dhe një nip i John D. Rockefeller dhe Laura Spelman Rockefeller.

Ai u vu në dukje për lidhjet e tij të gjera politike dhe udhëtimet e huaja, në të cilat u takua me shumë udhëheqës të huaj. Pasuria e tij u vlerësua në 3.3 miliardë dollarë në kohën e vdekjes së tij në mars 2017.[2]

Ai ishte pjesë e ushtrisë amerikane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai shërbeu në Afrikën e Veriut dhe Francë (ai foli rrjedhshëm frëngjisht) për inteligjencën ushtarake duke ngritur njësi të inteligjencës politike dhe ekonomike.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rockefeller lindi në New York City, New York. Ai u rrit në një shtëpi tetëkatëshe në 10 West 54th Street, vendbanimi më i lartë privat i ndërtuar ndonjëherë në qytet.[3] Rockefeller ishte më i ri nga gjashtë fëmijët e financierit John Davison Rockefeller dhe socialites Abigail Greene "Abby" Aldrich. John Jr. ishte djali i vetëm i bashkëthemeluesit të Standard Oil John Davison Rockefeller Sr. dhe mësueses së shkollës Laura Celestia "Cettie" Spelman. Abby ishte vajza e senatorit amerikan të Rhode Island Nelson Wilmarth Aldrich dhe Abigail Pearce Truman "Abby" Chapman.

Në vitin 1936, Rockefeller u diplomua cum laudeUniversitetin e Harvardit, ku ai punoi si redaktor në The Harvard Crimson.[4] Ai gjithashtu studioi ekonominë për një vit në Harvard dhe më pas një vit në Shkollën Ekonomike në Londër (LSE). Në LSE u takua për herë të parë me Presidentin e ardhshëm John F. Kennedy (megjithëse ai më parë kishte qenë bashkëkohësi i tij në Harvard) dhe një herë u takua me motrën e Kennedy Kathleen.[5] Gjatë kohës që ishte jashtë vendit, Rockefeller punoi për pak kohë në degën e Londrës se çfarë do të bëhej Chase Manhattan Bank.

Pasi u kthye në SHBA për të përfunduar studimet pasuniversitare, ai mori një doktoraturën në Universitetin e Çikagos në vitin 1940.[6]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rockefeller vdiq në gjumë nga dështimi kongjestiv i zemrës më 20 mars 2017, në moshën 101 vjeç në shtëpinë e tij në Pocantico Hills, New York.[7][8]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ David Rockefeller, Philanthropist and Head of Chase Manhattan, Dies at 101
  2. ^ "David Rockefeller, Sr". Forbes. Marrë më 20 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Miller, Tom (18 mars 2013). "Daytonian in Manhattan: The Lost J. D. Rockefeller Jr. House – No. 10 W 54th St". Daytonian in Manhattan. Marrë më 24 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Bethell, John T.; Hunt, Richard M.; Shenton, Robert. Harvard A to Z. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. fq. 183. ISBN 0-674-01288-7. Marrë më 4 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Fitzgeralds and the Kennedys Before 1960". funtrivia.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më nëntor 3, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Smith, Timothy R. "David Rockefeller Sr., steward of family fortune and Chase Manhattan Bank, dies at 101". chicagotribune.com (në anglisht). Marrë më 2017-11-06.
  7. ^ Smith, Timothy R. (20 mars 2017). "David Rockefeller Sr., steward of family fortune and Chase Manhattan Bank, dies at 101". The Washington Post. Marrë më 20 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Kandell, Jonathan (20 mars 2017). "David Rockefeller, Philanthropist and Head of Chase Manhattan, Dies at 101". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-11-06.