Devid Rokfeler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Rockefeller

David Rockefeller (12 qershor 1915 - 20 mars 2017).[1] ishte një bankier amerikan që shërbeu si kryetar dhe kryeshef ekzekutiv i Chase Manhattan Corporation. Ai ishte anëtari më i vjetër i gjallë i gjeneratës së tretë të familjes Rockefeller dhe patriark i familjes nga gushti 2004 deri në vdekjen e tij në mars 2017. Rockefeller ishte fëmija më i vogël i John D. Rockefeller Jr. dhe Abby Aldrich Rockefeller, dhe një nip i John D. Rockefeller dhe Laura Spelman Rockefeller.

Ai u vu në dukje për lidhjet e tij të gjera politike dhe udhëtimet e huaja, në të cilat u takua me shumë udhëheqës të huaj. Pasuria e tij u vlerësua në 3.3 miliardë dollarë në kohën e vdekjes së tij në mars 2017.[2]

Ai ishte pjesë e ushtrisë amerikane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai shërbeu në Afrikën e Veriut dhe Francë (ai foli rrjedhshëm frëngjisht) për inteligjencën ushtarake duke ngritur njësi të inteligjencës politike dhe ekonomike.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rockefeller lindi në New York City, New York. Ai u rrit në një shtëpi tetëkatëshe në 10 West 54th Street, vendbanimi më i lartë privat i ndërtuar ndonjëherë në qytet.[3] Rockefeller ishte më i ri nga gjashtë fëmijët e financierit John Davison Rockefeller dhe socialites Abigail Greene "Abby" Aldrich. John Jr. ishte djali i vetëm i bashkëthemeluesit të Standard Oil John Davison Rockefeller Sr. dhe mësueses së shkollës Laura Celestia "Cettie" Spelman. Abby ishte vajza e senatorit amerikan të Rhode Island Nelson Wilmarth Aldrich dhe Abigail Pearce Truman "Abby" Chapman.

Në vitin 1936, Rockefeller u diplomua cum laudeUniversitetin e Harvardit, ku ai punoi si redaktor në The Harvard Crimson.[4] Ai gjithashtu studioi ekonominë për një vit në Harvard dhe më pas një vit në Shkollën Ekonomike në Londër (LSE). Në LSE u takua për herë të parë me Presidentin e ardhshëm John F. Kennedy (megjithëse ai më parë kishte qenë bashkëkohësi i tij në Harvard) dhe një herë u takua me motrën e Kennedy Kathleen.[5] Gjatë kohës që ishte jashtë vendit, Rockefeller punoi për pak kohë në degën e Londrës se çfarë do të bëhej Chase Manhattan Bank.

Pasi u kthye në SHBA për të përfunduar studimet pasuniversitare, ai mori një doktoraturën në Universitetin e Çikagos në vitin 1940.[6]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rockefeller vdiq në gjumë nga dështimi kongjestiv i zemrës më 20 mars 2017, në moshën 101 vjeç në shtëpinë e tij në Pocantico Hills, New York.[7][8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ David Rockefeller, Philanthropist and Head of Chase Manhattan, Dies at 101
  2. ^ "David Rockefeller, Sr". Forbes. Marrë më 20 mars 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Miller, Tom (18 mars 2013). "Daytonian in Manhattan: The Lost J. D. Rockefeller Jr. House – No. 10 W 54th St". Daytonian in Manhattan (në anglisht). Marrë më 24 maj 2016.
  4. ^ Bethell, John T.; Hunt, Richard M.; Shenton, Robert. Harvard A to Z. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. fq. 183. ISBN 0-674-01288-7. Marrë më 4 janar 2018. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Fitzgeralds and the Kennedys Before 1960". funtrivia.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më 3 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Smith, Timothy R. "David Rockefeller Sr., steward of family fortune and Chase Manhattan Bank, dies at 101". chicagotribune.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-11-06.
  7. ^ Smith, Timothy R. (20 mars 2017). "David Rockefeller Sr., steward of family fortune and Chase Manhattan Bank, dies at 101". The Washington Post. Marrë më 20 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Kandell, Jonathan (2017-03-20). "David Rockefeller, Philanthropist and Head of Chase Manhattan, Dies at 101". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-11-06.