Jump to content

Dhelpra seçurane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhelpra saçurane
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): [[Lycalopex]]
Lloji:
[[Template:Taxonomy/Lycalopex]][. sechurae
Emri binomial
sechurae
Thomas, 1900
Sinonimet

Pseudalopex sechurae
Dusicyon sechurae

Dhelpra seçurane  ( Lycalopex sechurae ), i quajtur edhe si dhelpra e praruar e shkretëtirë apo Zorro seçuran , është një kanid i vogël Amerikës Jugore të lidhura ngushtë me dhelpra të tjera të Amerikës së Jugut "të rreme" ose Zorro . Ajo është gjetur në shkretëtirën e Sechura në Ekuadorin jugperëndimor dhe Perun veriperëndimore[1] .

Dhelpra seçurane është një prej kanidëve më të vegjël, peshon 2.6 deri në 4.2 kilogramë (5.7 deri 9.3 lb), me një gjatësi kokë dhe trup prej 50 deri 78 centimetra (20 deri 31 in) dhe një bisht 27-234 centimetra (11 në 13 in). Leshi i tij është agouti gri mbi pjesën më të madhe të trupit, duke u zbehur në të bardhë ose me krem ​​me ngjyrë në nënshartesa. Ka shenja kafe të kuqërremta në pjesën e pasme të veshëve, rreth syve dhe këmbëve. Muzgu është gri i errët dhe një brez gri shkon përtej gjoksit. Bishti i saj është i mbuluar me të zezë. Ka dhëmbë të vegjël, të përshtatur për tu ushqyer me insekte dhe bimë të thatë .

Numri i kromozomit është 2n = 74.

Shpërndarja dhe habitati

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Habitati i identifikuar në shkretëtirën e Sechuras , ndodhet nëEkuadorin jugperëndim  dhe Perusëperëndimore  , në lartësi nga niveli i detit deri në të paktën 1,000 metra (3,300 ft), dhe ndoshta shumë më e lartë. Brenda këtij rajoni është raportuar nga fushat perëndimore të Andeve poshtë në bregdet, duke banuar në shkretëtira, pyje të thatë dhe plazhe. Nuk ka nënspecie të njohura.

Disa fosile të dhelprave seçurane janë të njohura nga Pleistoceni i vonë i Ekuadorit dhe Perusë, afër vargut moderne. Analiza gjenetike sugjeron që familja më e afërt e gjallë e dhelprës seçurane është dhelpra e Darvinit , e cila është vendase në Kili .

Sjellja dhe dieta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelpra seçurane është krijesë nate , dhe harxhon orët e ditës në një strofull të gërmuar në tokë. Në përgjithësi është i vetmuar, megjithëse herë pas here shihet duke udhëtuar në çifte.Këlyshët lindin në Tetor dhe Nëntor, megjithëse shumë pak dihen për sjelljen e saj riprodhuese.

Dhelpra është një ushqyes oportunist, dhe dieta e saj ndryshon shumë në varësi të stinës dhe habitatit lokal. Ёshtë zbuluar se ushqehet me bishtajore të farave , veçanërisht ato të kaçubave Prosopis juliflora dhe të shkurreve të kaperit , si dhe frutin e bimëve Cordia dhe mito , dhe është i aftë të mbijetojë në një dietë krejtësisht barishtore kur është e nevojshme. Sidoqoftë, më shpesh, ajo ha edhe insekte, brejtës dhe vezë zogjsh si pjesë e dietës së saj.  Ndoshta mund të mbijetojë për periudha të gjata kohore pa pirë, duke jetuar me ujë në ushqimin e tij.

Dhelpra seçurane është e kërcënuar nga humbja e habitatit, e cila ka qenë veçanërisht e gjerë në Ekuador. Ata kanë qenë të njohur se gjuajnë bagëtitë lokale, si pula, dhe janë gjuajtur për të zvogëluar sulmet e tilla dhe në mënyrë që pjesët e trupit të tyre të mund të përdoren në zejtari lokale, ilaç popullor ose rituale magjike. Kafsha konsiderohet me rrezik të ulët në Ekuador, dhe gjuetia nuk lejohet në Peru pa licencë. Speciet janë renditur si të Kërcënuara nga IUCN .


  1. ^ "Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M (eds.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494". {{cite web}}: Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)