Diamante dhe Dashuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diamante dhe Dashuri
Logoja e serialit
GjiniaDramë
Aksion
Shkruar ngaEylem Canpolat
Sema Ergenekon
Regjia ngaAhmet Katıksız
LuajnëEngin Akyürek
Tuba Büyüküstün
Erkan Can
Saygın Soysal
Nebahat Çehre
Burak Tamdoğan
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve54
Prodhimi
ProdhuesiKerem Çatay
MontazhieriMertcan Çetin
Kohëzgjatja130 minuta
Kompania e prodhimitAy Yapım
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë12 mars 2014
Transmetimi origjinal15 korrik 2015
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Diamante dhe Dashuri (Turqisht: Kara Para Aşk) është një serial turk i cili transmetua në ekranet e atv të mërkurave në mbrëmje ku Tuba Büyüküstün, Engin Akyürek dhe Erkan Can ndajnë rolet kryesore. Seriali është ndërmarrë nga Ay Yapım dhe me producentë nga Kerem Çatay. Regjisori i serialit është Ahmet Katiksiz. Episodi i parë i serialit u transmetua më 12 mars 2014 dhe përfundoi më 15 korrik 2015 me 54 epizoda.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditëlindjen e Elif Denizerit ndodhë diqka e papritur, ku ajo dhe një polic me emrin Omer Demir e gjejnë dy persona të vdekur. Ata ishin babi i Elifit dhe e fejuara e Omerit. Omeri tenton me çdo kusht ta gjejë vrasësin e këtyreve personave. Omeri dhe Elifi bashkohen për ta gjetur vrasësin. Por më vonë, Omeri e gjen se vëllai i tij Husejni ishte vrasësi, por me urdhër të një njeriut i cili ka qenë shok i ngushtë i babait të Elifit i cili quhet Tajar. Omeri luan një lojë në mënyrë që ta dërgojë Tajarin në burg.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhet
Engin Akyürek Omer Demir
Tuba Büyüküstün Elif Denizer
Erkan Can Tajar Dundar
Burak Tamdoğan Hysejn Demir
Saygın Soysal Fatih Dundar (Metin)
Emre Kızılırmak Levent İnanç
Öykü Karayel Ipek
Bestemsu Özdemir Nilyfer Denizer
Hazal Türesan Asllë Denizer
Güler Ökten Elvan Demir
Damla Colbay Demet Demir
Bedia Ener Fatma Andaç
İlkin Tüfekçi Pelin Serter
Ahmet Tansu Taşanlar Arda Çakër
Ali Yörenç Mert Dundar
Elif İnci Melike Demir
Işıl Yücesoy Nedret
Deniz Barut Pınar
Kerimhan Duman Xhan
Selin Ortaçlı Sibel Andaç
Tuvana Türkay Bahar Çinar
Aytaç Arman Ahmet Denizer
Nebahat Çehre Zerrin Denizer
Serkan Kuru Taner
Dilek Serbest Svetlana (Sevim)
Alper Türedi Ali Amir
Nihat Altınkaya Serhat

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Kanali
Sezoni i parë E mërkurë 20.00 12 mars 2014 18 qershor 2014 atv
Sezoni i dytë E mërkurë 20.00 3 shtator 2014 15 korrik 2015 atv