Dian Fossey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dian Fossey
U lind në16 janar 1932
San Francisko, Kaliforni, SH.B.A
Vdiq27 dhjetor 1985
Parku Kombëtar Volcanoes, Ruanda
ShtetësiaAmerikane
Shkollimi
  • Universiteti Shtetëror San Jose, Bachelor i Arteve (BA) Universiteti Kembrixh, Doktor i Filozofisë (PhD)
Njohur përStudimin dhe konservimin e gorillave të malit
Karriera shkencore
Fushat
InstitucionetQendra Studimore Karisoke, Universiteti Kornell
Këshilltarët e doktoraturësRobert Hinde
Influences

Dian Fossey ( /d aɪ æ n /, 16 janar 1932 - 26 dhjetor 1985 ) ishte një primatologe dhe konservatore amerikane e njohur për ndërmarrjen e një studimi të gjerë të grupeve të gorillave të malit nga viti 1966 deri në vrasjen e saj në 1985. [1] Ajo i studioi ato çdo ditë në pyjet malore të Ruandës, e inkurajuar fillimisht që të punonte atje nga paleoantropologu Louis Leakey. Gorilla in the Mist, një libër i botuar dy vjet para vdekjes së saj, është tregimi i Fossey për studimin e saj shkencor të gorillave në Qendrën Kërkimore Karisoke dhe karrierën e mëhershme. Libri u përshtat në një film me të njëjtin emër në vitin 1988.

Fossey ishte një nga primatologet kryesore në botë, një anëtare e të ashtuquajturit "Trimates", një grup i formuar nga shkencëtare të shquara gra, të dërguara fillimisht nga Leakey për të studiuar majmunë të mëdhenj në mjediset e tyre natyrore, së bashku me Jane Goodall që studionte shimpanzetë dhe Birutė Galdikas, e cili studionte orangutanët . [2] [3]

Gjatë kohës së saj në Ruandë, ajo mbështeti në mënyrë aktive përpjekjet për konservim, kundërshtoi me forcë gjuetinë pa leje dhe turizmin në habitatet e jetës së egër dhe bëri që më shumë njerëz të pranonin gorillat. Fossey dhe gorillat e saj ishin viktima të grumbullimeve kundështuese agresive. Ajo u vra brutalisht në kabinën e saj në një kamp të veçuar në Ruanda në dhjetor 1985. Teorizohet se vrasja e saj lidhet me përpjekjet e saj për konservim, dhe me gjasë është kryer nga një gjuetar i paligjshëm.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ By (2019-09-03). "Dian Fossey, Gorilla Girl". Hackaday (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-09-07.
  2. ^ Robertson, Nan (maj 1981). "Three Who Have Chosen a Life in the Wild". B. The New York Times (në anglisht). fq. 4.
  3. ^ Willis, Delta (15 korrik 1990). "Some Primates Weren't Meant To Be Trusted". The New York Times (në anglisht). Marrë më 2010-07-08.