Jump to content

Louis Leakey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis Leakey
U lind në
Louis Seymour Bazett Leakey

7 gusht 1903
Vdiq1 tetor 1972
Londër, Mbretëri e Bashkuar
ShtetësiaKeniane, Britanike
Njohur përPioner në studimin e evolucionit human në Afrikë
ÇmimetHubbard Medal (1962)
Prestwich Medal (1969)
Karriera shkencore
FushatArkeologji, Paleoantropologji, Paleontologji
Influenced

Louis Seymour Bazett Leakey (7 gusht 1903 – 1 tetor 1972), i njohur edhe si L. S. B. Leakey, ishte paleoantropolog dhe arkeologë kenian, puna e të cilit ishte shumë e rëndësishme në demostrimin se njerëzit kishin evoluar në Afrikë, veçanërisht nëpërmjet zbulimeve të bëra në Grykën Olduvain, sëbashku me gruan dhe kolegën e tij paleontologen Mary Leakey. Pasi ngrit një program për studimet palaeoantropologjike në Afrikën lindore, ai gjithashtu motivojë edhe shumë breza të ardhshëm për të vazhduar këtë disiplinë shkencore. Disa prej anëtarëve të familjes Leakey janë intelektual të shquar.

Një tjetër trashëgimi e Leakey rrjedh nga roli i tij në nxitjen e hulumtimit në terren të primatëve në habitatet e tyre natyrore, të cilën ai e shihte si çelësin për të kuptuar evolucionin e njeriut. Ai personalisht zgjodhi tri gra studiuese, Jane Goodall, Dian Fossey, dhe Birutė Galdikas, duke i quajtur ata "Trimates".[1][2]

Leakey gjithashtu ka inkurajuar dhe përkrahur shumë kandidat të tjerë të Ph.D-së, kryesisht nga Universiteti i Cambridge. Leakey, gjithashtu ka luajtur një rol të madh në krijimin e organizatave për hulumtimet e ardhshme në Afrikë dhe për të mbrojtur botën e egër.

Anëtarë të shquar të familjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louis Leakey u martua me Mary Leakey, që u bë e njohur për zbulimin e gjurmës së fosileve të Laetoli. Të cilët u gjetën të ruajtur në hirin vullkanik në Tanzani, ato janë prova më e hershme e ecjes bipedale.

Ai është gjithashtu është babai i paleoantropologut Richard Leakey dhe botanistit Colin Leakey

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat e Leakey janë të renditur më poshtë.[3]  Ishte Louis i cili filloi traditën e Leakey me botimet në Nature.

Data e botimit të Parë Titulli Shënime
1931 The Stone Age Culture of Kenya Colony Written in 1929. Illustrated by Frida Leakey.
1934 Adam's Ancestors: The Evolution of Man and His Culture Multiple editions with rewrites, the 4th in 1955. Illustrated by Mary Leakey. Book reviews:
1935 The Stone Age races of Kenya Proposes Homo kanamensis.
1936 Kenya: Contrasts and Problems Written in 1935.
1936 Stone Age Africa: an Outline of Prehistory in Africa Ten chapters consisting of the ten Munro Lectures delivered in 1936 by Louis to Edinburgh University and intended by him as a textbook. Illustrated by Mary Leakey.
1937 White African: an Early Autobiography Louis described it as a "pot-boiler" written in 1936 for Hodder & Stoughton.
1951 The Miocene Hominoidea of East Africa With Wilfrid Le Gros Clark. Volume I of the series Fossil Mammals of Africa published by the Natural History Museum in London.
1951 Olduvai Gorge: A Report on the Evolution of the Hand-Axe Culture in Beds I-IV Started in 1935. Names the Olduwan Culture.
1952 Mau Mau and the Kikuyu Online at Quaestia.
1953 Animals in Africa Photographs by Ylla.
1954 Defeating Mau Mau With Peter Schmidt. Online at Quaestia.
1965 Olduvai Gorge: A Preliminary Report on the Geology and Fauna, 1951–61 Volume 1.[4]
1969 Unveiling Man's Origins With Vanne Morris Goodall.
1969 Animals of East Africa: The Wild realm
1970 Olduvai Gorge, 1965–1967
1974 By the Evidence: Memoirs, 1932–1951 Written in 1972 and published posthumously. Louis finished writing on the day before his death.
1977 The Southern Kikuyu before 1903 Published posthumously. The manuscript remained in Louis' safe for decades for lack of a publisher. It was 3 volumes. He refused to follow editorial advice and shorten it.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Vanishing Man of the Forest". Galdikas, Birute Mary, The New York Times, 6 January 2007. Marrë më 2013-12-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ Morell, Virginia, "Called "'Trimates,' Three Bold Women Shaped Their Field". Science, Vol. 260, 16 April 1993, pp. 420–425.
  3. ^ Most of them have many publishers in many editions.
  4. ^ The second volume, Olduvai Gorge: the Cranium and Maxillary Dentition of Australopithecus (Zinjanthropus) boisei, was written by Phillip Tobias. The third volume was written by Mary Leakey.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Virginia Morell, Ancestral Passions: The Leakey Family and the Quest for Humankind's Beginnings, 1995.
  • Mary Bowman-Kruhm, The Leakeys: a Biography, Greenwood Press, 2005. ISBN 0-313-32985-0