Jump to content

Mary Leakey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mary Leakey
Leakey in 1977
U lind në
Mary Douglas Nicol

6 shkurt 1913
Londër, Angli,
Mbretëri e Bashkuar
Vdiq9 dhejtor 1996
KombësiaBritanike
Njohur përZbulimin e fosilit të Zinjanthropus fossil; gjurmëtLaetoli footprints
Bashkëshorti/jaLouis Leakey
ÇmimetHubbard Medal (1962)
Prestwich Medal (1969)
Karriera shkencore
FushatPaleoantropologji

Mary Leakey, FBA (6 shkurt 1913 – 9 dhjetor 1996) ishte paleoantropologe britanike që zbuloi kafkën e parë së fosilit të Proconsul, një majmun i zhdukur i cili tani besohet të jetë një paraardhës i njeriut të sotëm. Ajo gjithashtu zbulojë kafkën e Zinjanthropus në Grykën Olduvain të Tanzanis, në Afrikën lindore.

Në pjesën më të madhe të karrierës ajo ka punuar me burrin e saj, Louis Leakey, në Grykën Olduvain, ku zbuluan fosile të vjetra hominidësh dhe hominidët më të hershëm, si dhe vegla guri të prodhuar nga grupi i fundit. Mary Leakey zhvillojë një sistem klasifikimi për veglat e gurit të gjetura në Olduvain. Ajo zbuloi gjurmët e Laetoli dhe në sitin e Laetolit ajo zbuloi fosilet e hominidit, që ishin më shumë se 3.75 milion vite të vjetra.

Gjatë karrierës së saj, Leakey zbuloi pesëmbëdhjetë specie të reja kafshësh. Ajo gjithashtu bëri emërtimin e një gjinie të re.

Në vitin 1972, pas vdekjes së burrit të saj, Leakey u bë drejtoresh e gërmimeve në Olduvain. Ajo vazhdoi traditën e paleoantropologëve të familjes duke trajnuar edhe të birin e saj, Richard-in, në këtë fushë.

Çmime dhe nderime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Honorary D.Sc., University of Witwatersrand, 1968
  • Honorary DSSc, Yale, 1976
  • Honorary D.Sc., Michigan University, 1980
  • Honorary D.Litt., Oxford, 1981
  • Gold Medal of Society of Women Geographers, 1975
  • Linnaeus Gold Medal of the Royal Swedish Academy, 1978
  • The Elizabeth Blackwell Award, 1980
  • The Hubbard Medal of National Geographic Society, 1962 - jointly with Louis Leakey
  • The Prestwich Medal, Geological Society of London, 1969 - jointly with Louis Leakey[1]
  1. ^ "Mary Leakey". Marrë më 25 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)