Diana Ruçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diana Ruçi
Background information
Lindi10 janar
OrigjinaGjirokastër
ZhanretPolifonia Labe

Diana Ruçi lindi më 10 janar në Gjirokastër[1] këngëtare polifonike, soliste kryesore e disa grupeve të polifonisë labe , "Jehona Shqiptare",grupit polifonik "BASHKIMI","Bilbilejte" edhe së fundmi e Grupit të ri "Arome Laberie".

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në moshë të vogel ka qenë e apasionuar pas kësaj kulture shqiptare krahinore, e edukuar edhe nga prindërit me zërin e saj ka ngjallur interes të hershëm dhe për këtë është aktivizuar në grupe të ndryshme polifonike. Interpretimet e saj janë mirëpritur nga publiku, është vlerësuar nga njerëz të artit e të kulturës si profesorët: Vasil Tole, Birçe Hasko, Roland Ceno, Artisti Popullit Kadri Roshi, Lazër Filipi si dhe muzikologët, Haxhi Dalipi dhe Bajram Lapi etj. Aktivitetet kane qene te shumta dhe te larmishme si brenda e jashte vendit si ne Perugia Itali 1999,Gannat te Frances 2010,ne Paris 2012,ne Skenderaj te Kosoves,2015,2017, 2018 ne Iznik e Bursa te Turqise 2018 etj,ndersa brenda vendit ne aktivitete kulturore artistike te shoqatave dhe ato qe ka organizuar Ministria e kultures apo Bashkia Tirane etj. etj.Krahas kenges labe pasionin e ka edhe per muziken popullore ku ka bere Cd, Dvd,e vidieo klipe nga studioja Shqipja Master e Erlodi.Pershendetjet e ndryshme jane te vazhdueshme dhe kryesisht me Grupin "Arome Laberie"i cili eshte me perberes nga dashamires te treves se jugut,kryesisht Gjirokaster e Tepelene.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Diana Ruçi". teksteshqip.com.