Diego Rivera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diego Rivera
U lind në
Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez

(1886-12-08)dhjetor 8, 1886
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Mexico City, Mexico
Vendi i prehjesPanteón de Dolores, Mexico
Lëvizjet
Bashkëshorti/ja
(m. 1911; div. 1921)
(m. 1922; div. 1928)
(m. 1929; div. 1939)
Frida Kahlo
(m. 1940; died 1954)
Emma Hurtado
(m. 1955)

Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez,[1] i njohur si Diego Rivera (Shqiptimi spanjisht: [ˈdjeɣo riˈβeɾa]; 8 dhjetor 1886 – 24 nëntor 1957), ishte një piktor i shquar meksikan. Afresket e tij të mëdha ndihmuan në themelimin e lëvizjes murale në artin meksikan dhe atë ndërkombëtar.

Midis viteve 1922 dhe 1953, Rivera pikturoi murale në, mes vendeve të tjera, Mexico City, Chapingo dhe Cuernavaca, Meksikë; dhe San Francisco, Detroit, dhe New York City, Shtetet e Bashkuara. Në vitin 1931, një ekspozitë retrospektive e veprave të tij u mbajt në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork; kjo ishte përpara se të përfundonte serinë e tij me 27 murale të njohura si Muralet e Industrisë së Detroitit .

Rivera kishte katër gra dhe fëmijë të shumtë, duke përfshirë të paktën një vajzë natyrale. Fëmija i tij i parë dhe djali i vetëm i vdiq në moshën dy vjeçare. Gruaja e tij e tretë ishte artistja meksikane Frida Kahlo, me të cilën ai pati një marrëdhënie të paqëndrueshme që vazhdoi deri në vdekjen e saj. Gruaja e tij e katërt dhe e fundit ishte agjentja e tij.

Për shkak të rëndësisë së tij në historinë e artit të vendit, qeveria e Meksikës i shpalli veprat e Rivera si monumentos historicos . [2] Që nga viti 2018, Rivera mban rekordin për çmimin më të lartë në ankand për një vepër të një artisti nga Amerika Latine . Piktura e vitit 1931 Rivalët, pjesë e koleksionit rekord të Peggy Rockefeller dhe David Rockefeller, u shit për 9.76 milionë dollarë.[3]

  1. ^ Marnham, Patrick (1998). "Dreaming With His Eyes Open, A Life of Diego Rivera". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2018. Marrë më 2021-03-04.
  2. ^ Traurig, Greenberg (26 nëntor 2014). "In love with Diego or Frida? A brief look at Mexican art regulations". Cultural Assets (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2021. Marrë më 8 janar 2021.
  3. ^ Feingold, Spencer (10 maj 2018). "Diego Rivera painting becomes highest-priced Latin American art". CNN (në anglisht). Marrë më 9 janar 2021.