Kuernavaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuernavaka
Qytet
Vendndodhja
Kuernavaka is located in Meksika
Kuernavaka
Kuernavaka

Koordinatat: 18°55′07″V 99°14′03″P / 18.91861°V 99.23417°P / 18.91861; -99.23417

Administrimi
Shteti Flamuri Meksika
Kryetari i Bashkisë Cuauhtémoc Blanco
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 151 km2
Lartësia 1,510 m (m.n.d.)
Dendësia 2239,75 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Prefiksi 777
Koordinatat 18° 55′ 07″ Veri

99° 14′ 03″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cuernavaca.gob.mx


Kuernavaka është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit MorelosMeksikë. Qyteti ndodhet në jug të Meksiko Siti.

Kuernavaka u quajt me nofkën si "Qyteti i Pranverës së Përjetshme" nga Alexander von Humboldt në shekullin e 19-të.[1] Emri "Kuernavaka" rrjedh nga fjala Nahuatl "Cuauhnāhuac" që do të thotë "i rrethuar nga pemët".

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuernavaka ka klimë tropikale të savanës. Muaji më i nxehtë është maji me temperaturë mesatare të 23.5 °C dhe muaji më i ftohtë është janari me temperaturë mesatare të 18.7 °C. Komuna ka dy klima të dallueshme. Në veri, është një klimë e butë që është disi e lagur me shi kryesisht në verë. Kjo zonë është e mbuluar me pyje të pishës dhe lisit. Në jug, klima është më e ngrohtë me të njëjtin model lagështie. Zona jugore është kryesisht me gjelbërim me disa pyje tropikale. Temperatura mesatare vjetore është 20.9 °C, ndërsa muajt më të ngrohtë janë prill dhe maj dhe dhjetra më e ftohtë. Temperaturat vetëm herë pas here kalojnë 34 °C ose bien nën 10 °C.[2]

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Qyteti Ref.
Flag of Japan.svg Japonia Minoh [3]
Flag of the United States.svg SHBA Laredo
Flag of the United States.svg SHBA Mineapolis [4]
Flag of the United States.svg SHBA Denver
Flag of Argentina.svg Argentina General Villegas
Flag of Mexico.svg Meksika Solidaridad
Flag of Mexico.svg Meksika Akapulko [5]
Flag of Hungary.svg Hungaria Szentendre[6] [7]
Flag of Spain.svg Spanja Kordova [8][9][10]
Flag of Mexico.svg Meksika Boca del Río [11]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wright, Anthony (17 prill 2009). "In Morelos, Cuernavaca springs eternal". MexConnect. Marrë më 2009-09-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Enciclopedia de los Municipios de México ESTADO DE MORELOS CUERNAVACA". Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2008. Marrë më 2009-09-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ http://www.zonacentronoticias.com/2014/01/celebra-cuernavaca-y-minoh-diez-anos-de-hermanamiento/
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2016. Marrë më 15 shkurt 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ http://es.calameo.com/read/0000102148d0f649d4c8c
 6. ^ http://www.minube.com/tag/ciudades-hungria-p93
 7. ^ http://chalmeros.blogspot.mx/2008/06/se-firmar-en-cuernavaca-un-acuerdo-de_01.html
 8. ^ http://www.zonacentronoticias.com/2012/10/se-hermana-cordoba-y-cuernavaca/
 9. ^ http://www.europapress.es/andalucia/noticia-ayuntamiento-inicia-relaciones-mexico-atraer-empresas-presentar-proyecto-agropolis-20121018190533.html/
 10. ^ http://www.oem.com.mx/elsoldelbajio/notas/n2857493.htm
 11. ^ http://www.cambiodigital.com.mx/mosno.php?nota=89308