Jump to content

Dino Merlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dino Merlin në Eurovision Song Contest 2011

Dino Merlin (civile Edin Dervišhalidović; * 12. Në shtator 1962Sarajevë) është një kengetar Boshnjake  dhe producent. Ai është një nga kengetaret më të suksesshem  në hapësirën e ish-Jugosllavisë.

Dino Merlin filloi  karrierën e tij muzikore me rock band Merlin, albumin e tij debutues Kokuzna vremena publikoi në vitin 1985.

Gjatë luftës në Jugosllavi u zhvendos  Merlini në Zvicër. Dy nga anëtarët e bandit të tij vdiqën në luftë. Pas luftës, e vendosi Merlini për një  karrierë solo. Pjesa e mbetur e anëtarëve të grupit përfundoi karrierën e tyre.

Merlini publikoi albumin e tij të parë solo  Moja Bogda Sna ("Një copëz e ëndrrës time") në vitin 1993. Albumi ishte një sukses i madh.

Në vitin 1995, Merlin publikoi tre albume"Best of", në të njëjtin vit u shfaq albumi i tij i dytë solo nën titullin Fotografija.

Në verën e vitit 1999, Merlin u shfaq në "netët e qendrës së qytetit" ("Bascarsijske Noci"), një koncert  në Sarajevë, me rreth 30,000 spektatorë..Per her te par ishte publikuar një video incizim i Merlinit. Nga albumi i tij  Live, të cilin ai e quante Vječna "Vatra" ("Zjarr i Përjetshëm") është publikuar edhe albumi, Smijehom Straha Pokrijem ("duke Qeshur e fshehi frikën").

Gjithashtu në vitin 1999, ai përfundoi me këngën Putnici ne vendimin kombëtar preliminar për Eurovision Song Contest në  duet me këngëtaren Franceze Béatrice mori vendin e dytë. Pasi që  titulli  Starac i more nga Hari Mata Hari megjithatë, më pas  duhej te diskualifikohet, u nominuan Dino dhe Béatrice,  si përfaqësues të Bosnjë-Hercegovinës për Finale në Eurovisionin  përfundimtar në Jeruzalem  dhe kan arritur nën 23 pjesëmarrësit  Rangun e 7. Rangu më i mirë i vendosjes së vendit (përmirësuar në vitin 2006, nga  Hari Mata Hari me Lejla ,rangu i3).

Dino Merlin Eurovision Song Contest 2011

ne vitin 2000 solli Merlini albumin e tij të tretë solo, Sredinom .

 Koncerte tjera, të tilla ishin edhe si, përshembull, në stadiumin Olimpik Kosevo në Sarajevë në front me 80,000 spektatorë. Ky koncert ishte edhe gjithashtu një publikim Live.

Katër vite Merlini ka bë turne nëper  Amerike dhe Evrope,  Më në fund, në vitin 2004 ka afruar Albumin e tij të ri Burek .

Himni kombëtar i Bosnjë-Hercegovinës nga viti 1992 deri më 1998, Jedna si jedina ("Vetëm ti je e veqant") u  përshkrua nga teksti i Merlinit.

me15. gusht 2007 publikoi Merlin,albumin single( Vetme) - Otkrit ću ti tajnu ("unë do të ju them një të fshehtë").

Në fund të majit 2008, Merlin publikoi,albumin single (Vetme) - Dabogda ("të japë Perëndia...") në një duet me këngëtarin Boshnjak Band Hari Mata Hari, Hajrudin Varešanović.

Albumi Ispočetka ("Nga fillimi"), dy Teke, në ate gjinden te dyt single u  publikua ne qershor të vitit 2008..

Merlini ka përfaqësuar Bosnje dhe Hercegovinen me Këngën "Love in Rewind" në vitin 2011 Eurovision Song Contest. me12. maj 2011, ai arriti me Interpretimin e  këngës në gjuhen angleze ne finale te-ESC. Ai ka arritur aty me14-të maj  me 125 pikë,  Vendin e 6. Pas ngjarjes, solli Dino Merlin, singlen Undo , i cili, me mbështetjen e M:TEL tregtohet. Në Video në single ka luajtur  Moamer Kasumovic (një aktor i njohur) një nga protagonistët.

Me grupin e Merlinit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1985 Kokuzna vremena ("kohë të vështira")
 • Në vitin 1986, Teško meni sa tobom (a još teže bez tebe) ("Kjo është e vështirë (por edhe më e vështirë pa ty)")
 • Në Vitin 1987, Merlin
 • Në vitin 1989, Nešto lijepo treba da se desi("Diçka  Mirë, duhet të bëhet")
 • 1990 Peta strana svijeta ("e Pestë anë e botës")

Dino Merlin (Solo)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Në vitin 1993, Moja bogda sna ("ëndërra ime e vogel")
 • 1995 Fotografija (Fotografia)
 • 2000 Sredinom ("Nëpër mes")
 • 2004 Supermen ("Superman")
 • Në vitin 2004, Burek ("Burek",( një  gjellë kryesore tradicionale)
 • 2008 Ispočetka ("Nga fillimi")
 • Në vitin 2008, Ka Šutiš ("qetsi")
 • 2011 Love in Rewind – Komponuar për Eurovision song contest 2011
 • 2014 Hotel Kombëtar
 • 1999 Vječna "vatra" ("zjarr i Përjetshëm")
 • 2005 Live Koševo 2004
 • Në Vitin 2016, Hotel Nacional - Koševo 2015

Albumet Më Të Mirë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1995 Balade
 • 1995 Najljepše pjesme
 • Në vitin 1996, Rest of the Best
 • 2005 Koševo 2004
 • 2009 Koševo 2008
 • 2016 Dino Merlin Beograd 2011.