Discord (softueri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Discord
Discord colour textlogo (2021).svg
Zhvillues Discord (kompania)
(Fillimisht Hammer And Chisel, Inc.)
Versioni i parë Maj 13, 2015; 6 vite më parë (2015-05-13)
Versioni i fundit 62780 / Korrik 1, 2020; 12 months më parë (2020-07-01)
Version pasues 58505 / Prill 19, 2020; 14 months më parë (2020-04-19)
Statusi i zhvillimit Active
Gjuhet e programimit
Sistemi operativ
Përdoret për komunikim VoIP, mesazhim i drejtpërdrejtë, video konferenca[3] dhe media sociale
Licenca e mbyllur
Faqja zyrtare discord.com

Discord është një softuer i mbyllur pa pagesë komunikimi të menjëhershëm në internet e krijuar për të krijuar komunitete lojtarësh, arsimore e biznesi. Mund të përdoret për të shkëmbyer shkrime, pamje si dhe komunikim zanor dhe pamor mes përdoruesve në kanale të ndryshme komunikimi. Discord mund të përdoret në platformën Windows, macOS, Linux, Android, iOS si dhe nga shfletuesit e rrjetit. Në 21 korrik 2019, Discord numronte 250 milionë përdorues.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vishnevskiy, Stanislav (6 qershor 2017). "How Discord Scaled Elixir to 5,000,000 Concurrent Users". DiscordApp (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 26, 2020. Marrë më dhjetor 15, 2017.
  2. ^ Nowack, Matt (17 maj 2019). "Using Rust to Scale Elixir for 11 Million Concurrent Users". Discord Blog (në anglisht). Discord Inc. Arkivuar nga origjinali më prill 26, 2020. Marrë më qershor 7, 2019.
  3. ^ DiscordApp (5 tetor 2017). "05.10.2017 - Changelog" (në anglisht). DiscordApp. Marrë më tetor 5, 2017.
  4. ^ Sherr, Ian. "Discord, Slack for gamers, tops 250 million registered users". CNET (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2020. Marrë më 11 nëntor 2019.