Diskutim:Allahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Allahu. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

All-llah është një nga 99 emrat e All-llahut, i cili këto i potencon si cilësi të Tija, pra kjo fjalë në të vërtetë është një cilësi e Tijë. ???

Allahu është fjalë arabe identike me fjalë shqipe Zoti.--Hipi Zhdripi 4 Prill 2007 09:49 (UTC)

Artikulli po bënë fjalë për Allahun dhe Allahu është një. Ai nuk ka 99 emra por mund të shprehet në gjuhë, dialekte e terme lokale të ndryshme. --Hipi Zhdripi 4 Prill 2007 10:12 (UTC)


Çdo fjale apo emer e ka nje prejardhje dhe nje kuptim te me hershem, nje burim nga nje apo disa fjale primitive te me hershme, rrjell nga diçkahi, si p.sh fjalet Zot dhe Perendi (Pereni) duhet te kene nje domethenje, nje prejardhje nga menyra e te folurit apo gjuha jone e me hershme (nga pellazgjishtja, yllirishtja ose shqipja e vjeter), ponjashtu edhe fjala Allah duhet te kete patjeter nje kuptim ne ate gjuhe qe ekziston kjo fjale apo ky emer.

Emri Allah ka ekzistuar shum shekuj para Muhamedit a.s. dhe eshte nje shkurtese e fjales apo emrit arab Al Ilah. Al Ilah ka qene perendia e Henes tek fiset semite te gadishullit Arabik paraislamik.

Disa mUsliman (faktikisht antimUslimanet) deshirojne qe emri Allah te mos kete kurrfar kuptimi, por te jete nje emer karakteristik qe prezanton Zotin e mUslimanve (pra eshte Shirk haptas ... Zoti i mUslimanve, Zoti i Krishterve, Zoti i Jahudive, Zoti im, Zoti yt, Zoti i ketije, Zoti i atije ... eshte politeizem i paster) dhe i shmagen çdo hulumtimi apo analyzimi te kesaj fjale, mirpo gjuha arabe eshte gjuhe semite, sikur hebreishtja dhe aramaishtja, dhe fjala arabe Allah (Al Ilah) eshte e njejta me fjalen hebreje Eloah dhe fjalen aramaishte Alah dhe do te thot i Forti apo i Fuqishmi.

Por pa mare parasysh se prej nga e ka prejardhjen dhe se çka do te thot fjala Allah, sot kjo fjale eshte termi apo shprehje qe identifikon Zotin ne gjuhen arabe e cila eshte nje gjuhe semite.

Pra

ne gjuhet semite Allah, Ilah, Eloah, Alah i thojne Zotit

ndersa

Shqiptaret ne gjuhen e tyre shqip, ketyre fjalve te huaja Allah, Alah, Ilah, Eloah, God, Dio, Gott, Dieu, Bog, Tanri etj. etj. i thojne ZOT.

Nqs dikush flet shqip me ty per fe dhe nuk thot ZOT por thot nje nga keto fjalet e huaja te lartpermendura, at'here duhet ta dijshe qe ai njeri ose nuk eshte Shqiptar fare, ose eshte nje njeri qe e urren dhe e shane Zotin qe e ka fale si Shqiptar dhe deshiron te ishte diçka tjeter e jo Shqiptar. Pra ai eshte nje "njeri" i paudhe qe e urren vetveten.


Elif[përpunoni burim]

Kqyre e gjoje shka do me thonë qikjo se e kom ni nëpë kongë.--Hipi Zhdripi 4 Prill 2007 12:18 (UTC)

I nderuari Dan, reagimet tuaja nuk i kam pare me heret, po i shoh tash dhe po te pergjigjem.
1. Emri All-llah (gabim eshte te shkruhet dhe thuhe: Allah) eshte 1 nga 99 emrat e Krijuesit, Meshiruesit etj qe ne te vertet perfshine ne vete tegjith emrat e tjere te njohur nga njerezit e qe ne te vertete keto 99 emra paraqesin cilesi te All-llahut, Zotit si thua ti (edhe pse nuk perputhet me fjalen Zot fjala All-llah sepse fjala Zot nuk eshte asnje cilesi kurse fjala All-llah eshte cilesi, megjithat ne jemi shqip foles dhe mund te identifikojm me emrin Zot All-llahun por prap se prap nuk kemi te drejt te i barazojm emrat Zot dhe All-llah ne kuptim dhe cilesi).
2. Sic e thash me lart All-llah dhe zot nuk jan identike.
Po, All-llahu eshte 1 dhe ai na ka njohur ose shpjeguar veten e tije me 99 emra (1 eshte i fshehur sipas studjuesve islam). Kurse gjuhet , dialektet dhe termet lokale jan çeshtje tjera qe aspak nuk kan te bejn me kete qe thua ti. (Puntori 16 Shtator 2007 11:41 (UTC))

Unë e di që në gjuhen shqipe fjala më e lartë për krijuesin është Zoti. Kjo fjalë edhe nga dashamirët e shkencës d.m.th nga krahasimi i pikëpamjeve të tyre "barazohet" me Natyrën. Nga arabishtja fjala Allah kur të përkthehet në shqip është Zot. Ato çka flet ti, për cilsitë etj. ato janë botëkuptime fetare mbi Zotin. Sepse edhe një folës i arabishtes që nuk është musliman fjalën "All-llah sqarim.jpg" e përdorë si një shqiptar që përdorë fjalën Zot.--Hipi Zhdripi 16 Shtator 2007 16:20 (UTC)

Upss!! Për mua kjo i ngjanë Stacionit të Trenit me Banhofin.--Hipi Zhdripi 16 Shtator 2007 16:22 (UTC)

Qellimi im i pergjigjes ndaj reagimit tend ishte te te them se artikulli eshte ne rregull.
Me kete here debatin do ta nderpres dhe nuk do te vazhdoj me tej.
Nga shenimi i mesiperm me sinqeritet te them se nuk e njeh ceshtjen e emrave te Zotit, kuptimin e emrit All-llah dhe emrave te tjere si dhe vyrtytet qe shprehin ato emra te cilat vete Ai i ka caktuar ne Kur'an.
Si fund me sinqeritet po te them. Mendimet e tua jan tuat dhe i pranoj si te tilla, por nuk jane te verteta. Ceshtjen mbi te cilen po shkruajm une e njoh per ate the po shkruaj, perndryshe nuk do te isha perzier. Ti mund te vazhdosh te e mbrosh dhe elaborosh kete qe thua, por nuk eshte e vertete ne askept Islam (ndoshta ne ndonje aspekt te ndonje sistemi eshte e sakt, por saktesia merret nga burimi dhe jo nga manipulimet).
P.S. Fjala Zot shqip eshte njejt me fjalen Rab arabisht.
Pershendetje. (Puntori 17 Shtator 2007 11:08 (UTC))


Fjala Zot shqip eshte njejt me fjalen Rab arabisht.

Kjo nuk eshte e vertet, fjala Rab nuk do te thot ZOT, por do te thot zotruesi, zotriu, The Lord, der Herr, Signore, Le Seigneur, el Señor, Gospodar etj. etj.

Zevendesimi i artikullit[përpunoni burim]

Eshte interesant Genius se si artikulli per ty nik paska asnje vlere dhe e zevendeson me nje te ri.Nuk e kuptoj se cfar do te besh e kete. Artikulli qe sapo bllokova ka te meta, por nuk duhet zevendesuar me nje tjeter te versionit tend i cili ka trillime. Puntori 20 Gusht 2010 15:57 (CEST)

Kujdes[përpunoni burim]

Ky nuk ashtë ka i banë pahiri kto zavensime, njeri ashtë tu e krye misionin e vet, mundsisht me e paraqit ne pergjithsi fen islame si te pa vler si teori e tejkalueme qe e ka vendin dikun tjeter e jo te shqiptaret. Por nuk besoj se ka me ja arrit qellimit. Tung--Luani 1 26 Gusht 2010 02:05 (CEST)

Shkronja e parë e madhe[përpunoni burim]

Eshtë një nga parimet e Wikipedias që të mos zhvillohen konflikte mes redaktorëve të artikullit duke bërë "luftë redaktuese". Në raste të tilla bëhet diskutim, gjehet mundësisht një zgjidhje dhe pastaj vendoset se si të ndryshohet përmbajtja e artikullit, aq më tepër për këtë artikull përmbajtja e të cilit është miratuar me votim në kuvend. --Gentius (diskutimet) 2 dhjetor 2012 19:17 (CET)

Unë do e deklaroj veten neutral për këtë dhe sigurisht nuk do "edit-war". Personalisht mendoj që shqipja ka një problem gjuhësor dhe jam me Olsin, po mendimi im personal nuk ka shume rendesi. Nga ana tjeter Gentiusi ka me vete Kongresin e Drejtshkrimit. Tani për tani ne nuk kemi një rregullore drejtshkrimi, po ne mungese te saj, duhen ndjekur rregullat e drejtshkrimit. Tungjatjeta. Pasthirrma (diskutimet) 2 dhjetor 2012 23:29 (CET)
As une nuk do merrem gjate me kete pune. Mendova se do te ishte me e drejte qe kjo fjale te shkruhej me shkronje te madhe, por kjo gje s'ka shume rendesi perderisa nuk ndryshon kuptimi i fjales. Nuk me pelqejne konfliktet, prandaj edhe une do te pranoj zbatimin e rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe. --Olsi (diskutimet) 3 dhjetor 2012 00:28 (CET)

Allah[përpunoni burim]

KUPTIMI I FJALËS SË LARTË “ALLAH” Lidhur me fjalën e lartë 'Allah', duke marrë për bazë deklaratat e Allahut me të cilat Ai ua ka bërë të njohur veten njerëzve, robve të vet, dijetarët muslimanë kanë thënë kështu: "Allah është emri i qenies më të lartë me ekzistencë në vetvete (vaxhibul vuxhud - qenie e domosdoshme) dhe të denjë për të gjitha lavdërimet dhe falënderimet. Cilësimi kushtëzues "ekzistent në vetvete" në këtë përkufizim shpreh faktin se mosekzistenca e Allahut nuk mund të mendohet, se, për të ekzistuar, Ai s'ka nevojë për ndihmën dhe mbështetjen e një qenieje tjetër, për rrjedhojë, se Ai është krijuesi, drejtuesi dhe administruesi i gjithësisë. Kurse cilësimi kushtëzues "i denjë për të gjitha lavdërimet dhe falënderimet" tregon se Allahu zotëron emra dhe atribute që shprehin përsosmëri dhe transcendentalitet. Në tekstet islamike, fjala e lartë Allah ka ardhur duke u përdorur qysh në krye të herë si emër i posaçëm dhe i përveçëm i të adhuruarit (qenies që i bëhet falje, lutje e adhurim) të vërtetë dhe i krijuesit të vetëm. Për këtë shkak, ky emër nuk i është dhënë ndonjë qenieje tjetër veç Tij, si dhe në gjuhën e kombeve muslimane nuk është përdorur në ndonjë mënyrë në shumës.

KUPTIMI I BESIMIT TE ALLAHU Besimi te Allahu, qenia e vetme dhe më e lartë që e ka krijuar gjithësinë, që e administron dhe të Cilit i bëhet falje, lutje e adhurim, është e para dhe themelorja e bazave të besimit. Në të gjitha fetë hyjnore, ekzistenca dhe uniteti i Allahut (Zotit të gjithësisë) është bërë baza besimore më e rëndësishme, sepse të gjitha bazat fetare mbështeten mbi besimin te Allahu dhe parimin e unitetit të Tij. Kuptimi i besimit te Allahu do të thotë: - besim se Ai ekziston dhe është një; - besim se Ai zotëron atribute të larta dhe transcendentale; - besim se Ai s'ka të bëjë me asnjë cilësi dhe ngjashmëri që bën aluzion për mangësi dhe të metë. Njohja e Allahut është synimi i krijimit tonë dhe qëllimi final i natyrës sonë. "Drejtohu me përkushtim në fenë e pastër monoteiste, natyrën fillestare, në të cilën Allahu i ka krijuar njerëzit. S’ka ndryshim të krijimit të Allahut. Kjo është feja e drejtë, por shumica e njerëzve nuk e dinë.” (Rum, 30/30) Njeriu është krijuar për ta njohur Zotin e tij që e ka krijuar, për ta besuar dhe për ta adhuruar Atë. Në ajetin Kuranor, për këtë specifikë është tërhequr vëmendja në këtë mënyrë: "Unë i krijova xhindët dhe njerëzit që të më njohin vetëm Mua si Zot dhe vetëm Mua të më falen e të më adhurojnë!" (Dharijat, 51/56) Këtu Allahu, duke ua tërhequr vëmendjen njerëzve dhe xhindëve që i quajnë për Zot gjërat veç Allahut, thotë: "Unë i krijova ata jo për t'iu falur të tjerëve, por për të më adhuruar mua!" Shkaku që këtu flitet vetëm për njerëzit dhe xhindët ndërsa Allahu ka krijuar tërë gjithësinë, është ky: të gjitha qeniet në gjithësi janë vazhdimisht në gjendje faljeje, lutjeje dhe adhurimi ndaj Allahut. Kjo gjendje nuk është për ta e zgjedhshme dhe e vullnetshme, kurse njerëzve dhe xhindëve u është dhënë e drejta e zgjedhjes dhe e vullnetit. Ata duhen parandaluar që të mos drejtohen nga sendet e tjera duke rënë, kështu, në politeizëm.

Nga artikulli "Origjina e..."[përpunoni burim]

parkim --GrepfrutAroma (diskutimet) 26 shkurt 2019 12:55 (CET)

Fjaljen nga fjala arabike al-ilah, qe do te thote Perendi ose i Adhuruari .1 Ne momentin qe Al- Ilah merr nje nyje tjeter shquese Al behet Allah qe nenkupton unanimisht, te adhuruarin e merituar ose thene ndryshe Zotin e Vetem qe meriton te adhurohet pra AL-ILAH nenkupton te adhuruarin ose cdo perendi sado e rendomte per kete arsye edhe arabet keshtu i quanin idhujt edhe putat e tyre. Arabet benin dallim te qarte mes Allah dhe al-ilah me Allah ata nenkuptoni Zotin Absolut Krijuesin Te Gjithepushteshmin Meshiruesin, ne nje rast dikush erdhi te Profeti Muhamed ai e pyeti ; Sa zota adhuron alihe ? Ai u pergjigj ; Gjashte ne toke edhe Allahun qe eshte mbi qiej. Profeti e pyeti peresri ; Ne raste veshtiresi kujt prej tyre i lutesh ? Ai tha; Allahut qe eshte mbi qiej .

Pra e shohim se fjala Allah eshte nje emer i pervecem i Zotit, edhe jo nje emer i pergjithshem.

Po keshtu, shohim se kjo fjale nuk eshte ekskluzivisht arabike dhe perdoret per Zotin Absolutin edhe nga jo-arabe sic eshte rasti i te krishtereve maleiziane te cileve prej dekadash luftojne me shtetin e tyre per ta fituar kete emer Allah ne tekstet e tyre biblike edhe kishtare ashtu si edhe Kobtet ortodoksit egjyptiane e perdorin kete emer te Zotit Absolut ne tekstet e tyre kishtare. Keshtu qe nuk ka dallim me fjalen hebraike EL apo ELOAH ose ELOHIM, sepse burojne nga e njeta rrenje per shkak se te dyja gjuhet jane semite dhe mes tyre ka shume ngjashmeri.

Referenca nga Enciklopedi te ndryshme ne lidhje me kete emer: Enciklopedia e Feve thote: "Allahu eshte nje emer pre-islamik, i cili i korrespondon Baalit Babilonian” [1]. " Kjo aspak nuk do te thote qe te behet fjale per te njeten gje sipas muslimaneve sepse ne Kuran Ba'li eshte idhull i rendomte, si dhe terminologjia duhet te merret nga referencat teologjike Islame nese duam te gjykojme drejte .

Allah arabet e njihnin mire ai nenkuptonte Absolutin mirepo problemi i tyre ishte se i shoqeronin atij idhuj te krijuar nga mendjet edhe imagjinatat e tyre.

Allahu gjendet ne pershkrimet arabike qe perpara Islamit" (Encyclopedia Britannica, I:643) "Arabet, para kohes se Muhamedit adhuronin nje zot suprem qe e quanin Allah " [2] "Allahu njihej nga arabet pre-islamike. Ai ishte njeri nga hyjnite e Mekes” [3] Ketu me sakte do te ishte thene nje nga perendite, zotat te cilit arabet i kishin ortakesuar te tjetere apo rivalizuar te tjere produkt i mendjeve te tyre.

"Fjala “ilah” perdorej ne poezine paraislamike. Nuk eshte e vertete se fjala “Al-Ilah”, nga frekuenca e shpeshte e perdorimit u shkurtua ne “Allah” " [4]

"Emri Allah gjendet para Muhamedit" [5]. “Fjala Allah daton para Muhamedit. Muslimani duhet te perdore nje fjale tjeter nqs i referohet nje zoti tjeter. " [6]. "Ne kohen e Muhamedit…Allahu ishte i njohur midis arabeve" [7] Si Zoti Suprem edhe i Vetem i Plotefuqishem te tjeret zota qe ata adhuronin ishin thjesht ndermejtesues te Tij jo rivale ne te gjitha kopetencat.

“Emri Allah gjendet ne zbulimet e koheve paraislamike ne Arabi. " [8]. "Vitet e fundit, eshte bere gjithmone e me bindese se per te kuptuar karrieren e Muhemedit, duhet te kuptohet besimi i mekasve ne Allahun. Ky ishte nje zot i larte. Pra, ishte nje forme paganizmi, pak e ndryshme nga ajo qe kuptohet pergjithesisht" [9]. Normalisht qe kjo qe sapo u tha eshte nje nga shpifjet edhe trillimet qe jane munduar gjithmone armiqte e Islamit te shprehin ne lidhje me fene Islame per arsye nga me te ndryshmet. "Nuk ka asnje arsye per te pranuar idene se Allahu u mor nga te krishteret apo judenjte " [10] Kjo eshte mese e vertete sepse nuk kishte arsye edhe pse muslimanet besojne se edhe profetet e tjere i kane perdorur.

"Ne Arabine e lashte, perendia e diellit shihej si femer dhe perendia i henes si mashkull. Ashtu sic eshte permendur nga shume shkollare, duke perfshire dhe Alfred Guilluame, perendia i henes njihej me emra te ndryshem, nje nga te cilet ishte dhe Allah. “ [11] Kjo ka qene gafa me e madhe e deklaruar ndonje here nga studuesit Kurani e hedh poshte kete ; " Mos adhuroni as hene as dillin mos ju perulni atyre me sexhde fytyre pertoke po bijini ne sexhde me fytyre per toke Allahut, Zotit i cili krijoi diellin edhe henen'' Kap Fusilat ; 38.

"Emri Allah njihej si emri personal i perendise se henes, se bashku me tituj te tjere qe i atribuhoeshin ketij perendie. …Allah, perendia i henes, u martua me perendeshen e diellit. Se bashku ata linden tre perendesha qe njiheshin si “bijat e Allahut”. Emrat e tyre ishin Al-Lat, Al-Uzza, dhe Manat…Bijat e Allahut, se bashku me Allahun dhe perendeshen e diellit njihehsin si “zotat e larte” . Ata ishin ne krye te panteonit te perendive arabe.[12]. Kjo gafe eshte si te tjerat parendese qe lexuesi me i thjeshte i Kuranit e kupton se eshte nje trill nga antimuslimanet sidomos shkollat moderniste protestante.

Tek Enciklopedia boterore Miteve dhe Legjendave thuhet: "Se bashku me Allahun, arabet adhuronin dhe nje ushtri me zota me te vegjel dhe “bijat e Allahut” [13] . Sic u sqarua edhe me lart Absoluti te arabet ishte Allahu ndersa te tjeret ishin ndermjetesues jo qe funksiononin si zota.

Sot dihet nga zbulimet arkeologjike se hena ne rritje ishte simbol adhurimi si ne Arabi, ashtu dhe ne gjithe Lindjen e Mesme ne koherat pre-islamike. Arkeologet kane zbuluar statuja te shumta me pershkrime hieroglifesh, ku Hena ne rritje ndodhej ne krye te nje perendie. Kjo simbolizonte adhurimin qe i behej perendise se henes. Ne te njejten kohe, perendia i henes konsiderohej si nje perendi femer ne lindjen e afert, ndersa tek arabet si perendi mashkull. Ne Mesopotami, zoti sumer Nanna, i quajtur ndryshe Sîn nga Akkadianet, adhurohej ne Ur. Aty ai nderohej si zoti kryesor i qytetit. Po keshtu dhe ne Haran te Sirise. Tekstet Ugarike flasin se perendia i henes adhurohej nen emrin Yrh. Neper monumente, ai perfaqesohej gjithmone me simbolin e henes ne rritje. Po keshtu ne Hazor te Palestines, nje tempull kaananit i periudhes se Bronzit permban nje pllake guri ku tregohen dy duar te ngritura ne lutje drejt henes ne rritje, qe tregon se ky tempull i ishte perkushtuar kesaj perendie. Adhurimi i fuqive qiellore ne vend te Yahweh, ishte nje nga tundimet e zakonshme te Izraelit.[14] "Fisi i Kurejshiteve, prej nga lindi Muhamedi, ishte shume i perkushtuar ndaj Allahut dhe tre vajzave te tij, te cilat shiheshin si ndermjetesuese mes tij dhe njerezve…Adhurimi i tre perendeshave Al-Lat, Al-Uzza, dhe Manat, zinte nje vend te rendesishem ne adhurimet qe beheshin ne Meke. Dy te parat kane emra qe jane trajta femerore e emrit Allah…Emri i babait te Muhamedit ishte Abd-Allah. Xhaxhai i i tij quhej Obied-Allah. Keto emra tregonin devocionin qe familja pagane e Muhamedit kishte ndaj Allahut, perendise se Henes. “ [15]

Historia na deshmon se Sabeanet ne Arabi adhuronin po ashtu perendine e Henes, Allahun, i cili u martua me perendeshen e diellit. Po keshtu pame se perdorimi i emrit te Allahut ishte i zakonshem ne emrat personale te fisit te Muhamedit. Fakti qe Allahu ishte njeri nga zotat pagane eshte i pakontestueshem. Tani le te shtrojme pyetjen: Perse zoti i Muhamedit ishte emeruar sipas nje perendie pagane te fisit te tij? Idhulli i Allahut ishte ne Meke se bashku me ato te zotave te tjere. Paganet luteshin drejt vendit ku ishin vendosur zotat e tyre. Pra, kjo tregon se cila ishte arsyeja se perse arabet drejtoheshin drejt Mekes dhe Qabes. Aty ishin vendosur zotat e atyre, se bashku me perndine e henes Allah. Ne kemi pare se adhurimi i Henes ishte ne te gjithe Lindjen e Mesme. Kjo shpjegon dhe faktin se perse Islami pati me shume sukses tek fiset qe me pare adhuronin perendine e henes. Po keshtu, kjo shpjegon dhe perdorimin e simbolit te gjysme-henes neper minaret islamike dhe flamujt e shteteve islamike. Po keshtu, muaji i Ramazanit lidhet me Henen. Yahweh, Allah, Vishnu apo Buddha nuk jane te njejtet. Pra, fakti qe dikush thirret Zot nuk e ben te ngjashem me dike tjeter qe po ashtu thirret Zot. Perdorimi i emrave personale ka te beje shume, sepse tregon cilesite personale te tyre, percakton teologjine e besimit ne ta, etiken, soteriologjine, eskatologjine apo teokracine. Ne nuk mund te injorojme keto gjera ne emer te nje “tolerance” nder-fetare. Yahweh, Zoti i Bibles nuk eshte Allahu – zoti i Kuranit dhe as Vishnu – zoti i Veddas apo zoti i budisteve. Dhe per me teper kur shohim zbulesen e Yahweh permes Yahshua-s (Jezusit), kjo diference behet akoma me e madhe. Keto fakte i pergjigjen qarte pyetjes: “Perse Allahu nuk percaktohet asnjehere ne Kuran?” dhe “Perse Muhamedi e nenkupton se arabet e njihnin se kush ishte Allahu?” Muhamedi ishte rritur ne nje shoqeri qe praktikonte fene e perendise se henes Allah. Ai shkoi nje hap me tej se bashkekombasit e tij arabe. Nderkohe qe ata besonin se Allahu ishte zoti me i madh, Muhamedi vendosi qe Allahu te ishte zoti i vetem. Kjo duket dhe ne deshmine islamike. Ata nuk thone: “Allahu eshte i madh”, por “Allahu eshte me i madhi” . Arabet asnjehere nuk e akuzuan Muhamedin se ai po predikonte nje Allah tjeter nga ia qe ata adhuronin. AI adhuronte te njejtin zot me ta, me dallimin e vetem se mohonte adhurimin e zotave te tjere me te vegjel. Pra, te mos i behej shok Allahut. Me ane te kesaj ai, donte te arrinte ne nje kompromis. Me arabet, ai perputhej ne faktin se adhuronte Allahun, ndersa me te krishteret dhe judenjte, se adhuronte nje zot. Ai u thoshte se Allahu ishte dhe Zoti i tyre. Por te dy keta e hodhen poshte pretendimin e tij, sepse ata besonin tek Yahweh, jo tek Allah. Al-Kindi, njeri nga apologjetet e pare te krishtere kunder islamit, tregon se Islami dhe zoti i tij Allahu, erdhen prej Sabeaneve dhe paganizmit. Keta adhuronin Allaun dhe tre bijat e tij al-Uzza, al-Lat, and Manat [16] Dr. Newman po keshtu shprehet se "Islami provoi te ishte nje besim i cili mbiu nga idhujtaria" [17] Fakti qe sot arabet jane monoteiste, nuk mundet t’i mohoje origjinat pagane te monoteizmit te tyre.

Rast tjeter i nje reforme te ngjashme[përpunoni burim]

Paganet Arabe adhuronin perenedine e Henes, Allah, duke u lutur drejt Mekes disa here ne dite, duke bere pelegrinzah ne Meke ku perfshihej rrotullimi rrotull Qabes, puthja e gurit te zi, therja e nje kafshe si sakrifice, gjuajtja e djallit me gure, agjerimi pergjate nje muaji qe fillon dhe mbaron me Henen ne rritje, etj… Fakti qe sot Muslimanet adhurojne nje zot te vetem, pra jane monoteiste, nuk i ben ata adhurues te Zotit te vertete. Nje reformim i till i ngjashem ka ndodhur ne Egjipt, nen faraonin Akhenaton, i cili vendosi te behej monoteist duke adhuruar Zotin - Diell Aton dhe duke nxjerre jashte ligjit adhurimin e cdo zoti tjeter. Ketu mund te bejme keto paralelizma: (a) Te dy keta, Akhenatoni dhe Muhamedi bene zotin me te madh te politeizmit ku ishin rritur, zot te vetem . Asnje nga keta zota nuk ishte Yahweh, Zoti i Bibles. (b) Te dy keta perdoren simbole te ketij zoti (disku i diellit apo gjysme-hena) (c) Te dy keta i atribuan vetes elemente hyjnore. Akhenatoni si perfaqesuesi i ketij Zoti, dhe Muhamedi si profet i tij.

Referenca[përpunoni burim]

http://www.bible.ca/islam/islam-myth...gan-origin.htm http://www.bible.ca/islam/islam-phot...rchealolgy.htm http://www.bible.ca/islam/islam-alla...ols-modern.htm

 1. ^ (ed. James Hastings, Edinburgh, T. & T. Clark, 1908, I:326)
 2. ^ (Encyclopedia of Islam, eds. Houtsma, Arnold, Basset, Hartman; Leiden: E.J.Brill, 1913, I:302)
 3. ^ (Encyclopedia of Islam, ed. Gibb, I:406)
 4. ^ (Encyclopedia of Islam, eds. Lewis, Menage, Pellat, Schacht; Leiden: E.J.Brill, 1971, III:1093)
 5. ^ (Encyclopedia of World Mythology and Legend, "The Facts on File", ed. Anthony Mercatante, New York, 1983, I:41)
 6. ^ (Encyclopedia of Religion and Ethics, ed. James Hastings, Edinburgh: T & T Clark, 1908, I:326)
 7. ^ (The Bible and Islam: or, the Influence of the Old and New Testament on the Religion of Mohammed, New York: Charles Scribner's Sons, 1897, p.102)
 8. ^ (The Call of the Minaret, New York: OUP, 1956, p.31)
 9. ^ (Mohammad's Mecca, p.vii. See also his article, "Belief in a High God in pre-Islamic Mecca", Journal of Scientific Semitic Studies, vol.16, 1971, pp.35-40)
 10. ^ (Islam: Beliefs and Observations, New York: Barrons, 1987, p.28)
 11. ^ (op.cit., Islam, p.7)
 12. ^ (Robert Morey, The Islamic Invasion, Eugene, Oregon, Harvest House Publishers, 1977, pp.50-51)
 13. ^ (op.cit., I:61).
 14. ^ (Dt.4:19; Jer.7:18; Am.5:26; Ac.7:43)
 15. ^ (op.cit., Morey, p.51)
 16. ^ (Three Early Christian-Muslim Debates, ed. by N.A.Newman, Hatfield, PA, IBRI, 1994, pp.357, 413, 426).
 17. ^ (Ibid., p.719).