Diskutim:Allahu/Arkivi 1

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Allahu/Arkivi 1. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
  Fillo një temë të re diskutimi.
  Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

  Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
  Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


  Kujdes[Redakto nëpërmjet kodit]

  Ky nuk ashtë ka i banë pahiri kto zavensime, njeri ashtë tu e krye misionin e vet, mundsisht me e paraqit ne pergjithsi fen islame si te pa vler si teori e tejkalueme qe e ka vendin dikun tjeter e jo te shqiptaret. Por nuk besoj se ka me ja arrit qellimit. Tung--Luani 1 26 Gusht 2010 02:05 (CEST)

  Shkronja e parë e madhe[Redakto nëpërmjet kodit]

  Eshtë një nga parimet e Wikipedias që të mos zhvillohen konflikte mes redaktorëve të artikullit duke bërë "luftë redaktuese". Në raste të tilla bëhet diskutim, gjehet mundësisht një zgjidhje dhe pastaj vendoset se si të ndryshohet përmbajtja e artikullit, aq më tepër për këtë artikull përmbajtja e të cilit është miratuar me votim në kuvend. --Gentius (diskutimet) 2 dhjetor 2012 19:17 (CET)Reply[përgjigju]

  Unë do e deklaroj veten neutral për këtë dhe sigurisht nuk do "edit-war". Personalisht mendoj që shqipja ka një problem gjuhësor dhe jam me Olsin, po mendimi im personal nuk ka shume rendesi. Nga ana tjeter Gentiusi ka me vete Kongresin e Drejtshkrimit. Tani për tani ne nuk kemi një rregullore drejtshkrimi, po ne mungese te saj, duhen ndjekur rregullat e drejtshkrimit. Tungjatjeta. Pasthirrma (diskutimet) 2 dhjetor 2012 23:29 (CET)Reply[përgjigju]
  As une nuk do merrem gjate me kete pune. Mendova se do te ishte me e drejte qe kjo fjale te shkruhej me shkronje te madhe, por kjo gje s'ka shume rendesi perderisa nuk ndryshon kuptimi i fjales. Nuk me pelqejne konfliktet, prandaj edhe une do te pranoj zbatimin e rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe. --Olsi (diskutimet) 3 dhjetor 2012 00:28 (CET)Reply[përgjigju]

  Nga artikulli "Origjina e..."[Redakto nëpërmjet kodit]

  parkim --GrepfrutAroma (diskutimet) 26 shkurt 2019 12:55 (CET)Reply[përgjigju]

  Fjaljen nga fjala arabike al-ilah, qe do te thote Perendi ose i Adhuruari .1 Ne momentin qe Al- Ilah merr nje nyje tjeter shquese Al behet Allah qe nenkupton unanimisht, te adhuruarin e merituar ose thene ndryshe Zotin e Vetem qe meriton te adhurohet pra AL-ILAH nenkupton te adhuruarin ose cdo perendi sado e rendomte per kete arsye edhe arabet keshtu i quanin idhujt edhe putat e tyre. Arabet benin dallim te qarte mes Allah dhe al-ilah me Allah ata nenkuptoni Zotin Absolut Krijuesin Te Gjithepushteshmin Meshiruesin, ne nje rast dikush erdhi te Profeti Muhamed ai e pyeti ; Sa zota adhuron alihe ? Ai u pergjigj ; Gjashte ne toke edhe Allahun qe eshte mbi qiej. Profeti e pyeti peresri ; Ne raste veshtiresi kujt prej tyre i lutesh ? Ai tha; Allahut qe eshte mbi qiej .

  Pra e shohim se fjala Allah eshte nje emer i pervecem i Zotit, edhe jo nje emer i pergjithshem.

  Po keshtu, shohim se kjo fjale nuk eshte ekskluzivisht arabike dhe perdoret per Zotin Absolutin edhe nga jo-arabe sic eshte rasti i te krishtereve maleiziane te cileve prej dekadash luftojne me shtetin e tyre per ta fituar kete emer Allah ne tekstet e tyre biblike edhe kishtare ashtu si edhe Kobtet ortodoksit egjyptiane e perdorin kete emer te Zotit Absolut ne tekstet e tyre kishtare. Keshtu qe nuk ka dallim me fjalen hebraike EL apo ELOAH ose ELOHIM, sepse burojne nga e njeta rrenje per shkak se te dyja gjuhet jane semite dhe mes tyre ka shume ngjashmeri.

  Referenca nga Enciklopedi te ndryshme ne lidhje me kete emer: Enciklopedia e Feve thote: "Allahu eshte nje emer pre-islamik, i cili i korrespondon Baalit Babilonian” [1]. " Kjo aspak nuk do te thote qe te behet fjale per te njeten gje sipas muslimaneve sepse ne Kuran Ba'li eshte idhull i rendomte, si dhe terminologjia duhet te merret nga referencat teologjike Islame nese duam te gjykojme drejte .

  Allah arabet e njihnin mire ai nenkuptonte Absolutin mirepo problemi i tyre ishte se i shoqeronin atij idhuj te krijuar nga mendjet edhe imagjinatat e tyre.

  Allahu gjendet ne pershkrimet arabike qe perpara Islamit" (Encyclopedia Britannica, I:643) "Arabet, para kohes se Muhamedit adhuronin nje zot suprem qe e quanin Allah " [2] "Allahu njihej nga arabet pre-islamike. Ai ishte njeri nga hyjnite e Mekes” [3] Ketu me sakte do te ishte thene nje nga perendite, zotat te cilit arabet i kishin ortakesuar te tjetere apo rivalizuar te tjere produkt i mendjeve te tyre.

  "Fjala “ilah” perdorej ne poezine paraislamike. Nuk eshte e vertete se fjala “Al-Ilah”, nga frekuenca e shpeshte e perdorimit u shkurtua ne “Allah” " [4]

  "Emri Allah gjendet para Muhamedit" [5]. “Fjala Allah daton para Muhamedit. Muslimani duhet te perdore nje fjale tjeter nqs i referohet nje zoti tjeter. " [6]. "Ne kohen e Muhamedit…Allahu ishte i njohur midis arabeve" [7] Si Zoti Suprem edhe i Vetem i Plotefuqishem te tjeret zota qe ata adhuronin ishin thjesht ndermejtesues te Tij jo rivale ne te gjitha kopetencat.

  “Emri Allah gjendet ne zbulimet e koheve paraislamike ne Arabi. " [8]. "Vitet e fundit, eshte bere gjithmone e me bindese se per te kuptuar karrieren e Muhemedit, duhet te kuptohet besimi i mekasve ne Allahun. Ky ishte nje zot i larte. Pra, ishte nje forme paganizmi, pak e ndryshme nga ajo qe kuptohet pergjithesisht" [9]. Normalisht qe kjo qe sapo u tha eshte nje nga shpifjet edhe trillimet qe jane munduar gjithmone armiqte e Islamit te shprehin ne lidhje me fene Islame per arsye nga me te ndryshmet. "Nuk ka asnje arsye per te pranuar idene se Allahu u mor nga te krishteret apo judenjte " [10] Kjo eshte mese e vertete sepse nuk kishte arsye edhe pse muslimanet besojne se edhe profetet e tjere i kane perdorur.

  "Ne Arabine e lashte, perendia e diellit shihej si femer dhe perendia i henes si mashkull. Ashtu sic eshte permendur nga shume shkollare, duke perfshire dhe Alfred Guilluame, perendia i henes njihej me emra te ndryshem, nje nga te cilet ishte dhe Allah. “ [11] Kjo ka qene gafa me e madhe e deklaruar ndonje here nga studuesit Kurani e hedh poshte kete ; " Mos adhuroni as hene as dillin mos ju perulni atyre me sexhde fytyre pertoke po bijini ne sexhde me fytyre per toke Allahut, Zotit i cili krijoi diellin edhe henen'' Kap Fusilat ; 38.

  "Emri Allah njihej si emri personal i perendise se henes, se bashku me tituj te tjere qe i atribuhoeshin ketij perendie. …Allah, perendia i henes, u martua me perendeshen e diellit. Se bashku ata linden tre perendesha qe njiheshin si “bijat e Allahut”. Emrat e tyre ishin Al-Lat, Al-Uzza, dhe Manat…Bijat e Allahut, se bashku me Allahun dhe perendeshen e diellit njihehsin si “zotat e larte” . Ata ishin ne krye te panteonit te perendive arabe.[12]. Kjo gafe eshte si te tjerat parendese qe lexuesi me i thjeshte i Kuranit e kupton se eshte nje trill nga antimuslimanet sidomos shkollat moderniste protestante.

  Tek Enciklopedia boterore Miteve dhe Legjendave thuhet: "Se bashku me Allahun, arabet adhuronin dhe nje ushtri me zota me te vegjel dhe “bijat e Allahut” [13] . Sic u sqarua edhe me lart Absoluti te arabet ishte Allahu ndersa te tjeret ishin ndermjetesues jo qe funksiononin si zota.

  Sot dihet nga zbulimet arkeologjike se hena ne rritje ishte simbol adhurimi si ne Arabi, ashtu dhe ne gjithe Lindjen e Mesme ne koherat pre-islamike. Arkeologet kane zbuluar statuja te shumta me pershkrime hieroglifesh, ku Hena ne rritje ndodhej ne krye te nje perendie. Kjo simbolizonte adhurimin qe i behej perendise se henes. Ne te njejten kohe, perendia i henes konsiderohej si nje perendi femer ne lindjen e afert, ndersa tek arabet si perendi mashkull. Ne Mesopotami, zoti sumer Nanna, i quajtur ndryshe Sîn nga Akkadianet, adhurohej ne Ur. Aty ai nderohej si zoti kryesor i qytetit. Po keshtu dhe ne Haran te Sirise. Tekstet Ugarike flasin se perendia i henes adhurohej nen emrin Yrh. Neper monumente, ai perfaqesohej gjithmone me simbolin e henes ne rritje. Po keshtu ne Hazor te Palestines, nje tempull kaananit i periudhes se Bronzit permban nje pllake guri ku tregohen dy duar te ngritura ne lutje drejt henes ne rritje, qe tregon se ky tempull i ishte perkushtuar kesaj perendie. Adhurimi i fuqive qiellore ne vend te Yahweh, ishte nje nga tundimet e zakonshme te Izraelit.[14] "Fisi i Kurejshiteve, prej nga lindi Muhamedi, ishte shume i perkushtuar ndaj Allahut dhe tre vajzave te tij, te cilat shiheshin si ndermjetesuese mes tij dhe njerezve…Adhurimi i tre perendeshave Al-Lat, Al-Uzza, dhe Manat, zinte nje vend te rendesishem ne adhurimet qe beheshin ne Meke. Dy te parat kane emra qe jane trajta femerore e emrit Allah…Emri i babait te Muhamedit ishte Abd-Allah. Xhaxhai i i tij quhej Obied-Allah. Keto emra tregonin devocionin qe familja pagane e Muhamedit kishte ndaj Allahut, perendise se Henes. “ [15]

  Historia na deshmon se Sabeanet ne Arabi adhuronin po ashtu perendine e Henes, Allahun, i cili u martua me perendeshen e diellit. Po keshtu pame se perdorimi i emrit te Allahut ishte i zakonshem ne emrat personale te fisit te Muhamedit. Fakti qe Allahu ishte njeri nga zotat pagane eshte i pakontestueshem. Tani le te shtrojme pyetjen: Perse zoti i Muhamedit ishte emeruar sipas nje perendie pagane te fisit te tij? Idhulli i Allahut ishte ne Meke se bashku me ato te zotave te tjere. Paganet luteshin drejt vendit ku ishin vendosur zotat e tyre. Pra, kjo tregon se cila ishte arsyeja se perse arabet drejtoheshin drejt Mekes dhe Qabes. Aty ishin vendosur zotat e atyre, se bashku me perndine e henes Allah. Ne kemi pare se adhurimi i Henes ishte ne te gjithe Lindjen e Mesme. Kjo shpjegon dhe faktin se perse Islami pati me shume sukses tek fiset qe me pare adhuronin perendine e henes. Po keshtu, kjo shpjegon dhe perdorimin e simbolit te gjysme-henes neper minaret islamike dhe flamujt e shteteve islamike. Po keshtu, muaji i Ramazanit lidhet me Henen. Yahweh, Allah, Vishnu apo Buddha nuk jane te njejtet. Pra, fakti qe dikush thirret Zot nuk e ben te ngjashem me dike tjeter qe po ashtu thirret Zot. Perdorimi i emrave personale ka te beje shume, sepse tregon cilesite personale te tyre, percakton teologjine e besimit ne ta, etiken, soteriologjine, eskatologjine apo teokracine. Ne nuk mund te injorojme keto gjera ne emer te nje “tolerance” nder-fetare. Yahweh, Zoti i Bibles nuk eshte Allahu – zoti i Kuranit dhe as Vishnu – zoti i Veddas apo zoti i budisteve. Dhe per me teper kur shohim zbulesen e Yahweh permes Yahshua-s (Jezusit), kjo diference behet akoma me e madhe. Keto fakte i pergjigjen qarte pyetjes: “Perse Allahu nuk percaktohet asnjehere ne Kuran?” dhe “Perse Muhamedi e nenkupton se arabet e njihnin se kush ishte Allahu?” Muhamedi ishte rritur ne nje shoqeri qe praktikonte fene e perendise se henes Allah. Ai shkoi nje hap me tej se bashkekombasit e tij arabe. Nderkohe qe ata besonin se Allahu ishte zoti me i madh, Muhamedi vendosi qe Allahu te ishte zoti i vetem. Kjo duket dhe ne deshmine islamike. Ata nuk thone: “Allahu eshte i madh”, por “Allahu eshte me i madhi” . Arabet asnjehere nuk e akuzuan Muhamedin se ai po predikonte nje Allah tjeter nga ia qe ata adhuronin. AI adhuronte te njejtin zot me ta, me dallimin e vetem se mohonte adhurimin e zotave te tjere me te vegjel. Pra, te mos i behej shok Allahut. Me ane te kesaj ai, donte te arrinte ne nje kompromis. Me arabet, ai perputhej ne faktin se adhuronte Allahun, ndersa me te krishteret dhe judenjte, se adhuronte nje zot. Ai u thoshte se Allahu ishte dhe Zoti i tyre. Por te dy keta e hodhen poshte pretendimin e tij, sepse ata besonin tek Yahweh, jo tek Allah. Al-Kindi, njeri nga apologjetet e pare te krishtere kunder islamit, tregon se Islami dhe zoti i tij Allahu, erdhen prej Sabeaneve dhe paganizmit. Keta adhuronin Allaun dhe tre bijat e tij al-Uzza, al-Lat, and Manat [16] Dr. Newman po keshtu shprehet se "Islami provoi te ishte nje besim i cili mbiu nga idhujtaria" [17] Fakti qe sot arabet jane monoteiste, nuk mundet t’i mohoje origjinat pagane te monoteizmit te tyre.

  U ndryshuan lidhjet e jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

  Përshëndetje, redaktorë!

  Tani sa ndryshova 1 lidhjet e jashtme në Allahu. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

  Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

  Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 8 shtator 2019 15:39 (CEST)Reply[përgjigju]

  Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

  Përshëndetje, redaktorë!

  Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Allahu. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


  Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 25 tetor 2019 15:17 (CEST)Reply[përgjigju]

  Zevendesimi i artikullit[Redakto nëpërmjet kodit]

  Eshte interesant Genius se si artikulli per ty nik paska asnje vlere dhe e zevendeson me nje te ri.Nuk e kuptoj se cfar do te besh e kete. Artikulli qe sapo bllokova ka te meta, por nuk duhet zevendesuar me nje tjeter te versionit tend i cili ka trillime. Puntori 20 Gusht 2010 15:57 (CEST)
  1. ^ (ed. James Hastings, Edinburgh, T. & T. Clark, 1908, I:326)
  2. ^ (Encyclopedia of Islam, eds. Houtsma, Arnold, Basset, Hartman; Leiden: E.J.Brill, 1913, I:302)
  3. ^ (Encyclopedia of Islam, ed. Gibb, I:406)
  4. ^ (Encyclopedia of Islam, eds. Lewis, Menage, Pellat, Schacht; Leiden: E.J.Brill, 1971, III:1093)
  5. ^ (Encyclopedia of World Mythology and Legend, "The Facts on File", ed. Anthony Mercatante, New York, 1983, I:41)
  6. ^ (Encyclopedia of Religion and Ethics, ed. James Hastings, Edinburgh: T & T Clark, 1908, I:326)
  7. ^ (The Bible and Islam: or, the Influence of the Old and New Testament on the Religion of Mohammed, New York: Charles Scribner's Sons, 1897, p.102)
  8. ^ (The Call of the Minaret, New York: OUP, 1956, p.31)
  9. ^ (Mohammad's Mecca, p.vii. See also his article, "Belief in a High God in pre-Islamic Mecca", Journal of Scientific Semitic Studies, vol.16, 1971, pp.35-40)
  10. ^ (Islam: Beliefs and Observations, New York: Barrons, 1987, p.28)
  11. ^ (op.cit., Islam, p.7)
  12. ^ (Robert Morey, The Islamic Invasion, Eugene, Oregon, Harvest House Publishers, 1977, pp.50-51)
  13. ^ (op.cit., I:61).
  14. ^ (Dt.4:19; Jer.7:18; Am.5:26; Ac.7:43)
  15. ^ (op.cit., Morey, p.51)
  16. ^ (Three Early Christian-Muslim Debates, ed. by N.A.Newman, Hatfield, PA, IBRI, 1994, pp.357, 413, 426).
  17. ^ (Ibid., p.719).