Diskutim:Faqja kryesore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Faqja kryesore. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Kjo faqe shërben për diskutimin mbi përmbajtjen, teknikën dhe dizajnin e Faqes kryesore.
→ Fillo një diskutim të ri

Për të pyetur komunitetin e Wikipedias në shqip shiko këtë faqe

Pyetje të shpeshta për faqen kryesore - Ju lutem lexojini!
Kam gjetur një gabim në faqen kryesore. Çfarë mund të bëj?
Përpiqu ta gjesh gabimin tek artikulli korespodeues dhe në qoftëse është nevoja korigjoje. Gjithësesi jeni të lutur ta raportoni gabimin në këtë faqe ose tek Kuvendi.         
Cilat janë modulet përbërëse të faqes kryesore?
Modulet kryesore përbërëse të faqes kryesore janë si më poshtë:
Pamje tipike e faqes kryesore)
Kush mund ta redaktojë faqen kryesore?
Praktikisht faqja kryesore është e mbrojtur dhe mund të redaktoheet vetëm nga Administratorët. Megjithatë çdo përdorues i regjistruar mund të redaktojë përmbajtjen e faqes kryesore. Përbri çdo seksioni të redaktueshëm (si p.sh. Figura e ditës, artikulli i javës, seksioni a e dini se, përvjetori etj) do të gjeni simbolin [±]. Shtypeni dhe do të hapet faqja nga ku merret burimi të cilin ju mund ta redaktoni.
Kush merret me përditësimin e faqes kryesore?
Në Wikipedia ekziston një grup përdoruesish, të cilët janë anëtarë të projektit Paneli i Faqes kryesore dhe merren me përditësimin e përmbajtjes së faqes. Në qoftë se dëshiron edhe ti mund të bëhesh pjesë e projektit.
Ku mund ti gjej diskutimet e vjetra të kësaj faqe?
Shiko më poshtë tek kutia e arkivit. Për të kërkuar në regjistrat e arkivit shkruaj fjalët kyçe dhe më pas shtyp "Kërko arkivin".
link:Ndihmë:Arkivimi Arkivi
Si të arkivoj një faqe?

Wikimania 2015 scholarships

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskutimet) 24 Shkurt 2015 20:06 (CET)

Dear Wikimedians, Wikimedia Polska Association has made a decision to fund two more scholarships for this year’s Wikimania, to be hosted in Mexico City 15-19 July 2015. The procedure is identical to the one described here, so if you have not applied, but meet the criteria and would like to attend WIkimedia’s biggest international event, please submit your application until April 23, midnight. Kind regards, Wpedzich (diskutimet) 19 prill 2015 09:36 (CEST)

Wikipedia në facebok

 • Përshendetje, kam vërejt se Wikipedia në disa gjuhë është lidhur me link me facebuk. Kishim mund edhe ne të bëjmë një gjë të tillë. Unë kaher e kam hap në fc Wikipedian , nga kjo faqe mund ti shpërndajmë artikujt e rinj, gjë që kishte me ndiku në popullarizimin e Wikipedisë në shqip. Ja linku në fc.https://www.facebook.com/pages/Wikipedia-shqip/136582223049727?fref=ts. punë të mbarë.--Planeti (diskutimet) 15 mars 2015 22:42 (CET)

Aprovim nga admin

Kam vënë re se kur e shikon faqen kryesore si jo i regjistruar, pra si vizitor normal, në seksionin e lajmeve del një version i vitit 2013. Pra seksioni i lajmeve nëse nuk je "i futur" me një llogari, nuk është i aktualizuar. Besoj se duhet ndonjë aprovim nga admini, meqë unë si kontrollor nuk paskam autorizim për ta aprovuar.-- Mr. Pseudo diskuto 15 mars 2015 22:57 (CET)

I'd like to help out

But I don't speak Albanian. What should I do? IllogicMink (diskutimet) 16 Maj 2015 12:58 (CEST)

Redaktoret kontrolluesit

Ku jane redaktoret / kontrolluesit. po bej editime ne disa artikuj dhe me vite nuk jane kontrolluar.

Wikimania 2016 scholarships

Dear Wikimedians,

As every year, Wikimedia Polska Association is accepting scholarship requests for this year’s Wikimania, to be held at the Italian town of Esino Lario, June 22-28. The scholarship encompasses travel expenses, accomodation, insurance and the possible conference fee. Please submit your requests by email to wikimania@wikimedia.pl from March 14, 00:00:01 (CET) by March 27, 23:59:59 (CET). Up to two international scholarships will be funded. The scholarship request, submitted in English or Polish, ought to contain:

 • short description of your activity within the Wikimedia movement, your real name, your global username or local usernames, Wikimedia activity outside project editing (including local chapter activity), prior input into the Wikimedia conferences, especially international ones;
 • information about your desired participation in the conference: planned or submitted lectures or other activities during Wikimania or its associated events;
 • information about your forecast activity in pre- and post-conference activities, with the justification for participating in these non-core conference activities;
 • declaration of your command of English sufficient to actively participate in the conference;
 • information about the international airport closest to your place of residence;
 • declaration of being 18 years or older; in case of younger applicants, 16-18, a scan of a parent’s or legal guardian’s consent to the participation in the conference;
 • the information on citizenship(s) held;
 • agreement to provide and process your personal data (name, address, bank account details, passport number) if the scholarship is granted. Please, do not provide these personal details in the application itself, apart from your real name.

On the behalf of the Scholarship Commitee, Wpedzich (diskutimet) 13 mars 2016 20:48 (CET)

Fix

Fix:

<div style="clear:both;" />
-->
<div style="clear:both;"></div>
@Xaosflux, Thanks.--Liridon (diskutimet) 27 tetor 2016 11:07 (CEST)

Wikimania 2017 scholarship programme

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskutimet) 21 mars 2017 18:22 (CET)

Lufta Anglo-Zulu

Lufta Anglo-Zulu u zhvillua në vitin 1879 midis Perandorisë Britanike dhe Mbretërisë Zulu. Pas prezantimit të suksesshëm Lord Carnarvon së federatës në Kanada, u mendua se përpjekje të ngjashme politike, së bashku me fushatat ushtarake, mund të ketë sukses me mbretëritë afrikane, zonat fisnore dhe republikat Boer në Afrikën e Jugut. Në 1874, Sir Henry Bartle u dërgua në Afrikën e Jugut si Komisionere e Lartë për Perandorinë Britanike për të sjellë plane të tilla në jetë. Ndër pengesat ishin prania e shteteve të pavarura të Republikës së Afrikës së Jugut dhe Mbretërisë së Zululandit dhe ushtrisë së saj. Frere, me iniciativën e tij, me miratimin e qeverisë britanike dhe nxitjen e Zulusit, kishte paraqitur një ultimatum më 11 dhjetor 1878, tek mbreti Zulu King Cetshwayo me të cilin mbreti Zulu nuk mundi duke e çliruar ushtrinë e tij dhe duke braktisur traditat kryesore kulturore. Bartle Frere ndihet Pastaj Zoti Chelmsford për të pushtuar Zululand pas këtij ultimatumi nuk është përmbushur. Lufta është për disa beteja të rëndësishme VEÇANTI përgjakshme, duke përfshirë hapjen e fitores Zulu në Betejën e Isandlwana, e ndjekur nga disfatës së një ushtrie të gjerë Zulu në Drift Rorke-së nga një forcë të vogël të trupave britanike. Lufta përfundimisht rezultoi në një fitore britanike dhe në fund të dominimit të kombit Zulu.

Rati (Plaurent Shushku)

Rati (emri i plote Plaurent Shushku) eshte nje artist shqiptar i fushes muzikes i lindur ne Elbasan me 24/11/1980 i martuar dhe me dy femije. Rati ndoqi studimet ne shkollen Isuf Deliu Mollagjesh. Karrieren muzikore e nisi qe ne moshen 18 vjecare ne kryeqytetin shqiptar me kengen e tij te pare "Perendia ty te te marri" e cila ishte pjese njekohesisht e albumit te tij te pare me titull "Cokollata" . Pas publikimit te albumit te pare Cokollata, Rati ndoqi fushen e muzikes si kengetar i muzikes folk dhe jo vetem nga ku u pasua me publikin e kengeve: Kshu ka thon bab Myslymi si dhe 40 vjece flen me mamin. Rati vijoi bashkepunimet me artist te ndryshem shqiptar si Zaimina Babeta Shahini e vitet e fundit me aktorin Bes Kallaku etj.

Politikë

Lidhja e politikës përçartë Ferizajt ka qenë Kuvendit kur qe mbas luftës po interesante që nuk ishte ajo luftë me Serbinë, turp t ju vijë sërbëve si këta edhe le të rrinë të shëndoshur idiotat e njëhere po diskutoj pra sinqerisht as ju nuk keni ditur asgjë, a Serbia çfar t bon e tash pika ma kryesore ësht me i qep gojën asaj

Vinca poet e personaliet i letrave shqipe

Remzije J. ZEKOLLI

Vinca poet e personaliet i letrave shqipe Agim Vinca/Nostalgji për kohëra të rrezikshme, Prishtinë, 2017


1. Vinca, poet personalitet i letrave shqipe Autorin e shumë vëllimeve me poezi, veprave studimore, kritike, publicistike etj., Agim Vincën lirisht mund ta quajmë ndër poetët më të afirmuar të letërsisë shqipe. Secila vepër e re Agim Vincës përjetohet si ngjarje e bukur, sepse sjell individualitetin e tij krijues dhe komunikues me një publik sa të zgjedhur aq edhe të gjerë. Themi: të zgjedhur, sepse, si në lirikat, si në studimet e tij, ai sjell intelektin e tij të pasur; themi: publik të gjerë, sespe ai ruan fijet e komunikimit me qartësinë e vargut të tij me sa më shumë lexues të shtresave të ndryshme. M. H. Adams so të shprehej: Vepra ka një temë, e cila drejtpërdrejti apo tërthorazi, është derivat i gjërave ekzistuese, pra të jetë diçka të shenjëzojë ose të reflektojë për diçka që ndërlidhet në relacion me një gjendje objektive të marrëdhënieve . Lexuesi e ndjen botën e librit ashtu siç ai mendon se është, e percepton veprën si ngjarje, e, në disa raste, bëhet personazh i saj gjatë leximit shpirtëror që i bën librit. Vepra letrare ka natyrë shumë të hapur, por edhe mbledh në vete kuptime shumë të degëzuara, të cilat sa na duken të dhëna në tërësi, më shumë hetohen po të shfletohen si asociacione . Po, fundja si mund të ketë vlerësim absolut të fenomeneve në lëvizje, fenomeneve që nuk kanë përfunduar. Vinca është një personalitet i veçantë i letërsisë shqipe. Dëshmi se ai kurrë nuk heshti ndaj pushteteve, është vepra e tij publicistike, por edhe ajo letrare. Ai nuk ndalet, ai është burim i vargut real, social-politik. Libri i tij “Nostalgji për kohëra te rrezikshme”, njëson gërshetimin mes traditës dhe modernes, e cila në disa momente, është edhe një lloj poetike e ngjashme me poetë botërorë. Figuracioni zë vend në këtë vëllim poetik: ajo e identitetit etnik, qëndresa, kujtimet. Autori artin jetësor na e ofron të thurur me vargun e fuqishëm veleshtar. Në këtë libër poeti përfshin poezi dhe proza poetike. Titulli e shton vlerën artistike të vëllimit poetik i cili ngërthen në vete mallin që poeti ndien për dikë, prindërit, motrat, shokët, miqtë, mallin për diçka që tashmë nuk është në mesin tonë, mallin për vendlindjen, mallin për ngjarjet e lavdisë kombëtare, kudo dhe ngado që ndodhen shqiptarët, sepse kishin plagë të njëjta, të ndarjes, ndalimit dhe persekutimit e mohimit të drejtave elementare njerëzore. Togfjalëshi për kohërat e rrezikshme shpërfaq vështirësitë, rreziqet qoftë familjare, miqësore deri tek ato kombëtare, që kemi përjetuar gjatë kohërave të ndryshme, të cilat çdo herë ishin të rrezikshme e të kobshme për kombin shqiptar, është një trekëndësh i rreziqeve, i kohës zezonë që përjetuam, qoftë si individë, qoftë si kolektivitet gjatë gjithë historisë. Në vëllimin poetik Nostalgji për kohëra të rrezikshme janë evidente edhe figura e metafora. 2. Malli për prindërit, vendlindjen dhe qëndresa

Arti poetik i Vincës në krijimtarinë e tij është art i ndjenjës së mallit për më të dashurit e tij, prindërit, motrat, malli për familjen e për shoqërinë. Jepen përjetimet e kohërave të rrezikshme të familjes së poetit, siç janë vështirësitë social-ekonomike e politike. Etniteti ynë i vuajtur e i syrgjynosur i përjetoi ato rreziqe deri në flijim, mall për kohëra plot sfida, ishin kohëra të fisme, plot frymëzim për rrugëtimin drejt realizimit të qenies sonë etnike, të pagjunjëzuar e pjesë e saj ishte edhe poeti me familjen e tij. Duke rrugëtuar në leximin e librit ne do mësojmë atë psenë për atë nostalgji që përmes vargut te tij triumfues e kundërshtues për padrejtësitë që përjetoi individi dhe etnia, mjeshtërisht ia sjell lexuesit në këtë vëllim poetik. Si të mos ketë poeti ynë i ndritur nostalgji për kohërat e tilla. Poezia Jetëshkrim i vogël poetik arrin depërtim të jashtëzakonshëm krijues në thellësi, por edhe drejt lartësive, arrin të shtrihet gjerësive, krijuese, pasi hasim motivin personal, social, patriotik e politik. Vargjet: “Tetë gojë prej tij prisnin bukë/ Nisej që pa gdhirë” janë këndim lirik që shfaqin frymëzimin letrar në rrjedhën historike të kombit. Tërësia e parë e poezisë na shpërfaq motivin social, babain i cili nuk kursente asgjë për të siguruar ekzistencën fëmijëve të vet, por vargu më poshtë na sjell, një pamje të një kohe të rrezikshme, të vështirë, një rezistencë të llojit të vet kundër përpjekjeve për gjunjëzimin e shqiptareve: Ndal këtu e ndal atje/ Në çdo hap që bënte/ Nëna si Niobë e re / Nëmte e mallkonte/. Tërësia e dytë shënjon qëndresën e gruas shqiptare në rrjedhat e kohës, e gërshetuar me mitologji. Nëna e mallkonte pushtetin që e pengonte bashkëshortin e saj të punonte për ta siguruar pavarësinë ekonomike të familjes. Por edhe roli i nënës që ta ndihmonte shokun e saj të jetës për sigurimin e ekzistencës ekonomike, shpërfaqet në këtë poezi duke u përpjekur që me gjilpërë në dorë të punonte për fëmijët e saj që kishin shumë nevoja për t’ua plotësuar, e peri ndonjëherë edhe këputej, sepse ishte stërholluar së tepërmi. Nioba në mitologjinë greke simbolizon flijimin për fëmijët e saj, ajo mallkon për vrasjen e fëmijëve të saj, ajo flijohet, asgjësohet, por nuk dorëzohet, kundërshtares nuk i gjunjëzohet, ndërsa flijimi tek Vinca është puna e saj ditë e natë me gjilpërë në dorë vetëm për të mos u gjunjëzuar nga varfëria të cilën pushteti ua ndihmonte ta përjetojnë duke i penguar të mbesin gjallë. Poeti na sjell nostalgjinë e tij për Lagushin, poetin disident, i cili u bë i veçantë jo vetëm për vargun e tij rezistues ndaj pushtetit, por edhe për mënyrën e të jetuarit të tij. Nuk mendojmë se Lasgush Poradeci është i mbërthyer në guaskë, nga ku nuk mund ta shikojë botën, realitetin, i cili na qenka i vetmi burim për poezinë .Kujtimi për motrat që ikën nga kjo botë, Zinija dhe Vaja, lanë një hapësirë, një boshllëk, një mungesë të pazëvendësuar në jetën e tij, prandaj dhe lirika është më e ndjeshme. Kujtimi për të rënët në altarin e lirisë, është një cep tjetër nostalgjik i asaj kohe zezonë që përjetoi kombi ynë. 

Ngjarja që përherë do të qëndrojë në memorien kombëtare, është dhe do të mbetet Masakra e Reçakut, e cila ndikoi që misioni verifikues i gjendjes faktike në luftën e Kosovës haptaz t’i dënojë masakrat serbe në Kosovë. Në poezinë Monolog i të rënëve në Reçak me vargun e tij emblematik, paraqet atë ngjarje që i dha vulën e kundërshtimit të këtij populli, një ngjarje që tronditi njerëzimin. Vallë pse monolog i të rënëve? Vinca me këtë poezi, përtej një imagjinate krijuese, ua sjell lexuesve atë ndjesi tragjike e dhimbjeje. Këtu të vdekurit flasin me vetveten, shikuese ishte bota e qytetëruar; shfaqja, vrasje barbare e regjisorët çuditërisht ishin larg skenës së krimit nëpër zyrat e tyre që planifikonin asgjësimin e shqiptarëve. Vargjet e kësaj poezie janë të fuqishme dhe kundërshtuese, revoltuese kundër masakrës që ushtroi kasapi i Ballkanit. Masakra e Reçakut është krim kundër njerëzimit . “Përse na ratë, përse na vratë/ Kokën nga trupi përse na e ndatë”. Vinca është një poet i veçantë, që lexuesi e lexon me ndjenjë. Kohëve të vështira për popullin shqiptar assesi t’u dihet fillimi a mbarimi i tyre, sikur jeta i kishte dënuar me masakra, e tillë është edhe ajo e Tivarit ku pa mëshirë copëtonin trupat shqiptarë.

Në këtë muranë pa shenjë pa lapidar Si këtu e gjashtë mijë vjet Si në Trojë, Vaterlo e Hiroshimë Gjak, gjak njeriu has.


3. Vargu rebelues dhe vlerësime të disa krijuesve për poezinë e Vincës

Vargu i Vincës është plot frymëzim për ndryshim, është i fuqishëm me protestën kundër klasës politike që nuk mbrojnë interesin e familjeve të dëshmorëve, invalidëve të luftës, nxënësve, studentëve, minatorëve. Në poezinë Kambanë në qafë, e cila do jetë temë e shqyrtimit në vijim, Vinca paraqet pozitën sociale të pensionistëve, të cilët lirohen nga puna profesionale e tyre. Zëri i tij acarohet dhe revoltohet atëherë kur shpërfaqet skena lirike: se me pensionin, pensionistët nuk mund të sigurojnë as barnat e tyre të cilat në moshën e pleqërisë janë pjesë e pandashme e jetës së tyre. Një krahasim mjeshtëror bën poeti, se është i lumtur që e priti ta gëzojë pensionin, sepse disa vdiqën të rinj. I tillë ishte Migjeni, por ai vdiq nga TBC në moshë të re si pasojë e gjendjes së vështirë ekonomiko-sociale që mbretëronte në atë kohë. Migjeni e kritikoi dhe kundërshtoi ashpër atë pushtet padrejtësie sociale, si kohë e mjerimit dhe skëterrës. Edhe Naim Frashëri pati të njëjtin fat. Disa krijues nuk arritën pensionimin se pushteti që ata e kritikonin, u kujdes t’u sillte dhuratë duke qëndisur trupin e tyre me plumba, siç i ndodhi Luigj Gurakuqit, apo me thika siç e therën Bilall Xhaferin, Jusuf Gërvallën e vranë larg atdheut, në shtetin tjetër, vetëm pse luftonte për lirinë e mohuar, sepse e donte buzëqeshjen e njerëzve të vet, të kombit të vet. Edhe krijuesit botërorë të cilët vdiqën në moshë të re shpërfaqen tek kjo poezi, ata u bënë zë kundërshtues kundër shtypjes e mjerimit në vendet e tyre, siç ishin Lorka, Majakovski, Bajroni etj. Nostalgji për kohëra të rrezikshme: këtë poezi mund ta vlerësojmë lirisht poezi-demarsh. Poeti nuk kishte menduar këtë gjendje në shtetin e vet të pasluftës. Mendoj se është kritika dhe zëri i tij rebelues kundër këtij realiteti, të cilin as që e kemi ëndërruar. Ai mllefin e tij për proceset që u zhvilluan pas lufte, e shqipton fund e krye në këtë poezi. Autori ka nostalgji për revistën Çlirimi. Në poezinë Përse madhëri? dëgjohet zëri protestues i krijuesit kundër atyre që përpiqein të na ndalojnë t’i këndojmë Lirisë. E përse djemtë m’i mbyll në burg/ E m’i degdis në Hagë/ Ata që lirinë kërkuan burgjeve/ Ata që lirinë e lanë me gjak. Nuk ka mundur t’i shpëtojë vargut të tij rebelues as Ura e Ibrit, e cila u bë dhimbja jonë e re, ku ai mllefoset si krejt shqiptarët për ndarjen e qytetit, e cila është një plagë e secilit prej nesh. Vend meritor në krijimtarinë e tij letrare zënë edhe ngjashmëritë me disa krijues të letërsisë botërore me ngjarjet që lidhen me kundërshtimet e tij jetësore-poetike e që ishin bërë zë i të varfërve dhe i të mjerëve. Këto krahasime në këtë vëllim poetik, i vërejmë tek poezitë: Këmbanë në qafë, Herezi, Përse madhëri? Etj., në të cilat ai mjeshtërisht ka përdorur një art të mirëfilltë lirik e që rrëfejnë rebelimin e shpeshtë të tij. Të tilla krahasime i hasim te poezia e fundit e librit Ujk vetmuar, e që i jep vulë librit:

Do të ikë fillikat a nga infarkt-inati Unë, ujku i vetmuar AV.

Libri përfundon me disa vlerësime meritore të poezisë së tij në këtë vëllim poetik të autorëve botërorë e vendorë për poezinë e tij. Secili e vlerëson lart poezinë e tij, siç janë: Getruda Ejntrej: “Agim Vinca është poet i prirur drejt vargut të lirë dhe rimave të fuqishme.” Aleksandër Zoto: “Me poezinë e tij goditëse e plot të papritura… herë delikate e të padjallëzi Agim Vinca e pasuron poezinë shqipe në Kosovë”. Dritëro Agolli:“ Kjo poezi herë është meditative dhe herë shpërthyese, me metafora dhe epitete që krijojnë një botë shpirtërore të efektshme”. Sabit Idrizi: “Një perlë e vërtetë! Një krijim letrar që sintetizon dhembjen, revoltën dhe rebelimin, me një gjuhë kaq poetike e ironi kaq të përsosur” Besnik Mustafaj : “Agim Vinca është poet që e ka jetuar dramën e popullit të vet edhe ka gjetur gjuhën universale për ta shprehur atë”


Përfundimi

Poeti Agim Vinca përmes këtij vëllimi poetik, i jep zë nostalgjisë nëpër kohërat e rrezikshme. Ato i gdhendi në këtë arkëzën e tij krijuese, të cilat të mahnitin me mesazhin e tyre dhe me zërin e tyre revoltues. Vinca është zë i fuqishëm për shtresën e vegjëlisë. Realist i gjendjes faktike të cilën duhet ndryshuar, duhet mbrojtur dinjiteti etnik, qoftë edhe përmes vargut, luftëtar i të drejtës deri sa ajo të ngadhënjejë. Vinca është një promotor i këtyre ndryshimeve. I tillë ishte dhe i tillë mbeti deri në këto momente qëndrimin e bindjen e tij jetësore e poetike e lexojmë te poezia Ujk i vetmuar.

Botuar ne gazeten Nacional 08.01.2018

Titulli

Thonjtë , qimet dhe gjëndrat dhjamore

Thonjte- veshin pjesen e siperme te majes se gishterinjve te gjymtyreve. Ata rriten nnga rrenja e thonjve me nje shpejtesi prej 1-2 mm ne jave . Rrenja e thonjeve nuk eshtes ne kontakt me mjedisin e jashtem. Qelizat e rrenjes se thonjevejane te gjalle dhe shumohen vazhdimisht.Qelizat e reja shtyjne ato te vjetrat, te cilat kur bien ne kontakt me mjedisin e jashtem brirezohen dhe vdesin

Qimet- mbulojne pjese te caktuara te trupit . Rrenjet e te gjitha qimeve jane zhytura ne derme dhe hipoderme , ku dhe kane bazen e rritjes. Qimet jane te lidhura me fije muskulore, ato drejtojne qimet kur ne rreshqethemi , ne rast te te ftohtit. Rrenjet e qimeve jane te mbeshtjella nga kellefi (folikuli) i qimes

Gjëndrat dhjamore-jane ne forme qeskash, te cilat zhvillohen ne te dy anet e pjesese se sioperme te çdo folikuli. Keto prodhojne yndyre e cila kur del ne siperfaqe e bejne shtresen brinore te lekures dhe qimeve "te bute dhe te lemuar ".

Kërkesë redaktimi më 18 prill 2020

Përshëndetje, Do të doja të më jepej mundësia për të redaktuar këtë faqe. Ndërkohe po korrigjoj disa gabime drejtshkrimi etj. që vërejta:

Ju nuk keni leje për redakto këtë faqe, për këtë arsye: Duhet: Ju nuk keni leje për të redaktuar këtë faqe, për këtë arsye:


Kjo faqe është gjysëm (duhet: gjysmë) e mbrojtur dhe mund të redaktohet vetëm nga përdoruesit e regjistruar. Pse kjo faqe është e mbrojtur? Ndërkohë që pjesa më e madhe e artikujve mund të redaktohen nga kushdo, ndonjëherë gjysëm-mbrojtja (duhet: gjysmë-mbrojtja është e nevojshme për të parandaluar vandalizmin (duhet: vandalizimin) e faqeve popullore. Arsyeja për mbrojtjen e kësaj faqeje mund të gjendet tek regjistri i mbrojtjes. Nëse në regjistër nuk ka të dhëna për këtë, atëherë faqja mund të jetë zhvendosur pasi është mbrojtur. Çfarë mund të bëj unë? Në se keni një llogari përdoruesit (duhet: përdoruesi), si fillim hyni. Nëse nuk keni një llogari, ju mund ta krijoni; pas 4 ditësh dhe 10 redaktimeve, ju do të keni mundësi të redaktoni faqet gjysëm (duhet: gjysmë) të mbrojtura. Empathictrust (diskutimet) 18 prill 2020 18:51 (CEST)

@Empathictrust, përshëndetje! :)
Të falënderoj që merr mundimin për të rregulluar gabime të tilla drejtshkrimore. Gabimi që ti përmend në fakt është diku tjetër dhe jo te faqja kryesore në vetvete. Nëse s'gabohem nga përshkrimi yt, duhet të bëhet fjalë për mesazhin që i del kujtdo në lidhje me faqet e gjysmëmbrojturat. Mesazhet e sistemit mund të redaktohen vetëm nga administratorët. Do ta shoh e do të mundohem ta korigjoj personalisht. - Klein Muçi (diskutimet) 18 prill 2020 19:00 (CEST)
Shume faleminderit Klein! – Empathictrust (diskutimet) 18 prill 2020 19:11 (CEST)
@Empathictrust, siç dyshoja, bëhet fjalë për atë mesazh. Mesazhi ka probleme të përgjithshme se lajmëron për gjysmëmbrojtje kur në fakt faqja gëzon mbrojtje të plotë. Do të rishihen në një të ardhme të afërt mesazhe të tilla në seri, sepse jane disa që vuajnë nga probleme të ngjashme. Ndërkohë, nëse dëshiron të ndihmosh për kontrollimin e rregullimin e gabimeve të tjera të ngjashme, mund të shikosh listën e faqeve me ndryshime në pritje. Këtu mjaftojnë privilegjet e kontrolluesit, jo ato të administratorit, për të punuar, privilegje që ti i gëzon tashmë. Është punë me përgjegjësi por meqë shprehe vullnetin e mirë për të ndihmuar dhe këtu, s'besoj se do të ketë probleme. - Klein Muçi (diskutimet) 18 prill 2020 19:20 (CEST)