Diskutim:Faqja kryesore/Arkivi 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Faqja kryesore/Arkivi 3. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Ngjyrat dhe shenjat

Hej a di dikush se cilat ngjyra e shenja janë (në ky të shqiptarit) identifkuse për zyre (adinistrata) edhe cilat për ndihmë. Po menojë si për shembull ngjyra e kuqe për gjakë, ndalo e kaltra p.sh për shenja të komunikacionit, polici etj. A bo vaki në boten shqiptare nuk ka ndonjë kuptim të tillë. Po më duket se do të ishte mirë që të mundohemi të pregtitim faqen kryesore në këtë drejtim. Po menojë qysh orijentohet njeri në sipas botkuptimeve shqiptare, ato me siguri janë ë ngjashme me të tjerëve por prapë me siguri ka dallime --Hipi Zhdripi 2006 Prill 1 02:48 (UTC)

Biografia e Dramaturgut dhe regjisorit Haqif Mulliqi

shiko këtu--Hipi Zhdripi 2006 Prill 4 15:50 (UTC)

Përdoruesit Kosovarë (Wikipedians in Kosovo)

Regjistrohuni të gjithë në http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Wikipedians_in_Kosovo

faqja kryesore

Tani po me duket shumë tollovi, dhe faqe pak inspiruese. Krijoni një kuti ku paraqiten artikujt që kanë të bëjnë me ngjarje aktuale, si dhe përdorni më shumë foto, dhe foto si kanë lidhje më shumë me shqiptarët dhe jo kësi me lule. Do ishte mirë edhe një kuti me kalendar që freskohet automatikisht dhe që përmban për shembull datëlindjet, ngjarjet me rendësi historike e kështu me radhë. Një kuti tjetër do të mund ti kushtohej kurioziteteve, artikujve që janë anësor. E shoh e shumë artikuj të rëndësishëm janë të mangët. Në faqen e parë duhet të jetë një kuti me artikuj që janë të mangët, të rëndësishëm dhe që duhet zgjeruar. Shpresoj se këto sygjerime do të ju ndihmojn ta bëni wikipedia edhe më të mirë.

REDAKTO? Pse nuk po e quani NDRYSHO, më shqip po më duket. --Ardi 2006 Prill 16 11:32 (UTC)

Edhe ni herë po pyes: SI REDAKTOHEN KUTITÊ.I ke shtruar shumë pyetje po mundohem me u përgjigj secilës veç e veç.

Ai është problemi yt nëse nuk të inspiron dhe pëlqen faqja kryesore. Wikipedia nuk është një faqe e një filmi apo televizioni, që të ndryshoj çdo moment. Sa i përket numrit të fotove, unë mendoj që mjafton një foto. Ne po e ndërrojmë atë në një interval prej një jave.

Sa u përket fotove që kanë të bëjnë me shqiptarët: kjo është enciklopedi e jo faqe patriotike shqiptare. Nëse e ke vërejtur, ne kemi pasur edhe foto të shqiptarëve. Dhe sa për sqarim ka pas përdorues që ishin kundër kësaj. Dhe me sa e ke vërejtur këtu ka përdorues që u interesojnë edhe temat e tjera përveç atyre shqiptare.

Te kutia e parë ku shpjegohet se çka është Wikipedia e ke një datë ku mund të shtypësh dhe të vish te një faqe me kalendar dhe pikërisht në datën aktuale. Gjithashtu majtas e ke linkun: Ngjarjet e tanishme ku mund të gjesh ndodhitë më të reja. Dhe së fundi Wiki nuk është faqe lajmesh, por enciklopedi, nëse ke dëshirë të punosh në këtë drejtim shko te Wikinews dhe bëje një kërkesë që të hapësh një Wikinews në gjuhën shqipe. Akoma nuk e ka marr këtë punë askush përsipër.

Më shqip se redakto nuk është shprehja ndrysho, të dyja janë në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe dhe nuk e kanë automatikisht kuptimin e njëjtë. Kur ka të bëj me korrigjimin e shkrimeve përdoret fjala redaktim edhe pse bën ndryshime te shkrimi. Shprehja redakto sipas fjalorit të gjuhës shqipe: ndreq e përpuno një shkrim e vepër për ti dhënë trajtën përfundimtare para se të përfundohet.

Sa u përket artikujve që janë të mangët: Wikipedia është e lirë dhe mund ti redaktosh dhe vazhdosh secilin artikull që sipas teje është i mangët. Këtë është duke e bërë secili këtu dhe nuk po ankohet. S’kam kurrgjë kundër kurioziteteve po Wiki pretendon të jetë shkencore dhe jo revistë për argëtim.

Për herë të parë po të pyes: PËR CILËN KUTI E KE FJALËN!? Wiki ka me siguri mbi 1000 kutiza.

Përshëndetje --bet_0 2006 Prill 16 13:38 (UTC)


përgjigjja mu duk pak arrogante, nuk e di se a e kishe me qëllim. Ju duhet të jeni të hapur për propozime, pasi që asgjë nuk mund perfeksionohet ndonjëherë. Kjo është wikipedia në shqip, dhe jam shumë i sigurt se shumica e artikujve janë për diçka që ka të bëj me shqiptarët, dhe kjo duhet të pasqyrohet edhe në faqen e parë.

Ti thua se personat vetë munden të gjejnë kalendarët, faqet që kanë mangësi, etje etje, por nuk duhet të harrojmë se shumica e atyre që do të përdorin wikipedia nuk janë administror që dinë se ku dhe cfar ndodhet në të gjitha vrimat.

Pashë edhe faqet e para të wikipediave tjera dhe pjesa e sipërme e faqes së parë shqip më duket disi e zbrasët.


Dakort jam me ty. Përvjeli mongtë edhe hini punes me siguri nëse je i regjistrume e ki marr si një kuti ku të udhëzonë bile si me ja nisë se ma teper nuk kanë pas mundësi djemt. Sa është mundësia aq është për fillim mirë ke bërë që ke dhënë propozime po ato për tu realizuar kërkojnë "Akcion" përndryshe mbesin si fjalë të vdekura në letër.--Mei 2006 Prill 16 18:17 (UTC)

Ardi, bone nje p.sh. te faqja jote, Përdoruesi:Ardi/Faqja Kryesore, dhe tani e kshyrmi si eshte, nese na pelqen e perdormi, jo veq ti, po krejt ishte mire me bo propozime, se kritika nuk na vine, vec punim. —filozofi Flag of Albania.svg Flag of the United States.svg (diskuto) 2006 Prill 16 19:17 (UTC)


nga Ardi

nuk di se si janë rregullat, por mendoj se po vendoseni në shumë faqe,këtë që po e quani "cung". Disa nga artikujt janë shumë pak të rendesishem, dhe nuk besoj se ka nevoj dhe nuk do të zgjerohen. Shpresoj ne mirëkuptim, mos e merrni si kritikë por si sygjerim, që wikipedia shqip të bëhet edhe më e mirë --Ardi 2006 Prill 17 09:06 (UTC)

Stampa Cung do të thotë vetëm që artikulli është një faqe cung dhe se faqes i mungojnë të gjitha të dhënat, nuk ka të bëjë aspak me rëndësinë e artikullit. Kjo është rregulla e vetme për faqet cung. Secili artikull është i rëndësishëm këtu. Secili përdorues i ka interesat e veta dhe mund të kontribuon në fushën që i pëlqen atij, secili ka interesa të ndryshme dhe për secilin është diçka tjetër e rëndësishme. Edhe ti mos e merr këtë si kritik për ty po si një sqarim të rregullës cung. Përndryshe për tema të këtilla e kemi Kuvendin, kjo është faqja e diskutimit për Faqen Kryesore. tung --bet_0 2006 Prill 17 13:38 (UTC)

flm për përgjigjje, mu po me vjen inat se ne nuk kemi ende 10 000 artikuj, dhe kam ndegju se faqet cung nuk ngjehen se artikuj, nuk e di sa është e saktë. Më fal për atë që po shkruaj ku nuk duhet, nuk po di mirë ende, të gjitha faqet po me duken të njejta, flm, veq po mësphem dal nga dal. --Ardi 2006 Prill 17 16:22 (UTC)

Faqe cung njehen, mos u tut, artikulli 10000, verës besoj se kina me arrite kete numer, rendsishmen si e kupton ti nuk ka lidhje ketu, ne enciklopedi kane gati krejt vend qe mundet njeriu me shkrua dicka interesante, per me kuptu nje enciklopedi, duhet me lexu nje, por mos mendo si te de.wiki, qe i kane ndalu gati krejt, librat jane te WB, kurse pamjet fejes (besoj se dini ku e kam fjalen) nuk kane cka lipin ne EP, se atu kane enciklopedia te veta, dhe kjo pergjigjja per cka eshte rendshishme, se cka eshte dhe nuk eshte WP. —filozofi Flag of Albania.svg Flag of the United States.svg (diskuto) 2006 Prill 17 18:35 (UTC)

nga Uni

Ej po çfarë i paskeni bo kshu faqes kryesore? Hajde gallat hajde. Mir pra se po boj dhe ca pushime te tjera. Uni 2006 Prill 29 22:51 (UTC)

A eshte kjo enciklopedi e lire...per te fluturuar lart ne qiell

Apo eshte e lire shume sa blihet me ni lek? Apo si eshte puna? ju lutem ai qe e ka perkthyer kete duhet ta dij qe Free Encyclopedia nuk perkthehet Enciklopedi e lire por ose Enciklopedi Falas ose Enciklopedi Gratis...


rregullojeni ju lutem...se shume e pakuptimte

Është e lirë si liria (e fjalës) jo e lirë si një kokërr kumbull që ble në pazar. Dori | Diskuto 2006 Maj 20 14:17 (UTC)


Free eshte perdorur ne kuptimin e hapur, dmth kushdo ne baza vullnetare mund te kontribuoje ne plotesimin, zhvillimin etj. Iniciatoret e Wikipedias moren si shembull Open Source software.


Free Encyclopedia ndryshon nga enciklopedite e tjera si Brittanica psh. ngase per te lexuar materjale ne faqet e tyre eshte e nevojshme te parapaguhesh (pervec disa artikujve te thjesht qe jane falas) Andaj Free Encyclopedia means free distribution of articles, therefore FREE to all users, The material is free... Se di si ta them ndryshe.

Ju lutem lexojeni edhe nje here faqen ne anglisht qe shpjegon se cka eshte Wikipedia

Shpresoj qe ta kuptoni,

Deri atehere...le te fluturoj Enciklopedia ...e Lire e Lire ne qiellin e hapur

)

Wikipedia's co-founder, Jimmy Wales, has called Wikipedia "an effort to create and distribute a multilingual free encyclopedia of the highest possible quality to every single person on the planet in their own language."[2] However, there has been controversy over Wikipedia's reliability and accuracy, with the site receiving criticism for its susceptibility to vandalism, uneven quality and inconsistency, systemic bias, and preference of consensus or popularity over credentials. Nevertheless, its free distribution, constant updates, diverse and detailed coverage, and numerous multilingual versions have made it one of the most-used reference resources available on the Internet.

The GNU Free Documentation License (GFDL), the license through which Wikipedia's articles are made available, is one of many "copyleft" copyright licenses that permit the redistribution, creation of derivative works, and commercial use of content, provided that its authors are attributed and this content remains available under the GFDL. When an author contributes original material to the project, the copyright over it is retained by them, but they agree to make the work available under the GFDL. Material on Wikipedia may thus be distributed multilingually to, or incorporated from, resources which also use this license.

Edhe një herë nuk është free si gratis por free si libre, shiko në italisht l'enciclopedia libera, frëngjisht l'encyclopédie libre, spanjisht la enciclopedia libre. Po s'të mjaftuan ato shiko kuptimin këtu http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html. Po s'të mjaftoi as ajo, ka edhe një libër http://www.oreilly.com/catalog/freedom/. Dori | Diskuto 2006 Maj 21 05:42 (UTC)

Lajm i mire per shqiptaret

Shqiperia nenshkruan Marreveshjen e Stabilizim Asocimit, nje hap i pare drejt hyrjes ne Bashkimin Evropian.

Albania signs a Stabilisation and Association Agreement, a first step toward joining the European Union.