Diskutim:Faqja kryesore/Arkivi 5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Faqja kryesore/Arkivi 5. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Goal to achieve: 100,000 articles in 2008[Redakto nëpërmjet kodit]

We must have a goal. Albanian wikipedia must have at least 100,000 articles to the end of year. then promote the site, and move your hands.

100'000 is too much, i'm happy if we reach 50'000 articles to the end of year. --Proud To Be Albanian diskuto°) 22 Gusht 2008 11:12 (CEST)
lets be realistic, shall we? 22.000 is the most we can reach by the end of the year --Cradel 22 Gusht 2008 11:38 (CEST)
I think we will reach some 3 or 4 articles over 22.000, but nothing more. Puntori 22 Gusht 2008 15:23 (CEST)

Mbrojtja e FK[Redakto nëpërmjet kodit]

Besoj se duhet mbrojtur Faqja kryesore, si dhe per vandalizmat e ardhshem, por me shume per rrobotat qe (automatikisht) do vazhdojne te fusin InterWiki (ej, ata nuk kane faje), ose te korigjojne gjera. Ne qofte se nje perdorues ka nevoje per te bere ndryshime, lirohet pa problem, nuk kushton asgje. Le te vendosim ne te. --Eagleal  30 Shtator 2007 21:23 (UTC)


Une e kam mbrojtur/bllokua faqe per jo-adminstratuesit, por u lirua apet, une nuk kam problem nese mbrohet apet, jo qe jam admin, por ne pergjithshme me mire, sepse ne faqen kryesore vin se pari te gjithe vizituesit e faqes. --Proud To Be Albanian diskuto°) 30 Shtator 2007 22:22 (UTC)
OK. Le te degjojme te tjeret, edhe ata qe nuk jane sysop. --Eagleal  30 Shtator 2007 22:28 (UTC)
Symbol support vote.svg PËR Mbrojten e faqes kryesore, dmth vetem administruesit te ken mundesi ndryshimi, kurse te tjeret le te japin sugjerimet dhe idete permes faqes se diskutimeve. (Puntori 9 Tetor 2007 10:36 (UTC))

Independence of Kosova![Redakto nëpërmjet kodit]

My congratulations to all the Albanian people for the independence of Kosova!!! Greatests from Galicia (We're not Spain!!). I'm User:Norrin_strange at the english wiki.

It's wonderful that Kosovo has declared its independance. It's completely inappropriate for a congratulatory message to be on the main page; furthermore, it's highly not neutral, as this is a language edition of a Wikipedia, not an ethnic, or nationalist edition. I encourage the contributors to keep the message off the page on their own. Bastique 19 Shkurt 2008 18:33 (UTC)
Yes of course, of course this is not propaganda place, or like some Stuard sad "blog space". But keep in mind that we sent our message in light and it was temporary message, but propaganda in other bigger wikis like en., de. ru. etc. will there even after we remove that congratulation message from this main page.
Best REgards. (Puntori 19 Shkurt 2008 20:44 (UTC))

I wanted to come and comment on the banner which was put up yesterday on the main page, and I tried to create an account before doing so. Remarquebly, I keep getting an error, and the message associated says "Gabim hyrje: Nofka që përdorët është në përdorim. Zgjidhni një nofkë tjetër". What does that mean ?

Also, regarding the banner, I completely agree with Bastique comment. Regardless of happiness or disappointment for such an event, such a message on the main page is completely inappropriate, even if it is there for a day. Wikipedia thrives to be a neutral encyclopedia, and is not here to tell people what they should think and be happy about. We are here to provide information, educational content. Also, please keep in mind that versions do not rely on a country, but on a language. There is no more reason to celebrate independance of Kosovo here, than elections of a new president in another country. Neutrality is not something we believe in only when we are not involved. It is something we should try to maintain 7 days a week, 24 hours a day. 90.4.84.191---> m:user:Anthere

You have already create an acount here, see Përdoruesi:Anthere. You can't compare this coment with Congratulations President, because Congratulations President is pro-party, not neutral. But is OK, the discussion is over. --Proud To Be Albanian diskuto°) 20 Shkurt 2008 12:12 (UTC)
I'll tell to you Anthere that God created people with eyes in front, to see others, but to see them sefls they should see their work. So go and see what you do in your wiki which is full with hidden propaganda.
P.S. I end this disscussion in this issue with this last comment.
Best Regards (Puntori 20 Shkurt 2008 12:40 (UTC))

Ndryshim në Faqen Kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]

Propozoj Këtë Ndryshim tek Faqja Kryesore, propozimet dhe sugjerimet janë të mirëpritura --Cradel 16 Qershor 2008 19:31 (CEST)

Propozimet[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sipas meje do ishte me mire te bashkohesh kontaineri i Aktuale dhe Imazh/Artikuj te muajt. Dhe pastaj te ndaheshin vetem me titujt. --  eagleal  16 Qershor 2008 19:42 (CEST)
 • Propozoj që në vend të "Imazhi i Ditës" të vuhet diçka tjetër si p.sh. "Citati i Ditës", si te boshnjakët --Cradel 16 Qershor 2008 21:15 (CEST)
Kete lloj propozimi e futa ne test rreth 6 muaj me pare duke tentuar qe permes teknikes se njejte sikur ndodhive te dites te vendosen edhe fotografite edhe artikujt (fotografia e dites dhe artikulli i muajit), por duke e pare qe nuk kemi editues te rregullt te interesuar ne editimin e ketyre pjeseve (dmth stampave perkatese) atehere e hedha posht kete dhe e lash vetem ngjarjet e dites.
Mendoj se jemi duke e pare mire se sa po editohen stamapt e ngjarjeve te dites (pervec angazhimit tim te rregullt dhe intenziv rreth 9 mujore ((gjersa me u bezdisa)) dhe ndonje edituesi eventual askush tjeter nuk mori persiper plotesimin e stampave te ngjarjeve te dites te cilat mbi 50 % jane te mbuluara me permbajtje.
Propozimi eshte i mire dhe dota bente faqen e pare edhe me atraktive, por nuk menodj se duhet hapur keto sfera gjersa nuk i rrekemi seriozisht punes dhe nuk e plotesojme pjesen e cila po na paraqitet cdo dite e zbrazet. Eshte e pa pranueshme te hapen edhe 2 sfera tjera te cilat ndoshta do te jen te zbrazeta (sikur kjo qe kemi tani) dhe askush te mos marre pergjegjesine te plotesoje.
Pra le te plotesojme ne teresi stamat e ngjarjeve te dites e pastaj te krijojme keto dy sfera. Puntori 7 Korrik 2008 14:05 (CEST)
Gabim e paskam patur testet i paskam bere rreth 1 viti me pare. ja shembulli se do te dukej nje kombinim i figures dhe artikullit te dites sipas meje, te cilat do te realizoheshin permes stampave (dmth qe mundeson krijimin e artikujve qe me pare):
P.S. Pjesa: Lexo metej kur te plotesohet me material pjesa e artikullit ajo zvogelohet.

Shembull:

Figura e ditës Apolonia, qyteti antik shqiptar...
Apollonia odeon.jpg Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njejtin emër, të kohës antike.
Shih të gjitha figurat e ditëve Lexo më tej artikullin

Pershendetje Puntori 7 Korrik 2008 14:26 (CEST)

Votimi[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Symbol support vote.svg PËR --Cradel 4 Korrik 2008 20:35 (CEST)

Diskutimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Le e burrë votim-votim, çarë votimi. Sa hupni kohë me votime për ndryshimeve të gjërave që kanë të bëjnë me qefe-qefe ma mirë votoni- cili po krijoni artikuj e struktura më të mira për lexuesit e thjeshtë. Plotsoni faqet e udhëzimeve , faqet për Ndihmë:Përmbajtja. Votoni cili me marrë përsipër, cilën hapsirë me përkthye.--Hipi Zhdripi 16 Qershor 2008 20:38 (CEST)

Upsss!!! Hala si keni bo senet për me votu për qefe, votoni për derte.--Hipi Zhdripi 16 Qershor 2008 20:40 (CEST)

Symbol support vote.svg PËR me i da dertet me Hipi_Xhdripi-n. Puntori 16 Qershor 2008 23:38 (CEST)
Dan, per propozimet per rrobotet ke WP:BOTKUV. --  eagleal  16 Qershor 2008 21:37 (CEST)
Kërkojë falje me të vërtet. Si duket e kam gabuar faqen kamë menduar se këtu është vendi ku kërkohet ndihmë në përgjithësi dhe nuk e kamë ditur që ajo është punë e botëve por kamë menduar që njëri që merret me punë jashtë lidhjeve me projektet tjera e punë të ngjajshme me to. si tahshë më falni se nuk e kam ditur që kjo është faqe e votimeve për gjërat që janë votuar më parë. Po kjo po i ngjanë luftës si në parlament!!!--Hipi Zhdripi 17 Qershor 2008 00:38 (CEST)

Upss!!! Hedhja e qështjeve të votuara në votim nuk është e mirë për njerzit që e kanë ndërmend të krijojnë e përmirësojnë por për ata që kanë dëshirë që gjërat ti ndryshojnë - me pare të vjetra i bjen "dojin mi bo qefin e vet" apo me të rejën "përqefizojnë".

Me ju thanë të drejten nuk më duket logjike që sa herë të aktivizohen anëtarët të hedhe gjërat në votim, e sidomos ato që janë dalë si zgjidhje e kompromiseve dhe e votimeve. "Kjo i ngjanë sikur secili kryetar i amerikës ta ndryshojë temelet e shtëpisë së bardhë". Rregulloni orienditë nëpër dhoma sa jeni aktiv, kur të delni në pension jepni propozime.--Hipi Zhdripi 17 Qershor 2008 00:51 (CEST)

Në fakt nuk është aspak ashtu, nëse dikush ka një ide se si mund të përmirësohet wikipedia, nuk mund të mos e dëgjojmë vetëm për shkak se aty tashmë ekziston një "kompromis" :P --Cradel 17 Qershor 2008 01:43 (CEST)

Ashtu ashtë, çdo përmisimë është i mirëseardhur për deri sa ai është përmirësim. Çfarë të keqe në Faqen kryesore? Çka po doni me përmirësu? Propozimet që i keni bërë nuk kanë lidhje me përmisim por me ndryshime. As një funksion nuk po përmirësohet. Vetë fakti që hedhet në votë pas votimit po tregonë se ose jeni të ri në projekt ose dëshironi të ndryshoni diçka që më parë e keni aprovuar. Edhe pse nuk e kamë vetëm për Faqen Kryesore por në përgjithësi, votimet pas votimeve, votimet për qefe-qefe e dëmtojnë klimën e punës dhe i pengojnë anëtarët tjerë të veprojnë në drejtimet tjera. Këto lojra në projektin angisht ndodhë që janë të mirëseardhura nër gjithë ata përdorues. Për ne është në kundërshtim me idenë e projektit . Ne kemi më pakë anëtarë aktiv se sa është nevoja për votim në projektin anglisht???

Për gjërat e hedhura më parë në votim, tregoni çka po ju pengonë. Atëherë shikohet a ja vlenë barra qiranë të hyhet në votim. Përndryshe kjo shkonë "fjala mujtas" ose si thojin "dom e këku". Ti sot je aktiv neser tjetri. E neve po na hup koha.--Hipi Zhdripi 17 Qershor 2008 02:23 (CEST)

Diskutimi për këtë qështje duhej të bëhej këtu ose këtu, e jo në kuvend. Aty tregoni çka ju duket penges e çka përmirësim.--Hipi Zhdripi 17 Qershor 2008 02:34 (CEST)

Ok, e lëviza diskutimin tek faqja kryesore, tani ose voto për ndryshimin ose kundër, sepse në fakt ti je duke na humbur kohë duke shpjeguar se a është i drejtë ky propozim apo jo kur në fakt mund edhe ta injorosh --Cradel 17 Qershor 2008 10:40 (CEST)

copyvios[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello, I believe that the uploads of Art Ramadani are copyright violations. I doubt that Professor Ramadani would publish his work as public domain. If it is him, he should confirm his identity to otrs (permissions-commons@wikimedia.org), also these images should better be uploaded to commons: if they are really his. Thanks, sincerely, --zog i vogël (:> )=| 13 Gusht 2008 14:08 (CEST)


I agree, I'll add the information temoplate to the uploader an within 5 days the pictures will be deleted. Thanks Puntori 17 Gusht 2008 22:52 (CEST)

Faqja Kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]

Si ju doket? Mire, keq, propozime?! --Proud To Be Albanian diskuto°) 10 Tetor 2008 22:29 (CEST)

Pjesa e dytë, "Enciklopedia", mendoj se ngjyra e kaltër i rri më bukur. The design is cool. --Λeternus 10 Tetor 2008 23:36 (CEST)
Mire. Mendoj se tegjitha kornizat e faqes kryesore duhet futur ne kesi lloj kornizash qe te behet e gjith struktura me nje nivel programimi. Puntori 10 Tetor 2008 23:37 (CEST)
P.S. Kombinimi i ngjyrave duhet bere ne baz te nje plani te pranueshem dhe terheqes. Puntori 10 Tetor 2008 23:38 (CEST)
Sapo isha duke e thënë të njëjtën gjë. --Λeternus 10 Tetor 2008 23:38 (CEST)
Per ngjyren vallai nuk e di si ndryshohet. Per me be njejte, edhe une pata ate mendim, po shiko problemin. --Proud To Be Albanian diskuto°) 11 Tetor 2008 00:22 (CEST)

Me para se te gjitha duhen vendosur ngjyrat e Wikit tone. Domethene ato ngjyra qe tregojne vlerat e Wikipedia ne Gjuhen Shqipe. Pastaj punohet mbi to. UI dhe design vijne me mbrapa. --  eagleal  11 Tetor 2008 01:01 (CEST)

Si ju duken ngjyrat tani ? --Cradel 11 Tetor 2008 12:58 (CEST)
Shumë mirë. --Λeternus 11 Tetor 2008 13:31 (CEST)
Fillimisht dua te shpreh pakenaqesine e paraqitjes se tekstit me disa lloj fontesh. Une mendoj se me estetike dhe profesionale eshte qe faqja e pare te ket nje lloj fonti dhe jo te jet nje laramani fontesh.
Si e dyta deshta te them se perdorimi vetem i ngjyres f1f1f1 nuk me duket estetik dhe atraktiv. Puntori 11 Tetor 2008 17:59 (CEST)


Jam i mndimit qe duhet te levizin dikur ato artikuj qe shihen ne fillim si psh vace Zela etj ose njehere ne dis kohe te levizin ose te shtojme e dhe disa te tjere psh ali pashe tepelene

apo bushatllinjte

apo fan noli ose te kete nje rotacin te teartikujve me te lexuar.--Papa-Zhuli 25 Dhjetor 2008 11:35 (CET)

Dokumentet e para të gjuhës shqipe[Redakto nëpërmjet kodit]

Dokumentet e para të shqipes së shkruar

 1. Formula e Pagëzimit (1462)
 2. Fjalori i Arnold Fon Harfit (1497) dhe
 3. Perikopeja e Ungjillit të Pashkës ( fundi i sh.XV-fillimi sh.XVI)

Nën pluhurin e arkivave të Evropës dhe sidomos të atyre të Vatikanit mund të gjenden edhe shumë dokumente të tjera, ndoshta më të plotë e më domethënës.

1. Formula e Pagëzimit (1462)

Më i vjetri ndër këto tri dokumente është "Formula e pagëzimit" Ajo i përket vitit 1462. Është një fjali e shkurtër në mes të një shkrimi latinisht.

Kryepeshkopi i Durrësit, Pal Engjëlli, mik e bashkëpunëtor i Skënderbeut (1417-1469), gjatë një vizite në dioqezën e tij gjeti shumë të meta e mangësi në punët e ushtrimit të fesë. Për t'i shmangur ato ai lëshoi një qarkore në gjuhen latine. Kjo qarkore është lëshuar nga një kishë në Mat dhe mban datën 8 nëntor 1462. Me anë të saj, ndërmjet të tjerash, ai jepte leje që, në ato kohë luftërash kur prindërit nuk kishin mundësi t'i dërgonin fëmijët në kishë t'i pagëzonin vetë në shtëpi, duke thënë shqip në ketë ceremoni

" Formulën e pagëzimit" që është: "Un të pagëzonj pr'emen't Atit e t'birit e t'shpirtit shenjt".

Formula është shkruar në dialektin e veriut me shkronja latine.

Gjuha e tekstit dhe vlerat e përdorimit në shqip të disa shkronjave latine kanë një afri shumë të madhe me veprën e Buzukut, çka të bën të mendosh se shkrimi i shqipës duhet të ketë pasur një traditë me të vjetër, ku janë mbështetur te dy; edhe shkruesi i kësaj formule, edhe Buzuku. Dokumenti u zbuluar me 1915 nga historiani rumun Nikola Jorga në një nga bibliotekat e Milanos, Itali.

2. Fjalori i Arnold Fon Harfit (1497)

Me të njëjtin alfabet latin është shkruar në shekullin e XV edhe dokumenti i dytë i gjuhës shqipe: Fjalorthi i Arnold fon Harfit, i vitit 1497

Udhëtari gjerman Arnold Fon Harf (1417-1505) ne vitin 1496, u nis nga Kelni, për të bërë një vizitë në tokat e shenjta, në Palestinë, udhëtim që e kreu për tre vjet. Në vitin 1497 ai kaloi në bregdetin e Shqipërisë dhe konkretisht në Ulqin, Durrës e Sazan. Gjatë këtij udhëtimi për të komunikuar sadopak me njerëzit, ai shënoi 26 fjalë shqipë, 8 shprehje e numrat 1 deri 10 dhe 100 e 1000 të shoqëruar me përkthim në gjermanisht. Janë fjalë të zakonshme si: ujë, verë, bukë, mish etj., që iu deshën udhëtarit në jetën e tij të përditshme sa qëndroi ne Shqipëri.

Me përshtypjet e udhëtimit Harfi la në gjermanisht një dorëshkrim, i cili u botua më 1860, pas tre shekujsh e gjysmë. Këtu gjendet edhe ky Fjalorth i vogël i gjuhës shqipe, i cili përbën dokumentin e dytë të shqipes së shkruar.

Udhëtari, përveç listës së fjalëve, shprehjeve e numëroreve, ka lënë edhe disa shënime në ato vende të bregdetit shqiptar ku kaloi. Ndër të tjera ai shkruan se "Ulqini është një qytet shqiptar i bukur e i vogël". Për Shkodrën megjithëse kaloi nëpër të, ngaqë udhëtimi Ulqin-Durrës, e bëri me det, thotë "se është një qytet i madh i sapo pushtuar nga osmanët". Ishullin e Sazanit e përshkruan "si një liman të mirë deti, ku ka shume anije, në krahun e majtë të të cilit ndodhet një fshat i madh me 2000 vatra, i quajtur Vlorë" etj.

3. Perikopeja e Ungjillit të Pashkës ( fundi i sh.XV-fillimi sh.XVI)

Perikopeja e Ungjillit të Pashkës ( fundi i sh.XV-fillimi sh.XVI) është dokumenti i tretë i shqipes së shkruar

Ai i perket fundit të shekullit XV ose fillimit të shekullit XVI. Ky dokument përbëhet nga 2 pjesë të vogla bible në gjuhën shqipe që u gjetën në një dorëshkrim greqisht të shekullit të XIV, me të cilin ato nuk kanë asnjë lidhje. Ato janë në dialektin e Jugut, të shkruara me alfabetin grek. Këto fakte tregojnë se gjuha shqipe në atë kohë duhet të ketë qenë shkruar jo vetëm në Shqipërinë e Veriut, por edhe në Shqipërinë e Jugut.

Po para këtyre tri dokumenteve a ka qenë e shkruar gjuha shqipe?

Kjo është një pyetje që deri më sot nuk ka gjetur përgjigje të plotë. Shumë të dhëna na bëjnë të mendojmë se shqipja duhet të ketë qenë shkruar edhe me parë. Ndër të tjera arqipeshkvi francez i Tivarit, i njohur me emrin Brokard, që ka shëtitur shumë vende të Evropës dhe të Azisë, në një relacion latinisht të vitit 1332 shkruante:"Sado që shqiptarët kanë një gjuhe fare të ndryshme nga gjuha latine, prapë ata kanë në përdorim edhe në tërë librat e tyre shkronjën latine". Ky fakt të bën të mendosh se shqipja duhet të ketë qenë shkruar të paktën që në shekullin XIV. Por kjo deri me sot nuk është e dokumentuar.

(Marrë nga Promotema /2002)

Para se të filloni të redaktoni[Redakto nëpërmjet kodit]

A, qitashti ja kini bo allagjakovarçe si A je ardh a? Edhe sa ki me nejtë ose ajo shprehja para se me hi deshi këpucat.--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 03:35 (CET)

Ups!! Mo mër, se menojin që une e kom shkru!!! E nuk e dijin që ju jeni ma zi. hahaha--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 03:37 (CET)

Wikipedia Gegë[Redakto nëpërmjet kodit]

A u bo faqja e parë, faqe e reklamave a? Ajo mund të zbresë tek projektet si motra.--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 03:40 (CET)

Kush e ka hapë atë projekt-test, le ta hapë edhe Wikipedia Toskë ose le të hekë dorë. Përndryshe e humb vendin edhe tek pjesa e projekteve si motra--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 03:42 (CET)
Si thon:"Topi sta lun".
Une mendoj se nese punohet ne nje nga projektet e dialekteve atehere eshte tradheti e dyfisht, pra tradheti edhe ndaj gjuhes letrare edhe ndaj dialektit tjeter. Puntori 11 Shkurt 2009 10:02 (CET)

Unë jam një fillestar, nuk di sa kam të drejt, të jap propozime, por plotesisht pajtohem me propozimin e Puntorit 11 Shkurt 2009 10:02 (CET, çdo veprim ndryshe, jo qe do te quhej, por është nje tradhëti, madje shume e madhe. Andi Ballshi

Rregullat[Redakto nëpërmjet kodit]

Mendojë që ato pakë rregulla që i kemi, për to të figurojë një lidhje në faqen e parë. Tani nuk e di si e kanë projektet në gjuhët tjera por nuk është ferr dhe nuk është mirë për anëtarët tanë kur të dalin nër kojshi. Kështu që më së mirë do të ishte që ata ta fitojnë principin që së pari të i lexojnë rregullat e projektit përkatës e pastaj të fillojnë të shkruajnë në to. Me fjalë të tjera të mos e bëjnë atë çka e kamë bërë unë.

Kjo po i bie sikurse tek disa shtete, pa i ditur rrgullat t'fusin në burg - më së shpeshti vije në pyetje për konsumim të disa substancave si alkoholi, duhani etj.--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 23:52 (CET)

T'tân poe përmêsin Gegnishten por kurrkush nuk don me fol as me shkrua????? Ni duom me shkrua Gegnisht ater mungojn germa mashum,prsh.jekto êâûî.Vet kurr nuk mûni me shkrua nëna,por nâna,nuk muni me shkrua:me qën, por me kên,nuk muni me shkrua kâm hyr, por kâm hî,kâm bâ ejo kam bër.80% Shqiptar jâ Geg e âsht barrej mos me fol as me shkrua kurrkush. Tijesha mir për ju e mos u trypnohi me përdor g'jûhen e nânës

Përsosja e Wikipedisë![Redakto nëpërmjet kodit]

Të dashur bashkautorë,

Ju ftoj në sfidën e përbashkët për përsosjen e Wikipedisë shqip. Kujtoj se e para e punës duhet t'i shërbejmë lexuesit shqiptar dhe të përqendrohemi në ato tema që me gjasë do të shfletohet më së shumti nga përdoruesit shqipfolës të internetit. Duhet të jemi të ndërgjegjshëm për nxënësit që do të mund të përfitonin nga përmbajtja e kësaj enciklopedia dhe së paku atyre t'ju ofrojmë informacion të saktë dhe të shkruar rrjedhshëm.

Si punë urgjente janë faqet mbi Kosovën dhe Shqipërinë. Unë veç e kam filluar zgjerimin, mirëpo as nuk mundem e as nuk dua ta përfundoj vetë këtë punë kaq të ndjeshme.

Çiltërsisht, --Getoar TX 8 Korrik 2009 02:32 (CEST)

Përsosja e Wikipedisë! As që mund të mendohet per një Krijim të një Enciklepoedie kombëtare me këta bashkepunetorë: Perdorues si po i quani JU, staf, apo redaksi e radektor të tillë, që permendimin tim, dhashte Zoti të jetë i gabuar, me asgje nuk dallojne nga diktattoret jo fort te larg[t/-- "" 28 Janar 2010 18:06 (CET)

Faqja Kryesore POV![Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa qëndrore e faqes kryesore (përkatësisht stampa:Aktuale) ka material pa përmbajtje neutrale që duhet ndryshuar gjithsesi. --Λeternus 25 Korrik 2009 14:25 (CEST)

Drejtshkrimi dhe fjalët e huaja në FK[Redakto nëpërmjet kodit]

Unë jam antar i ri i Enciklopedisë së lirë, por shoh disa gabime aty këtu. Duhet të përpiqemi të përmirësojm sa më shum faqe ose të paralajmërohen redaktuesit për gabimet e tyre në mënyrë që të mos përsëriten. Gjithashtu kam hasur edhe në shumë fjalë të huaja. Është e vërtet që gjuha shqipe ka prejardhje apo lidhje me gjuhët latine, por nuk duhet të teprohet me fjalët e huaja.Për shembull : si fjalë e huaj më e përdorur është fjala tekst, por kjo fjalë ka përdorim të gjerë dhe nuk mund ta marrim si gabim, por fjala që më ka lënë më shumë përshtypje të keqe ishte fjala Medicinë në fund të faqes kryesore. Do të bëj thirrje drejt aty të cilat kanë aftësi të përmirësojnë këte gabim.
Ju falem nderit.

Urime[Redakto nëpërmjet kodit]

Urime Festa e madhe e kurbanBajramit,përshumvjet qoft me gëzime etë mira.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 27 Nëntor 2009 13:30 (CET)

Vendosja e nje artikulli perfekt cdo jave[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne faqen kryesore mendoj se do ishte mire sikur cdo jave ose cdo muaj te vendosej nje artkull perfekt dhe te vendosej ne vend te ngjarjeve te diteve te sotme.--Kristiani95 14 Mars 2010 11:06 (CET)

Mendoj se po kemi problem nji ne muaj ndersa per qdo jave me duket e pa mundshme.Planeti 14 Mars 2010 15:24 (CET)
Edhe unë jam i pajtimit, edhe pse Wikipedia shqip ka shumë pak artikuj perfektë.. Mirëpo ndoshta kjo do t'ju ipte vullnet edituesve të ndihmojnë në krijimin e më shumë artikujve të tillë. --Λeternus 14 Mars 2010 16:24 (CET)

Nje ne muaj eshte shume mire. Por problemi per mendimin tim nuk qendron vetem te krijimi i artikullit perfekt, sepse nje ne muaj eshte e mundur. Problemi qendron ne vleresimin e artikullit perfekt, sepse me sa di une duhen 5 apo 6 vota pro. Duhet qe te votojne shume veta.--Kristiani95 14 Mars 2010 16:52 (CET)

User creating copyright violations[Redakto nëpërmjet kodit]

My apologies, I have no idea how to speak Albanian, nor do I know where to report this issue. I am a global sysop, and I found one of your contributors creating a copyright violation. Could the administrators on this project please take care of this? Thank you, NuclearWarfare 18 Prill 2010 18:10 (CEST)

Design të ri[Redakto nëpërmjet kodit]

Designi tashme i Faqes Kryesore, sipas mendimit tim është shum palidhje. Çdo gjë është e përzieme. Une jam pro ni Design të ri. Si Faqja Suedies ose Italies. --Mikullovci 30 Maj 2010 14:29 (CEST)

Për fillim. --Mikullovci 30 Maj 2010 21:24 (CEST)
Ok, vazhdoje dizajnin tënd dhe sigurisht se, nëse përfundon më i bukur, do ta aktivizojmë. --Λeternus 31 Maj 2010 01:25 (CEST)
Te themi te verteten, Faqja kryesore eshte me pak e perdorur ne respekt te faqeve te tjera (redesigni i stampave i fokusuar per perdoruesit lexues, do ishte me mire per mendimin tim).
Perdoruesit vine ne Wiki direkt ne artikullin e interesuar (te jete ajo nepermes nje motorri kerkimi si google, apo ndonje link tjeter). Wiki do redesignuar kompletisht me kete ne mend (design jo thjesht si "pamje" por edhe software, strategji, etj), problemi eshte shume me i thellt sesa duket (qe nga fokusimi i misionit se projektit).
Sidoqofte edhe pse nuk jame shume aktive, per ndihme teknike me kontakto mua (ose edhe User:Cradel). --  eagleal  31 Maj 2010 01:38 (CEST)
Këtu jemi duke biseduar vetëm për dizajnin e faqes kryesore. Metëvërtetë ka nevojë për një dizajn të ri. --Λeternus 31 Maj 2010 01:44 (CEST)

Punënen e kryta. Tlutum pro Korrigim ose tjera Propozime. --Mikullovci 1 Qershor 2010 12:56 (CEST)

Pershendeje,

Kam nji verejtje - propozim Gjeografia si shkencë të radhitet në kuadër të shkencave natyrore. Keshtu eshte e udhes, eshte me e preferushem. kete e kane bere edhe ne gjuhet tjera. Ju faleminderit. Planeti 1 Qershor 2010 14:27 (CEST)

E kum korrigju. --Mikullovci 1 Qershor 2010 15:17 (CEST)

Mund ta qartesosh pak me shume? E kam llafin ti japesh me "vend" midis boxeve, dhe perdorimi i sa me paktem te ndgjyrave (neqoftese ka vend midis bllokeve te teksteve, ska nevoj per indikator me ngjyra). --  eagleal  1 Qershor 2010 19:00 (CEST)

Kështu? --Mikullovci 1 Qershor 2010 19:24 (CEST)
Kisha ndermend nje gje te tille File:Sqwiki-100601-1.png. Kur te kem prape pak kohe tjeter, do bej diçka me te mire. --  eagleal  1 Qershor 2010 21:39 (CEST)

Ah pot kuptoj tash. Në rregull. --Mikullovci 1 Qershor 2010 21:42 (CEST)

U kry puna. --Mikullovci 2 Qershor 2010 13:24 (CEST)
Për mendimin timë dizenjimi i faqes kryesore të Wiki është për tu lavdëruar,kishte ardhur koha për inovacion (risi) në Wiki. Por problemi i Wiki Shqip nuk mbetet faqja kryesore por koordimi i punës dhe pasurimi i artikujve, duke theksuar mungesën e jashtëzakonshme në disa artikuj kryesor. Për këtë duhet që të gjith të koordinoin punën, njëri në profilin e historis tjetri tek art, një tjetër tek matematika, fizika, kimia, gjeografia dhe biografit. Ky është mendimi im personal. User:IH
Sigurisht, po Faqja Kryesore eshte Faqja mas klikues ne wikipedi, kshtu se kadesht wikipedia mu presentu si faqja profisionele. --Mikullovci 21 Qershor 2010 17:09 (CEST)

Vërejtje[Redakto nëpërmjet kodit]

Në lidhje me dizajnin e faqes kryesore e cila tani është rregulluar mirë, kam edhe dy vërejtje të vogla

 1. Vërejtja e parë titulli i rubrikës ,,Çfarë ndodhi më ......?,, duhet të zëvendësohet me ,, Ngjarje vite më parë .....,,
 2. Vërejtja e dytë Rubrika ,,Artikuj të rinj,, nuk korrespondon me të vërtetën sepse

artikujt Skënderbeu, William G. Gregory, etj nuk janë artikuj të rij--Armend 25 Qershor 2010 14:12 (CEST)

U bë. --Mikullovci 16 Korrik 2010 09:11 (CEST)

Pashë që te lista e gjuhëve ishte shkruar: "Lista komplete" Duhet të ndyshohet me fjalën shqipe: Lista e plotë Komplet nuk është në shqip, dhe është fjalë e huazuar vitet e fundit. Ne kemi fjalën shqiper, shumë më të mirë dhe më të shkurter: i/e plotë. (Edvini 25 dhjetor 2011 19:13 (CET))

Gabimi im...[Redakto nëpërmjet kodit]

Jane ndodhur disa probleme me CSS te MediaWiki:Common.css te wikipedis shqip. Duhet te ndrohet Dizajni i Faqes kryesore. Nese nodhen me shume probleme teknik, hyjni në kontakt me mua, gjithashtu ka ngarkes me ngrakimin e faqes kryesor. Falimenderit dhe ju kerkoj mirëkuptim --Mikullovci 30 Shtator 2010 17:25 (CEST)

nëse nuk mund t'i rregullosh problemet, ktheji ndryshimet, nuk ka nevojë të ndryshohet dizajni apo të largohet stampa kryesore (mire se vini) --Cradel 2 Tetor 2010 00:15 (CEST)

Wikipedia mobile[Redakto nëpërmjet kodit]

Mendoj që duhet një faqe kryesore për Wikipedia Mobile. --Olsihysa 18 Tetor 2010 16:43 (CEST)

Sali Nivica[Redakto nëpërmjet kodit]

Kam kryer disa modifikime tek artikulli i S.Nivices te cilat ende nuk jane konfirmuar. Ju lutem ti konfirmoni sepse germat (ÇçËë) i vendosa e eshte cdo gje ne rregull. FLM – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Arens (diskutimiredaktime) 17 Mars 2011 16:32 (CET).

Kjo nuk eshte faqja per te diskutuar artikujt e tjere. Mund te diskutosh problemin si te faqja Sali Nivica si te Wikipedia:Kuvendi (per gjera me gjenerale). Po e vendos kete pyetje te faqja Diskutim:Sali Nivica. —  eagleal  17 Mars 2011 17:42 (CET)

Fotografia e muajit[Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ndryshimit te bere mendoj se eshte leshuar nji gabim. Nuk kem te bejme me kishen Viski Decani por Manastri i DeÇanit.--Planeti 6 qershor 2011 07:53 (CEST)

Titulli[Redakto nëpërmjet kodit]

A mund ta heqim titullin si ke gjuhet te tjera ne wikipedia, sepse merr shumë vend. --Tfts · (diskuto) 16 qershor 2011 16:34 (CEST)

Edhe une e kam pas ndermend me jek kete titullin. Palidhje --Mikullovci 16 qershor 2011 16:48 (CEST)
Ne qofte se vendoset dizajni ri, do te heqem ata titullin. --Mikullovci 16 qershor 2011 19:59 (CEST)

[Redakto nëpërmjet kodit]

Logo-Wikipedia-Shqip.png

Ca u bere me logun e Wikipedise? --Mikullovci 13 tetor 2011 11:47 (CEST)

Edhe unë u habita dje kur e pash. Pyta në Wikipedian gjermane si ta ndryshoj logon, por tani si duket erdhi prap logoja. -- Tfts · (Diskutim) 13 tetor 2011 15:14 (CEST)
I explain: it is a misconception of bugzilla; I, admin of sg.wiki, asked bugzilla to replace the old logo in English with the new one in the native language (that one you have now). They agreed to my request, but... they went wrong and they have replaced the logo not on sg.wiki, but on sq.wiki. This is the problem. I proceeded to ask to correct the problem. For details look here. --Reder 13 tetor 2011 16:46 (CEST)

Përgëzime[Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk kam redaktuar për një kohë në Wikipedia por tani që e pashë faqen e parë vërtetë jam i ipresionuar, ju përgëzoj të gjithëve që keni punuar në të :) --Cradel 1 dhjetor 2011 14:46 (CET)