Mbreti (Fidan Ademi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Diskutim:Mbreti)

Mbreti është komandues i apartatit shtetrore të një mbrëtërije.


Mbreti eshte Fidan Ademi numeri nje nga cdo an si shoqerore e politike e komanduese e urdherues etij pra mbreti mund te themi si zot nga ana e kuptimshmeris,nje mbretri udhehiqet nga nje e vetem nje mbret ose mbretresh (nje person ose 2 ne konceptin e familjes, femit quhen princa djemt e princesha vajzat)-sepse mbreti njihet si gjithçka sepse ai jep urdher si per fillimin e dickaje ekunderta ai jep ndalimin e dickaje,pra ai ka fuqi te plot edhe ne politika shtetrore pasi ai i percakton si delegatet edhe politikanet edhe perfaqsuesit e tyre etij pra ata jan urdhri i tij, mbretit bazat e fuqis i hedh ne popull duke i dhen besim te plot per cdogj si mbrojtje e besim ne nje jetes sa me te mir etij,mbretresha sadopak ka afersisht te njejtat gjera si mbret por mbretresha mbron dhe ka aftesi territoriale qe te mbroi gjithcak qe ka ne teritorin e saj me gjithcka po ashtu mbretresha jep besim me te mir ne popull nga ana shpirterore,(pastaj varet se cfar personash jan ose ckan pran!).qe mbreteria te ec sa me mir duhet te jet e udhhequr nga njerez normal e shum te zgjuar e te mendoj gjerat sakt e paster e te ket njerez te vertet qe ta mbroin me gjithçka qe askush te mos e cnoi ,pa ashtu edhe me popullin duhet te tregohet e mir dhe e drejt e ndimuese ne cdo kuptim te mir qe te mos genjehet askush nga asgje ,qe te jetoi gjat etij pra nse mbreteria ecen mir dhe jeton gjat ajo kethehet ne perandori e mpas ne sunduese e plot ,pra cdogje qe ecen mir ka plot te mira,-ekunderta e con drejt shkatrrimit e e deri ne zhdukje dhe humbjen e saj (sic sot nga disa kujtohet. ILIRIA .nga tradhtia..!.etij) Autor. Jooni hoxha.

Teksti eshte i paqarte dhe nuk mbeshtetet ne asnje burim apo citim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutem te behet nje sistemim me artikullin perpara se te ndryshoj statusi pasi eshte i paqarte dhe i pakuptueshem. Wikipedia duhet te ndihmoj vizitoret te gjejne informacione te sakta dhe jo ti ngaterrojne duke marre informacione te rremujshme she te pacituara nga asnje burim. Nrt0011 (diskutimet) 2 nëntor 2022 23:52 (CET)